Sudan Dışişleri Bakanı Ahmed: İş birliğimiz tüm hızıyla devam ediyor

Sudan Dışişleri Bakanı Ahmed: İş birliğimiz tüm hızıyla devam ediyor

Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Muhammed Ahmed, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Sudan'a yaptığı ziyaretten sonra iş birliğimiz canlandı ve şu an tüm hızıyla devam ediyor." dedi.

Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Muhammed Ahmed, aralıkta Türkiye'de düzenlenmesi planlanan Türkiye - Sudan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısında iki ülkeyi bir araya getirecek projelerin gözden geçirileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ankara'da bulunan Sudanlı mevkidaşı Ahmed ortak basın toplantısı düzenledi.

Konferansta Türk büyükelçilere hitap etmekten memnuniyet duyduğunu belirten Ahmed, "Benim için diyalog anlamında büyük bir fırsattı. Ülkelerimizi bir araya getiren çok farklı konuları ele aldık." dedi.

Ahmed, Türkiye - Sudan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısının Ankara'da düzenleneceğini ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in yıl sonuna doğru Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

İki ülke arasındaki iş birliğinden son derece memnun olduklarını vurgulayan Ahmed, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Sudan'a yaptığı ziyaretten sonra iş birliğimiz canlandı ve şu an tüm hızıyla devam ediyor. Birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Ortak çalışmaları başlattık ve iki ülke ilişkilerinde önemli bir dönüm noktasını geride bıraktık. İki ülke arasındaki ticaret hacmini şu anki 1 milyar dolardan 10 milyar dolara çok kısa sürede çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe doğru adım adım ilerliyoruz. Ümit ediyoruz ki bunu kısa sürede gerçekleştirip kendimize daha üst seviyede hedef belirleyeceğiz."

Sudan'ın kendi bölgesinde ve Afrika genelinde önemli rol oynadığını belirten Ahmed, Türkiye ile Afrika arasında çok önemli ortaklıkların kurulmasını sağlayacaklarını belirtti.

"Aralık'taki toplantıda projeleri gözden geçireceğiz"

Türkiye-Sudan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısını ikili ilişkilere nasıl bir ivme kazandıracağını değerlendiren Ahmed, şunları kaydetti:

"Türkiye'de düzenlecek bu toplantıda bizi bir araya getirecek bu projeleri gözden geçireceğiz. Üzerinde çalıştığımız projeler var. Hartum'da yeni bir havaalanı inşaatı söz konusu. Sevakin'de yapılan çalışmalar gündemimizde. Tarım, sağlık hizmetleri, eğitim ve yatırım alanlarında yapılan ortak çalışmalar var. Çok sayıda proje iki ülkenin iş dünyasını bir araya getiriyor. Bunların hepsinin üzerinde duracağız."

İki ülke arasındaki projelerin sürdüğünü vurgulayan Ahmed, aralıkta yapılacak toplantıda bu projelerin ilerlemesine yönelik engeller varsa o engellerin ortadan kaldırılmasının da masada olacağını belirtti.

Vahşetin böylesi! Önce ağaca asmışlar sonra tüfekle vurmuşlar Vahşetin böylesi! Önce ağaca asmışlar sonra tüfekle vurmuşlar

1 yıl önce boşandığı eşini uykusunda boğarak öldürdü 1 yıl önce boşandığı eşini uykusunda boğarak öldürdü

Bursa'da İbrahim Tatlıses'in medyumunu öldüren sevgililere verilen cezayı Yargıtay bozdu  Bursa'da İbrahim Tatlıses'in medyumunu öldüren sevgililere verilen cezayı Yargıtay bozdu

PKK'lı hainler iki köylüyü vahşice katletti PKK'lı hainler iki köylüyü vahşice katletti

Bursa DAĞDER güreşlerinde başpehlivan Hamza Köseoğlu oldu Bursa DAĞDER güreşlerinde başpehlivan Hamza Köseoğlu oldu

Bursa'da parasını alamayan işçi çalıştığı imalathaneyi kundakladı Bursa'da parasını alamayan işçi çalıştığı imalathaneyi kundakladı

Bursa Keles'te kaybolan yaşlı adam bulundu Bursa Keles'te kaybolan yaşlı adam bulundu

Şahan Gökbakar, Bursa'daki filminin setinde engelli hayranıyla buluştu Şahan Gökbakar, Bursa'daki filminin setinde engelli hayranıyla buluştu

Bursa'da yaz boyunca 6 bin 610 metreküp atık toplandı Bursa'da yaz boyunca 6 bin 610 metreküp atık toplandı

Ekonomi Bursa'da masaya yatırıldı Ekonomi Bursa'da masaya yatırıldı

Bursa'da engelli kızının yaşamına komşusunun ayakkabılığı engel Bursa'da engelli kızının yaşamına komşusunun ayakkabılığı engel

Bursa'da kırmızı ışıkta 2 aracı biçti: 7 yaralı Bursa'da kırmızı ışıkta 2 aracı biçti: 7 yaralı

Oğluna pantolon alamadığı için canına kıymıştı, Haluk Levent harekete geçti Oğluna pantolon alamadığı için canına kıymıştı, Haluk Levent harekete geçti

Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu

İran'ın Ahvaz kentinde terör saldırısı İran'ın Ahvaz kentinde terör saldırısı

Dehşet anları! Kavgaya müdahale eden polis bıçaklandı Dehşet anları! Kavgaya müdahale eden polis bıçaklandı

KKTC karasularına giren Yunan gemisine el konuldu KKTC karasularına giren Yunan gemisine el konuldu

FETÖ'nün izdivaç genelgesi ortaya çıktı FETÖ'nün izdivaç genelgesi ortaya çıktı