Sosyal medya şakaları kalbi zorluyor

Sosyal medya şakaları kalbi zorluyor

Kalp krizi günümüzde gençlerde daha sık görülmeye başladı. Uzmanlar gizli kalp hastalıklarına dikkat çekerken uyarıyor: Korku evleri, bilgisayar oyunları, futbol maçları, sosyal medyada takipçi kazanmak için yapılan şakalar, aşırı heyecana yol açarak krizi tetikleyebilir!

Zaman değişti, hastalıkların yaşı da öyle... Beslenme alışkanlıklarımız, yaşam tarzımız, şehir hayatı kalbi yoruyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Özkan, gençlerde artık daha sık görülen kalp krizlerine dikkat çekti ve "Yaşlılarda olduğu gibi kol ve göğüs ağrısı belirtileri de vermeyebilir" diyerek önemli uyarılarda bulundu:

HEYECANDAN PIHTI ATABİLİYOR

Ülkemizde ölüme yol açan en önemli hastalıklardan biri kalp krizi. Hastaneye başvuru sebepleri arasında önde gelen nedenlerden. Yaşlı bireylerde bu hastalığın ortaya çıkışı, bulguları ve seyri öngörülebilirken gençlerde durum biraz karmaşıktır. Hasta ve tedavi eden doktor için yönetilmesi zor bir süreçtir. Aile öyküsü, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam ve obezite gençlerde kalp krizi riskini artıran önemli durumlardandır. Bunların dışında tüm toplumda oldukça sık olarak görülebilen (yaklaşık yüzde 10) kalbin sağ ve sol bölmeleri arasında olabilen açıklıktan geçen bir pıhtı kalp krizine yol açabilir. Aşırı sinirli kişilik durumu risk faktörlerinden biridir. Stres ve heyecan gibi durumlarda da kalp damarlarımızda normalde sorun yaratmayan önemsiz kolesterol birikimleri olan plaklar yırtılır ve üstünde bir pıhtı oluşumuna yol açarak kalp krizine davetiye çıkarır.

BİLGİSAYAR BAŞINDA SAATLERCE OTURMAYIN!

Özellikle gençlerin son yıllarda sosyalleşmek ve heyecan olsun diye büyük ilgi gösterdiği korku evleri, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kaygı bozukluklarının yanı sıra ani heyecan, pıhtı atmasına neden olarak kalp krizi ile sonuçlanabilir. Aynı şekilde sosyal medyada daha çok takipçi toplamak adına yapılan şakalar da riskli. Unutmayalım ki karşımızdakinin gizli bir kalp hastalığı olabilir. Eğlencenin sonu acı bir şekilde bitebilir. 

Yapılan araştırmalar 4 saatten fazla bilgisayar karşısında oturmanın da kalp krizi riskini tetiklediğini gösterdi. Hatta ülkemizde de aralıksız bilgisayar oyunu oynayan 14 yaşındaki bir genç, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Saatlerce aynı pozisyonda durmak kan dolaşımını bozar. Bunun sonucunda da kriz, kapımızı çalabilir.

BİRİ YANINIZDA KALP KRİZİ GEÇİRİYORSA...

Kalp krizi belirtileri; sırt-göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, mide bulantısı ve soğuk ter dökme olarak sıralanabilir. Peki, yanınızda biri kalp krizi geçiriyorsa neler yapmalısınız?

- İlk yardım deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.

- Hemen 112'yi arayın, ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

- Bu esnada kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın.

- Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın.

- Üzerindeki sıkı kıyafetleri gevşetin.

Kalp krizinin kötü sonuçları, kaybedilen doku miktarıyla ilişkilidir. Hasar ne kadar az olursa oluşacak problemler o kadar az olacaktır. Ciddi bir kriz yetmezlik ve ölüme yol açabilirken defalarca geçirilen sınırlı krizler hastanın hayatını etkilemeyebilir. Bu yüzden hastayı ne kadar çabuk hastaneye yetiştirseniz, hayatını kurtarma şansınız o kadar çok artar.

MHP'li belediye başkanı bıçaklı saldırı sonrası hayatını kaybetti MHP'li belediye başkanı bıçaklı saldırı sonrası hayatını kaybetti

Pentagon açıkladı... Korkutan o iddia masada Pentagon açıkladı... Korkutan o iddia masada

Bursa'da elektrik kontağından çıkan yangın ahşap evi kül etti Bursa'da elektrik kontağından çıkan yangın ahşap evi kül etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı

Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi

69 yıl sonra Türkiye'ye geldi ve ilk sözü '' Sanki rüya görüyorum'' oldu 69 yıl sonra Türkiye'ye geldi ve ilk sözü " Sanki rüya görüyorum" oldu

Kiraladıkları araç sonları oldu... 2 öğrenciden acı haber Kiraladıkları araç sonları oldu... 2 öğrenciden acı haber

Bakanlık kadro dağılımını açıkladı Bakanlık kadro dağılımını açıkladı

Antalya Düden Şelalesi'nde polisi alarma geçiren olay Antalya Düden Şelalesi'nde polisi alarma geçiren olay

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Yunanistan'dan 'Türkiye' açıklaması Yunanistan'dan 'Türkiye' açıklaması

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Tofaş gözdağı verdi! Serkan Yetişmişoğlu;
Tofaş gözdağı verdi!

Kazada yaralanan kadın, ölen eşi araçtan çıkarılmadan hastaneye gitmedi Kazada yaralanan kadın, ölen eşi araçtan çıkarılmadan hastaneye gitmedi

Tarım ve Orman Bakanlığından süt üreticilerine müjde Tarım ve Orman Bakanlığından süt üreticilerine müjde

15 yaşındaki çocuğa sosyal medyadan tacize tutuklama 15 yaşındaki çocuğa sosyal medyadan tacize tutuklama