Skandal ortaya çıktı! ABD çocuk gelinler için...

Skandal ortaya çıktı! ABD çocuk gelinler için...

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, 2007- 2017 döneminde, çocuk yaştaki kişiler ile evlilikler yoluyla pasaport almak için yapılan binlerce başvuruyu onayladığı ortaya çıktı.

Associated Press (AP) ajansının ele geçirdiği hükümet verilerine göre, ABD'de son 10 yılda binlerce kişinin çocuk yaştaki kişilerle evlilikler yoluyla  yaptığı pasaport başvuruları onaylandı.

ABD Senatosu İç Güvenlik Komitesi'nin 2017'de hazırladığı raporda,   2007-2017 döneminde 5 binden fazla yetişkin, çocuk yaştaki eşleri için evlilik  yoluyla pasaport başvurusu yaparken, 3 bine yakın çocuk da kendisinden büyük  eşleri için pasaport başvurusunda bulundu.

Çocuk yaştaki evlilikler nedeniyle en çok pasaport talebi Meksika'dan  geldi. Bu ülkeyi Pakistan, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti ve Yemen takip etti.

Senato İç Güvenlik Komitesi Başkanı ve Wisconsin Eyaleti Senatörü Ron  Johnson, söz konusu sayılara ilişkin "Bu bir problem teşkil ediyor. Bu kapatmamız  gereken bir yasal boşluğu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Kocam için ben bir pasaporttum"

AP'ye konuşan bazı zorla evlendirilmiş kişiler, ABD'nin yumuşak  evlilik yasaları ile ABD pasaportunun çekiciliği birleşince bu başvuruların  arttığını savundu.

New York'ta büyüyen Pakistan asıllı Naila Amin, "Pasaportum hayatımı  mahvetti. Pakistan'da 13 yaşında zorla evlendirildim ve 26 yaşındaki kocamın  ABD'ye gelebilmesi için başvuruda bulundum. İnsanlar Amerika'ya gelebilmek için  ölüyor. Ben onun (kocam) için bin pasaporttum." ifadelerini kullandı.

ABD'de göçmen vizesi ve yeşil kart alabilmek için iki aşama oluyor.  Başvurular, ABD Göçmen ve Vatandaşlık Ofisinde değerlendirildikten sonra  Dışişleri Bakanlığının onayına sunuluyor.

Başvuruların kabul edilmesi yasal

ABD Göçmen ve Vatandaşlık Yasası kapsamında, yurt dışından evlilik  yoluyla ABD'ye gelecek kişiler için bir yaş sınırı olmadığından, Dışişleri  Bakanlığının söz konusu başvuruları onaylamasında yasal olmayan bir durum söz  konusu değil.

Başvuru aşamasında sadece, kişilerin kendi ülkelerindeki  evliliklerinin kanuna uygun olup olmadığı ve ABD'de yaşayacakları eyaletteki  yasallığı sorgulanıyor.  Ancak ABD'nin göçmen sisteminin zorunlu evliliklere açık  kapı mı bıraktığı ya da çocuk gelinler problemini doğurup doğurmadığı sorgulanıyor.

Annelere iyi haber! Ayda 2400 lira veriliyor Annelere iyi haber! Ayda 2400 lira veriliyor

Emekli yarbay denizde boğuldu Emekli yarbay denizde boğuldu

Vize dolandırıcılarına şok operasyon! Google'a günlük 20 bin lira ödemişler... Vize dolandırıcılarına şok operasyon! Google'a günlük 20 bin lira ödemişler...

Türkiye'den ABD hamlesi! Vergiler yarı yarıya düştü Türkiye'den ABD hamlesi! Vergiler yarı yarıya düştü

Cemalattin Sarar ve eşine işkence yapanlar tanıdık çıktı! Cemalattin Sarar ve eşine işkence yapanlar tanıdık çıktı!

İzmir'de kayıp kardeşler aranıyor İzmir'de kayıp kardeşler aranıyor

Bebek bakıcısı olduğunu iddia ederek evleri soyan Özbek kadın yakalandı Bebek bakıcısı olduğunu iddia ederek evleri soyan Özbek kadın yakalandı

Ülke şokta! Ünlü iş insanı dahil 3 kişi öldü Ülke şokta! Ünlü iş insanı dahil 3 kişi öldü

Trabzon'da kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu Trabzon'da kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

ABD duyurdu: 'Kimyasal saldırıları tespit ettik' ABD duyurdu: 'Kimyasal saldırıları tespit ettik'

Eyüpsultan'da inşaat kazık direkleri çukuruna düşen çocuk hayatını kaybetti Eyüpsultan'da inşaat kazık direkleri çukuruna düşen çocuk hayatını kaybetti

Otomobil, takla atıp, şarampole uçtu: 2 ölü, 2 yaralı Otomobil, takla atıp, şarampole uçtu: 2 ölü, 2 yaralı

İlk Bağımsız Kadın Belediye Başkanı'ndan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na Ziyaret İlk Bağımsız Kadın Belediye Başkanı'ndan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na Ziyaret

FETÖ'cülere toplantı halinde baskın: 17 gözaltı FETÖ'cülere toplantı halinde baskın: 17 gözaltı

İçişleri Bakanı Soylu: ''Sandıkların yüzde 90'ı açılsaydı, belki 23 Haziran seçimine gerek kalmayacaktı'' İçişleri Bakanı Soylu: "Sandıkların yüzde 90'ı açılsaydı, belki 23 Haziran seçimine gerek kalmayacaktı"

Otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 3 yaralı Otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 3 yaralı

Belediyede işten çıkarılan 2 kişi Başkan Yardımcısını darp etti Belediyede işten çıkarılan 2 kişi Başkan Yardımcısını darp etti