Suudi Arabistan: 'Kaşıkçı'nın katilleri adalete teslim edilecek'

Suudi Arabistan: 'Kaşıkçı'nın katilleri adalete teslim edilecek'

Suudi Arabistan, İstanbul'daki Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katillerinin adalete teslim edileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender el-Ayban, BM  İnsan Hakları Konseyinin bugünkü oturumunda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın katillerinin adalete teslim  edileceğini söyleyen Ayban, "Kral Selman başsavcıya yürürlükteki kanunlara göre  dava ile ilgili soruşturma  başlatması ve katillerin adalete teslim edilmesi  talimatı verdi." dedi.

Başsavcılığın, soruşturma ofislerine kameralar yerleştirdiğini,  görevlilerin dava evraklarını iyi bir şekilde korumasını içeren genelge  yayınladığını söyleyen Ayban, suçlama kararlarının da insan hakları  sözleşmelerinde yer alan kavramlara uygun olarak alındığına dikkati çekti.

Ayban, söz konusu uygulamalarla adaleti güçlendirmeyi hedeflediklerini  aktardı.

YETKİNİN KÖTÜYE KULLANILMASINI ENGELLEMEK İÇİN YENİ PROJE

Adalet Bakanlığının, sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle hukuki  bilinçlendirme programları uyguladığına işaret eden Ayban, mahkemelerde ücretsiz  hizmet verecek hukuki danışmanların bulunduğunu, kadın büroları açıldığını ifade  etti.

Öte yandan Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'ya göre, ülkenin BM Daimi  Heyeti'nin, BM İnsan Hakları Konseyine sunduğu ayrı bir beyanda, devlet gücünün  kötüye kullanılmasıyla mücadeleye ilişkin "yeni bir cezai sistem projesi"  hazırlığı yapıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'ın İslam hukuku ilkeleri ve insan hakları yasaları  temelinde insan haklarını koruma ve güçlendirmeye kararlı olduğuna işaret edilen  beyanda, Suudi Arabistan'ın insan haklarını güçlendirmek için BM, uluslararası  toplum ve uluslararası örgütlerle iş birliği yapma konusunda kararlı olduğu  vurgulandı.

Yeni projeye ilişkin ise ayrıntılı bilgi verilmedi.

Bursa'nın o mahallesi sahura kadın davulcuyla uyanıyor Bursa'nın o mahallesi sahura kadın davulcuyla uyanıyor

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi

Instagram'da şifre şoku! Milyonlarca kullanıcının... Instagram'da şifre şoku! Milyonlarca kullanıcının...

Bu meyvenin yüzde 87'si Bursa'da üretiyor. Bu yıl kilosu ... (ÖZEL HABER) Bu meyvenin yüzde 87'si Bursa'da üretiyor. Bu yıl kilosu ... (ÖZEL HABER)

Bursa'da FETÖ şüphelisi 42 asker hakim karşısında Bursa'da FETÖ şüphelisi 42 asker hakim karşısında

'Aklına yatarsa' dedi, bankacı kadın 3 milyon liralık vurgun yaptı 'Aklına yatarsa' dedi, bankacı kadın 3 milyon liralık vurgun yaptı

Yol verme kavgası... Tekmeler yumruklar havada uçuştu Yol verme kavgası... Tekmeler yumruklar havada uçuştu

Çocuk sahibi olmak isteyen ramazan ayını fırsat bilsin (ÖZEL HABER) Çocuk sahibi olmak isteyen ramazan ayını fırsat bilsin (ÖZEL HABER)

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (27 Mayıs 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (27 Mayıs 2019 Pazartesi)

En son market alışverişinde görülmüştü, 17 gün sonra ormanda bulundu! En son market alışverişinde görülmüştü, 17 gün sonra ormanda bulundu!

Bilet bulamayınca ekmek bıçağıyla boğazını kesti Bilet bulamayınca ekmek bıçağıyla boğazını kesti

Murat Sağman; <br /> Türkiye'nin en önemli 7 çıpasına ne oldu? Murat Sağman;
Türkiye'nin en önemli 7 çıpasına ne oldu?

Anne ve babasını öldüren cani cezaevinde sadece bir gün tutuklu kaldı Anne ve babasını öldüren cani cezaevinde sadece bir gün tutuklu kaldı

Mesut Demir; <br /> Bursa'da gençlik 2'ye ayrılıyor! Üretenler ve tüketenler.. Mesut Demir;
Bursa'da gençlik 2'ye ayrılıyor! Üretenler ve tüketenler..

Bursa'da bin polisle dev uyuşturucu operasyonu Bursa'da bin polisle dev uyuşturucu operasyonu

Aysın Komitgan; <br /> CHP'de kongre yok ama aday isimleri gani... Aysın Komitgan;
CHP'de kongre yok ama aday isimleri gani...