Sosyal devlete 30 milyar TL bütçe ayrıldı

Sosyal devlete 30 milyar TL bütçe ayrıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yıl sonuna kadar milyonlarca ihtiyaç sahibine dağıtacağı yardım 30 milyar TL'yi bulacak. Geçen yılki yardım tutarı ise 25 milyar lira olarak gerçekleşti. Harcamaların ağırlığını eğitim, sağlık, yaşlı ve engelli maaşları oluşturdu.

Sosyal devlet ilkesi gereğince Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla 2017 yılında 1.3 milyon aileye düzenli olarak ayni ve nakdi yardım yapılıyor. Bu da yaklaşık 10 milyon kişiye denk geliyor. Sosyal yardım ve destekler kapsamında 2017 yılı bitiminde harcanması planlanan para miktarı 30 milyar lira. Bakanlığın veri tabanında yaklaşık 40 milyon kişinin bilgileri kayıtlıyken, 2016'da 39 kalemde gerçekleşen yardım tutarı ise 24.7 milyar TL'yi buldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2016 verilerine göre, il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 656 bin 509 hanenin gıda, giyim vb. temel ihtiyaçları için 287.23 milyon TL kaynak kullanıldı. Geçen yıl tüm barınma yardımları kapsamında 21 bin 897 aileye 72.7 milyon lira yardım yapıldı. Kömürün muhtaç ailelere dağıtımı için ise fondan 12.4 milyon TL kaynak aktarıldı. 2 milyon 82 bin 309 haneye 2.5 milyon ton kömür ulaştırıldı.

Muhtaç durumdaki eşi vefat etmiş kadınlara aylık 250 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 500 TL düzenli yardım verildi. 2016'da 289.9 bin dul kadına 810 milyon lira para ödendi. Düzenli sosyal yardım programından muhtaç asker aileleri de istifade ediyor. 74 bin 562 Mehmetçik ailesine 127 milyon lira maaş ödendi. 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan doğum yardımı kapsamında ailelere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında para ödeniyor. Geçen yıl doğum yardımından 1 milyon 175 bin 124 kişi faydalandı. Ödenen tutar ise 512.4 milyon lira. Babası askerde olan 18 yaşından küçük çocuklara 4 milyon TL, öksüz ve yetimlere de 53.1 milyon TL kaynak aktarıldı.

ASLAN PAYI EĞİTİME

Eğitim yardımları, bakanlığın yardım faaliyetleri içerisinde büyük bir yer tutuyor. 86 bin 633 öğrencinin kitap dışındaki kırtasiye, önlük, ayakkabı gibi temel okul ihtiyaçları için 16.67 milyon TL kaynak kullanıldı. Yoksul ailelerin çocuklarını okula göndermelerini teşvik amacıyla 605.7 milyon lira harcandı. Ücretsiz ders kitabına 240 milyon lira, taşımalı öğrencilerin öğle yemeğine 460 milyon lira, engelli öğrencilerin ücretsiz taşınmasına da 155 milyon lira harcandı. 2016 yılında taşımalı eğitim dışında öğrencilerin barınma ve iaşe giderleri için 340 bin TL kaynak aktarıldı. Ayrıca bu kapsamda vakıfların periyodik paylarından yıl içerisinde yaptıkları yardımlara bakıldığında 2016 yılında toplam 2 bin 83 hane için 1.1 milyon TL kaynak kullanıldı. Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince tutuklu ve hükümlülerin açıköğretim kayıt ve sınav giderleri, SYD vakıfları tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda 2016 yılında fondan toplam 1.7 milyon lira kaynak aktarıldı.

YAŞLI VE ENGELLİLERE MAAŞ

Kadın ve çocuklara yönelik şartlı sağlık yardımı kapsamında 421.1 milyon TL harcama yapıldı. Doğal afet nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için 11.8 milyon lira, terörden zarar görenler için de 161.5 milyon TL para harcandı. 2022 sayılı kanun kapsamında 1.3 milyon yaşlı ve engellinin aylıkları için ise 4.7 milyar lira ödeme yapıldı. 2016'da engellilerin evde bakımına destek amacıyla ailelere aylık 932 lira aylık yardım yapıldı. Bu yardımdan 481 bin 141 kişi faydalandı. Bu kişilere ödenen tutar ise 5.1 milyar lira oldu.

Otobüste dehşet! Döner bıçağıyla içeri daldı ve... Otobüste dehşet! Döner bıçağıyla içeri daldı ve...

AK Parti Bursa Milletvekili Çavuşoğlu'na TBMM'de yeni görev AK Parti Bursa Milletvekili Çavuşoğlu'na TBMM'de yeni görev

Bursa merkezli 9 ilde FETÖ operasyonu: 3 tutuklama Bursa merkezli 9 ilde FETÖ operasyonu: 3 tutuklama

CHP'de kurultay için toplanan imza sayısı 353 oldu CHP'de kurultay için toplanan imza sayısı 353 oldu

Adnan Oktar'ın eski kediciği Ceylan Özgül'den flaş açıklamalar Adnan Oktar'ın eski kediciği Ceylan Özgül'den flaş açıklamalar

Bursa'da beton mikseri yan yattı: 1 yaralı Bursa'da beton mikseri yan yattı: 1 yaralı

Akılalmaz kaza! Kimse ne olduğunu anlayamadı Akılalmaz kaza! Kimse ne olduğunu anlayamadı

Konya'da traktör devrildi, dede ve torunu can verdi Konya'da traktör devrildi, dede ve torunu can verdi

Gaziantep'te ''roket parçası'' olduğu düşünülen enkaz bulundu! Gaziantep'te "roket parçası" olduğu düşünülen enkaz bulundu!

ABD, Türkiye'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti ABD, Türkiye'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

Sağlık Bakanlığı'ndan Aref açıklaması! Sağlık Bakanlığı'ndan Aref açıklaması!

'Kedicik'ler gözaltındayken hastaneye yatmayı talep etti! 'Kedicik'ler gözaltındayken hastaneye yatmayı talep etti!

Bursa'da zihinsel engelli genç kıza kabusu yaşattılar Bursa'da zihinsel engelli genç kıza kabusu yaşattılar

Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu iddiası Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu iddiası

Bursa'da kayıp genç kızdan 5 gündür haber alınamıyor Bursa'da kayıp genç kızdan 5 gündür haber alınamıyor

Taciz şüphelisinden ilginç savunma: Ben hacıyım Taciz şüphelisinden ilginç savunma: Ben hacıyım

Bursalı Eylül'ün babasından yürek yakan sözler! Bursalı Eylül'ün babasından yürek yakan sözler!

Bursa Myrleia'da İmar Affı'na Türkyılmaz'dan kamulaştırma yanıtı Bursa Myrleia'da İmar Affı'na Türkyılmaz'dan kamulaştırma yanıtı