Suudi Arabistan: 'Kaşıkçı'nın katilleri adalete teslim edilecek'

Suudi Arabistan: 'Kaşıkçı'nın katilleri adalete teslim edilecek'

Suudi Arabistan, İstanbul'daki Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katillerinin adalete teslim edileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender el-Ayban, BM  İnsan Hakları Konseyinin bugünkü oturumunda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın katillerinin adalete teslim  edileceğini söyleyen Ayban, "Kral Selman başsavcıya yürürlükteki kanunlara göre  dava ile ilgili soruşturma  başlatması ve katillerin adalete teslim edilmesi  talimatı verdi." dedi.

Başsavcılığın, soruşturma ofislerine kameralar yerleştirdiğini,  görevlilerin dava evraklarını iyi bir şekilde korumasını içeren genelge  yayınladığını söyleyen Ayban, suçlama kararlarının da insan hakları  sözleşmelerinde yer alan kavramlara uygun olarak alındığına dikkati çekti.

Ayban, söz konusu uygulamalarla adaleti güçlendirmeyi hedeflediklerini  aktardı.

YETKİNİN KÖTÜYE KULLANILMASINI ENGELLEMEK İÇİN YENİ PROJE

Adalet Bakanlığının, sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle hukuki  bilinçlendirme programları uyguladığına işaret eden Ayban, mahkemelerde ücretsiz  hizmet verecek hukuki danışmanların bulunduğunu, kadın büroları açıldığını ifade  etti.

Öte yandan Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'ya göre, ülkenin BM Daimi  Heyeti'nin, BM İnsan Hakları Konseyine sunduğu ayrı bir beyanda, devlet gücünün  kötüye kullanılmasıyla mücadeleye ilişkin "yeni bir cezai sistem projesi"  hazırlığı yapıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'ın İslam hukuku ilkeleri ve insan hakları yasaları  temelinde insan haklarını koruma ve güçlendirmeye kararlı olduğuna işaret edilen  beyanda, Suudi Arabistan'ın insan haklarını güçlendirmek için BM, uluslararası  toplum ve uluslararası örgütlerle iş birliği yapma konusunda kararlı olduğu  vurgulandı.

Yeni projeye ilişkin ise ayrıntılı bilgi verilmedi.

ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı

Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar

Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti

Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı! Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı!

İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER) İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER)

Bursa'da acele kamulaştırma kararı! Bursa'da acele kamulaştırma kararı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe)

Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER) Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER)

Bursa'da cinayet sanığı trans birey Derya için savcı müebbet istedi Bursa'da cinayet sanığı trans birey Derya için savcı müebbet istedi

Bursa'da 85 yaşında okuma öğrenmek için kar kış demiyor her gün 2 kilometre yürüyor Bursa'da 85 yaşında okuma öğrenmek için kar kış demiyor her gün 2 kilometre yürüyor

Bursa'da başı boş atlar sokak sokak yiyecek aradı Bursa'da başı boş atlar sokak sokak yiyecek aradı

CHP için 'Kızlara külodu görünecek kadar mini etek giydirdiler' diyen hakim hakkında soruşturma CHP için 'Kızlara külodu görünecek kadar mini etek giydirdiler' diyen hakim hakkında soruşturma

Adres bildiriminde bugün son gün Adres bildiriminde bugün son gün

Adnan Oktar soruşturmasında çözülme başladı! Sırada iki kişi daha var Adnan Oktar soruşturmasında çözülme başladı! Sırada iki kişi daha var

İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler... İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler...

Rektör 3 yıl binecek, devlet 334 bin TL verecek Rektör 3 yıl binecek, devlet 334 bin TL verecek