Stephen Hawking anısına parası basıldı

Stephen Hawking anısına parası basıldı

Dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking'in anısı, İngiltere Kraliyet Darphanesi tarafından basılan 50 penilerde yaşayacak.

Bazı ülkelerde paraların üzerine hatıra amaçlı olarak resimler basılması oldukça bilindik bir şey. Hatta bu paraların bir kısmı daha sonra büyük miktarlara koleksiyonerler tarafından alınıyor. Bazı ülkelerin darphaneleri de her sene koleksiyonluk özel para serileri çıkarıyor. 

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Profesör Stephen Hawking, Kraliyet Darphanesi tarafından ölümsüzleştirilen bilim insanları arasında katıldı. Daha önce de Newton ve Darwin gibi isimler için hatıra parası bastırılmıştı.

Tasarımcı Edwina Ellis, küçük bir alana bir kara delik sığdırmak istediğini söyledi. Tasarımcı, Hawking'in "zor konuları anlaşılabilir, ilgi çekici ve benzerlik kurulabilir" hale getirdiğini, parada bunu yansıtmak istediğini söylüyor.

Hawking'in kızı Lucy, kardeşi Tim ile birlikte Kraliyet Darphanesi'ne giderek paraları gördü. Lucy, yaptığı açıklamada bir paranın üstünde yer almanın büyük bir onur olduğunu, Sir Isaac Newton ve Charles Darwin'in yanında, paranın üstüne taşınan bir bilim adamı olmanın babasını gururlandıracağını umduğunu söyledi.

Prof. Hawking, ünlü eseri Zamanın Kısa Tarihi'nde kara delikler konusunu ele almıştı. Hawking, eski bir söyleşisinde BBC'ye kara deliklerin tamamen kara olmadığını keşfetmenin en büyük başarısı olduğunu söylemişti.

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'