"Son mahyacı" mesleğini yaşatmaya çalışıyor

 ''Son mahyacı'' mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Özellikle ramazan ayında camilerin iki minaresi arasına asılan ışıklı yazı olan mahya sanatının temsilcisi Kahraman Yıldız, mesleğini geleceğe taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve "son mahyacı" olarak anılan Kahraman Yıldız, yaptığı açıklamada, 1971 yılında elektrik çırağı olarak çalışma hayatına başladığını, kısa sürede elektrik ustalığına, daha sonra da mahya ustalığına terfi ettiğini söyledi.

Yıldız, "ilk" mahyayı 1975'te Sultanahmet Camisi'ne astıklarını aktararak, "Yazdığımız ilk mahya 'Fethin Kutlu Olsun' idi. İstanbul'un fethi benim için çok farklı bir anlam barındırıyor. İlk mahya da bu özel günü temsil ediyor." diye konuştu.

"Mahya benimle hayat buldu"

Yıldız, çocukluğunda da mahyaların olduğuna işaret ederek, "Bir ara mahyalar nedendir bilmiyorum ama kayboldu. 1975'e kadar da göremedik. Sanırım mahya yeniden benimle hayat buldu." ifadelerini kullandı.

Öğrenmeye hevesli çıraklardan olduğunu anlatan Yıldız, Osmanlı'nın son mahyacısı olduğunu belirttiği ustası Hacı Ali Ceyhan'dan bayrağı teslim aldığını kaydetti. 

Yıldız, 2013 yılına kadar müdürlük bünyesinde elektrik ve mahya ekip sorumlusu olarak çalıştığını, 42 yıl hizmet verdiği görevinden emekli olduğunu dile getirerek, kısa süre sonra kurumun kendisini tekrar işinin başına geçmesi için çağırdığını belirtti. 

Mesleğinin, sevilmeden yapılmasının imkansız olduğunun altını çizen Yıldız, yerden metrelerce yüksekte görevlerini ifa eden ekibiyle çeşitli zorluklara göğüs gerdiklerini anlattı.

Yıldız, mahya sanatını yaşatmaya çalıştığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"400 yıldan fazladır yaşayan mahya sanatı 'can çekişiyor' diyebilirim. Emekli olmama rağmen bu göreve devam etmemin tek sebebi, bu sanatın bitmesini istemeyişimdir. Şimdiki çıraklar uzaktan bakarak öğrenmeye çalışıyor. Ancak bu iş, sadece iş başında yaparak öğrenilebilir. Yaptığımız şey, hesap, kitap, geometri ve matematik işi. Ekibe genç insanların gelmesini çok istiyorum. Mesleki ahlaka sahip çıraklar yetiştirmeyi hayal ediyorum. 

"Etrafımda meraklı ve istekli gençler göremediğim için ekipteki tecrübesiz arkadaşlarımı 'öğrenmeye mecbur bırakarak' eğitiyorum diyebilirim. Son 3 senedir sadece minareye çıkıp mahya asmak için kullanmış olduğumuz düzeneği kuruyorum, halatları ve makaraları düzenleyerek alt yapıyı hazırlayarak aşağı iniyorum. Arkadaşlarımı aşağıdan kontrol ederek yazıyı bizzat onlara yazdırıyorum. Ben yukarı çıkarsam başkaları aşağıda kalıyor. Böyle olunca da sanatı öğrenemiyorlar. Benden sanatımı 'çalmak' isteyen kimseyi de göremediğim için bu sistemi deniyorum."

- "Benden geriye ustası olmayan bir meslek kalacak"

Kahraman Yıldız, 40 yıllık arkadaşı Aziz İlyas Tosyalı haricinde ekibin sürekli değişen insanlardan oluştuğuna dikkati çekerek, diğer çalışanların da boyacı, tesisatçı, elektrikçi gibi farklı mesleklerden olduğunu bildirdi. 

Yıldız, çalışma arkadaşlarının canla başla çalıştığını ancak işin ehli olmadıklarını dile getirerek, "400 seneden fazladır yaşayan bu sanat, bu teknolojiyle ve bu imkanlar dahilinde ölürse yazıklar olsun bize. Böyle giderse benden geriye ustası olmayan bir meslek kalacak." dedi.

Mahyacılığın meslek ahlakı ve güzel terbiye gerektirdiğini vurgulayan Yıldız, "Bu ülke pırıl pırıl gençlere sahip. Sadece doğru yönlendirilmeleri gerekiyor. Ailelere burada büyük görev düşüyor. Evladınızın meslek ahlakı ile yetişmesi için alt yapıyı siz sağlayabilirsiniz. Ondan sonra bir ustanın elinde o genç şekillenir ve daha da güzelleşir. Biz gökyüzüne Allah kelamı olan sözleri işliyoruz. Bu mukaddes görevi artık eğittiğim, meslek ahlakına sahip gençlere emanet etmek istiyorum. Hiç korkmasınlar, Allah onlara yardımcı olacaktır, ben kefilim." değerlendirmesinde bulundu.

'Seda Tripkolic' ünlü ismi de dolandırmış! 'Seda Tripkolic' ünlü ismi de dolandırmış!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu olağanüstü toplandı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu olağanüstü toplandı

Ünlü işadamına kanlı infazda flaş gelişme Ünlü işadamına kanlı infazda flaş gelişme

Kayıp Çağdaş'ın cesedi foseptik çukurunda bulundu Kayıp Çağdaş'ın cesedi foseptik çukurunda bulundu

Bursa'da maaş kartını bankamatikte unutan vatandaşın 700 lirası çalındı Bursa'da maaş kartını bankamatikte unutan vatandaşın 700 lirası çalındı

Esra Erol'un programında ihanet şoku! Esra Erol'un programında ihanet şoku!

Nihat Hatipoğlu'na sordu: Kaşlara şekil vermek caiz midir? Nihat Hatipoğlu'na sordu: Kaşlara şekil vermek caiz midir?

Hastane önündeki çifte infazda şok detay! Hastane önündeki çifte infazda şok detay!

Genç kadını araçtan aşağı atan taksici hakkında karar! Genç kadını araçtan aşağı atan taksici hakkında karar!

Eşini yaralı halde bırakıp, etek almaya gitti! Eşini yaralı halde bırakıp, etek almaya gitti!

Şerife Boz aday gösterilmeyince hayata küstü! Şerife Boz aday gösterilmeyince hayata küstü!

Çöp kamyonunun altında can verdi Çöp kamyonunun altında can verdi

Zeybekci'den bir döviz yorumu daha! Zeybekci'den bir döviz yorumu daha!

2 kızını öldüren anne konuştu: Nasıl olduğunu anlamadan öldürdüm... 2 kızını öldüren anne konuştu: Nasıl olduğunu anlamadan öldürdüm...

Hindistan'da Nipah virüsü salgını! Hindistan'da Nipah virüsü salgını!

Bursa'da yaşıtları okulda okurken, o sokaklarda uyuşturucu satıyordu Bursa'da yaşıtları okulda okurken, o sokaklarda uyuşturucu satıyordu

Bursa Çevre Otoyolu'nda şerit aktarımı yapılacak Bursa Çevre Otoyolu'nda şerit aktarımı yapılacak

Meral Akşener: YÖK'ü kapatacağım Meral Akşener: YÖK'ü kapatacağım