Sudan Dışişleri Bakanı Ahmed: İş birliğimiz tüm hızıyla devam ediyor

Sudan Dışişleri Bakanı Ahmed: İş birliğimiz tüm hızıyla devam ediyor

Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Muhammed Ahmed, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Sudan'a yaptığı ziyaretten sonra iş birliğimiz canlandı ve şu an tüm hızıyla devam ediyor." dedi.

Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Muhammed Ahmed, aralıkta Türkiye'de düzenlenmesi planlanan Türkiye - Sudan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısında iki ülkeyi bir araya getirecek projelerin gözden geçirileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ankara'da bulunan Sudanlı mevkidaşı Ahmed ortak basın toplantısı düzenledi.

Konferansta Türk büyükelçilere hitap etmekten memnuniyet duyduğunu belirten Ahmed, "Benim için diyalog anlamında büyük bir fırsattı. Ülkelerimizi bir araya getiren çok farklı konuları ele aldık." dedi.

Ahmed, Türkiye - Sudan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısının Ankara'da düzenleneceğini ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in yıl sonuna doğru Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

İki ülke arasındaki iş birliğinden son derece memnun olduklarını vurgulayan Ahmed, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Sudan'a yaptığı ziyaretten sonra iş birliğimiz canlandı ve şu an tüm hızıyla devam ediyor. Birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Ortak çalışmaları başlattık ve iki ülke ilişkilerinde önemli bir dönüm noktasını geride bıraktık. İki ülke arasındaki ticaret hacmini şu anki 1 milyar dolardan 10 milyar dolara çok kısa sürede çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe doğru adım adım ilerliyoruz. Ümit ediyoruz ki bunu kısa sürede gerçekleştirip kendimize daha üst seviyede hedef belirleyeceğiz."

Sudan'ın kendi bölgesinde ve Afrika genelinde önemli rol oynadığını belirten Ahmed, Türkiye ile Afrika arasında çok önemli ortaklıkların kurulmasını sağlayacaklarını belirtti.

"Aralık'taki toplantıda projeleri gözden geçireceğiz"

Türkiye-Sudan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısını ikili ilişkilere nasıl bir ivme kazandıracağını değerlendiren Ahmed, şunları kaydetti:

"Türkiye'de düzenlecek bu toplantıda bizi bir araya getirecek bu projeleri gözden geçireceğiz. Üzerinde çalıştığımız projeler var. Hartum'da yeni bir havaalanı inşaatı söz konusu. Sevakin'de yapılan çalışmalar gündemimizde. Tarım, sağlık hizmetleri, eğitim ve yatırım alanlarında yapılan ortak çalışmalar var. Çok sayıda proje iki ülkenin iş dünyasını bir araya getiriyor. Bunların hepsinin üzerinde duracağız."

İki ülke arasındaki projelerin sürdüğünü vurgulayan Ahmed, aralıkta yapılacak toplantıda bu projelerin ilerlemesine yönelik engeller varsa o engellerin ortadan kaldırılmasının da masada olacağını belirtti.

Bursa'da kahveciyi öldürüp cesedini dolaştırdılar Bursa'da kahveciyi öldürüp cesedini dolaştırdılar

Denizli'de bidon içinde bebek cesedi bulundu Denizli'de bidon içinde bebek cesedi bulundu

Bursalı usta oyuncu Erkan Can'ın ağabeyi evinde ölü bulundu Bursalı usta oyuncu Erkan Can'ın ağabeyi evinde ölü bulundu

Antalya'yı hortum vurdu Antalya'yı hortum vurdu

Eşref Kolçak Bursa'da hastaneye kaldırıldı! Eşref Kolçak Bursa'da hastaneye kaldırıldı!

15 gün önce evlendiği kocasını bıçaklayarak öldürdü 15 gün önce evlendiği kocasını bıçaklayarak öldürdü

Bursa'da narkotik operasyonunda 8 kişi yakalandı Bursa'da narkotik operasyonunda 8 kişi yakalandı

Başkan Bozbey muhtarlara seslendi: Birlikte Bursa için çalışacağız Başkan Bozbey muhtarlara seslendi: Birlikte Bursa için çalışacağız

Park halindeki otomobilde başından vurulmuş cesedi bulundu Park halindeki otomobilde başından vurulmuş cesedi bulundu

Bahçeli: Bekayı zeka sorunu görmek senin gibi mankurtların işi Bahçeli: Bekayı zeka sorunu görmek senin gibi mankurtların işi

Uğur Mumcu Bursa'da anıldı Uğur Mumcu Bursa'da anıldı