Tarih verildi, internete veda ediyor!

Tarih verildi, internete veda ediyor!

İnternete uzun bir süre hükmeden Adobe Shockwave Player, çok yakında destekten mahrum kalarak kapatılacak. Peki çocukluğumuzu başında geçirdiğimiz tarayıcı oyunları ne olacak?

Uluslarası internetin uzun bir dönemine hükmeden Shockwave Player için yolun sonu gözüktü. Eğer küçüklüğünüzden beri çok sevdiğiniz tarayıcı tabanlı bir oyun varsa da onu oynamak için son şansınız. Adobe yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre gelecek ay, şirket, platforma verdiği desteği tamamen kesecek.

Adobe, bundan bir ay kadar önce beraber çalıştığı kuruşları yaşanacak durum konusunda uyardı. Aynı zamanda şirketin sayfasında yapılan bir açıklama da bu durumun artık kesin alınmış karar olduğunu gösteriyor. 9 Nisan 2019 itibarı ile interaktif arayüzler ve tarayıcı oyunları için kullanılan platform tamamen kapatılacak. Şirket, yaptığı açıklamada bu kararın alınma sebebinin HTML5 Canvas ve WebGL gibi yeni teknolojilerin yükselişleri olduğunu söylüyor. Aynı açıklamaya göre bu kapatma işlemi senelerdir planlanıyormuş bile.

Platformun zirveyi gördüğü zamanlarda tasarımcılar tarafından patlayan sayfalar, basit tarayıcı oyunları ve interaktif CD-ROMlar için kullanılan Shockwave, kardeşi sayılabilecek Flash gibi Macromedia tarafından geliştirilmişti. Bahsedilen Macromedia şirketi, 2005 senesinde de Adobe tarafından alınmıştı. Bu platformun kapanması da 2005'ten bu yana süren bir devrin kapanması demek oluyor.

Hatta son senelerde platformun yararlı olmasından çok, bir güvenlik açığı hâline geldiği konuşuluyor. Avast'ın güvenlik araştırmacılarının topladığı verilere göre, incelenen bilgisayarlarda en geri kalmış uygulama Shockwave'di.

Shockwave Player'ın macOS desteği 2017 yılında aynı sebeplerle kesilmişti. Bu durum artık Windows için de geçerli olduğu için eğer Adobe ile anlaşmalı bir şirket değilseniz, bu platformu 9 Nisan tarihinden sonra bilgisayarınızda tutmanın bir anlamı yok. Anlaşmalı şirketler için Shockwave Player'ın ömrü kontratlar bitene kadar devam edecek, yani en azından 2022 yılına kadar.

Gelecekteki internet kullanıcılarının belki de bu eğlenceli yıllardan hiç haberi olmayacak ama yine de bize bir dönemi hatırlatacak olan web oyunlarının İnternet Arşivi tarafından toplanması ve bize bir hatıra olarak saklanması, hatta başka platformlara uyarlanması bekleniyor. 

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası

Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler

ABD'den Türkiye açıklaması ABD'den Türkiye açıklaması

Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü

Yine aynı rezalet! Dakikalarca tekme tokat dövdüler Yine aynı rezalet! Dakikalarca tekme tokat dövdüler

Kayseri Havaalanı'nda silah sesleri duyuldu, yaralı polisler var Kayseri Havaalanı'nda silah sesleri duyuldu, yaralı polisler var

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Soruyorum sayacağınız 10 tane proje var mı? Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Soruyorum sayacağınız 10 tane proje var mı?

Öpücük attığı adamın kendisini darp ettiğini iddia etti Öpücük attığı adamın kendisini darp ettiğini iddia etti

Bursa'da ziyarete açıldı denilen müze kapalı çıktı Bursa'da ziyarete açıldı denilen müze kapalı çıktı