Starbucks'ın İtalya'daki ilk restoranında kuyruk oluştu

Starbucks'ın İtalya'daki ilk restoranında kuyruk oluştu

29 bine yakın mağazası arasında benzeri sadece 2 örneği bulunan İtalya'daki Starbucks restoranı önünde, İtalyanların Amerikan kahvesine mesafeli yaklaşacağı öngörüsünün aksine yoğun kuyruk oluştu.Klasik restoranının dışında bir konseptle taş fırın pizza ve İtalyan dondurması gelato da satılan mekanda akşam alkollü içecek servisi de yapılıyor. Uzmanlar Starbucks'ın doğru zamanda İtalya pazarına girdiğini belirtirken, şirket hisselerindeki yüzde 2.2 artış yaşandı

Starbucks'ın Milano kentinde açtığı ve şirketin espresso bazlı kahvelerin anavatanı olarak bilinen İtalya'daki ilk mekânı olma özelliğini taşıyan restoranın yankıları sürüyor.

Dünya genelindeki 29 bine yakın Starbucks restoranından çok farklı özelliklere sahip olan mekân Seattle ve Şangay'dan sonra Starbucks'ın kahve kavurduğu 3. restoran oldu. 

Eski görkemli postane binasının dönüştürülmesiyle tasarlanan 2300 metrekarelik dev Starbucks restoranı markanın geleneksel mekân anlayışının da dışında. 

PİZZA VE İTALYAN DONDURMASI DA SERVİS EDECEK

Starbucks'ın İtalya hamlesi İtalyanların Amerikan kahvesi içip içmeyeceğine dair tartışmalarla gündeme gelirken Milano restoranında açıldığı andan itibaren kuyruk oluştu.

Restoranda kahve çeşitlerinin yanı sıra pizza ve İtalyan usulü bir dondurma çeşidi olan gelato da servis edileceği belirtildi. Milano Starbucks, akşamları misafirlerine alkollü içecek de sunacak. 

Ayrıca, İtalyanların damak tadı ve kahve kültürüyle pek de bağdaşmayan frappuccino (buzlu cappuccino) servis etmeyecek. İtalya'daki ortalama espresso fiyatlarına nazaran daha pahalı olduğu ve tutunmakta zorlanacağı eleştirilerine karşın Starbucks, operasyonu yerelleştiren ve İtalyan kültür unsurlarını ön plana çıkaran bir anlayış sergiliyor.

HİSSELER YÜKSELDİ, ANALİSTLER 'DOĞRU ZAMAN' DİYOR

ABD'de durağanlaşan satışlar sonrasında markanın uluslararası operasyonlarına daha fazla eğilen şirket yetkililerin, açılışın ilk gününde oluşan kuyruk ve yoğun talep sonrası yıl sonuna dek İtalyan şehrinde yeni yerler açmayı planladığı da belirtiliyor.

Milano hamlesi sonrası Starbucks hisseleri yüzde 2.2 yükselirken, Starbucks yıl sonuna kadar ABD'de durgunluk nedeniyle 150 şubesini kapatacak.

NPD analisti Matteo Figura, Starbucks'ın İtalya piyasasına doğru zamanda girdiğini belirtiyor.

Şirketin 18 ila 34 yaş arasındaki y kuşağı üzerine oynadığını belirten Figura, İtalyan pazarının farklı müşteri kitlelerinin hedeflediği için hem geleneksel kafeler hem de Starbucks gibi zincirlere açık olduğunu belirtiyor. 

Fransa gibi kahve kültürü güçlü olan bir başka ülke üzerinden analizini güçlendiren Figura, Fransız y kuşağının Starbucks ve benzeri kahvecilere karşı iyi tepki verdiğini ve şirketin orta-uzun vadede piyasada iyi iş çıkarabileceğini belirtiyor. 

2017 yılında 22.4 milyar dolar ciro yapan Starbucks'ın 77 ülkede yaklaşık 29 bin restoranı bulunuyor. Bunlardan 12 bin adedi ABD'de, 3300 adedi ise Çin'de. 

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı

Akıncı Üssü davasında şok ifadeler:  Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar Akıncı Üssü davasında şok ifadeler: Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar

Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek

Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı

Bursa'da inek kurtarma operasyonu Bursa'da inek kurtarma operasyonu

Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı

Darp edilen kız anlattı! Ruju her elimde aldığımda... Darp edilen kız anlattı! Ruju her elimde aldığımda...

MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak

Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması

Bursa İnegöl'de pitbull paniği Bursa İnegöl'de pitbull paniği

Kiraladıkları araçla takla atan 2 genç kaçtı! Kiraladıkları araçla takla atan 2 genç kaçtı!

Bakan Albayrak, ekonomide 3 yıllık yol haritasını açıkladı Bakan Albayrak, ekonomide 3 yıllık yol haritasını açıkladı

Canlı yayında açıkladı: Karım beni öz yeğeniyle aldattı Canlı yayında açıkladı: Karım beni öz yeğeniyle aldattı

Beyza bu kazada can verdi Beyza bu kazada can verdi

Bursa'da ahlak polisi tombalacılara nefes aldırmıyor Bursa'da ahlak polisi tombalacılara nefes aldırmıyor

Bel fıtığı tedavisi için 'Kara Hekim'e gidince felç geçirdi Bel fıtığı tedavisi için 'Kara Hekim'e gidince felç geçirdi

Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi