Sigarada düz pakete bir adım daha yaklaşılıyor

Sigarada düz pakete bir adım daha yaklaşılıyor

Meclis komisyonlarında görüşmeleri süren "Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 25-28. Maddeleri", tütün tüketimini yeniden azaltacak ciddi önlemler içeriyor. Kanun teklifinde sigaraların marka alameti taşımayan tek tip düz paketlerde sunulması, paketin yüzde 85'ini kapsayan resimli sağlık uyarısı bulunması ve satış noktalarında sigaraların görünür olmaması gibi temel ilkeler yer alıyor.

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Türkiye'nin tütün tüketimini azaltmak için 2009 yılında başlattığı kampanyada büyük başarı kazandığını, ancak 2013 yılından sonra yasalara uyumun izlenmesindeki sorunlar nedeniyle tütün tüketimi yeniden artma göstererek, 2008 öncesi değerlere döndüğünü belirtti. Prof. Elif Dağlı, "Dünya'da tütün kontrolü başarı sıralamasında Türkiye 2013'den sonra her yıl gerilemiştir. Tütün tüketiminin artması halkımızın daha çok hastalanmasını, ömrünün kısalmasını, tedavi bütçesinin yükselmesini birlikte getirmektedir. Türkiye'nin yeniden tütün kontrolünde başarılı olabilmesi için düz paket uygulamasının başlatılması, resimli uyarıların yenilenmesi, satış noktasında sigara görünürlüğünün ve reklamının engellenmesi önemliydi. Yeni kanun teklifi 25-28. maddeleri bu konudaki eksikliği gidermektedir" dedi.

Prof. Dr. Dağlı, "Öldürücü tütün ürünlerinin cazip ürünler gibi sunmamak, paketin reklam ve promosyon aracı olması engellemek, resimli ve yazılı uyarılarının daha etkin olmasını sağlamak, bazı markaların daha az zararlı olduğu algısını yaratan görsel simgeleri kaldırmak için düz paket uygulaması şarttır. Mevcut sigara paketleri, sigarayı daha çekici halde sunar, pazarlar ve tüketimi teşvik eder. Halbuki düz paket uygulaması, yalnızca markanın adı ve ürün bilgisinin standart yazı tip ve boyutuyla yazılmasını ve markaya ait logo, renk, resim ve promosyon bilgilerinin kullanılmamasını öngörür. Avustralya'da düz paket uygulamasının sigara tüketimini azalttığı ispat edilmiştir" diye konuştu.

Tütün endüstrisi tüketimi düşüren düz paketi engellemek için birçok ülke yönetimini mahkemeye vermekle tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Dağlı, "Avustralya örneği düz paket uygulamasının Anayasaya uygun olduğunu, serbest ticaret ve rekabet kuralları kapsamında değerlendirilmediğini, devletlerarası ikili ticaret anlaşmalarını zedelemediğini göstermiştir. Avustralya tüm bu davalardan haklı, endüstri ise haksız çıkmıştır. Endüstrinin düz paket uygulamasını engelleyici herhangi bir hukuk savaşına artık giremeyeceği, girse de kaybedeceği bilinmektedir. Endüstri Türkiye'yi 2021 yılına kadar ısıtılmış tütün ürünlerinin satıldığı en büyük üç pazar arasına sokmak istemektedir. Türkiye bu ürüne kapı açmamak için direnmiştir. Yeni ürün grubunu tütün kanunlarından muaf tutup, düz paketi işlevsiz kılmayı hesaplamaktadır. Türkiye endüstrinin beklentilerine direnmeyi sürdürmelidir" dedi.

"Halkın sağlığı ticari çıkarların üzerinde"

Prof. Dr. Elif Dağlı, "Tütün kontrolünde yeniden canlanma olması sivil toplumu memnun etmiştir. Son dört yıldır, sigarada düz paket uygulamasına geçilmesi için onbir basın açıklaması ile sesimizi duyurmaya çalıştık, sonunda meclis gündemine alınmış olmasını olumlu karşılıyoruz. Düz paket uygulamasına tütün endüstrisi her zaman şiddetle karşı çıkar. Ülkemizde de işbirliği yaptıkları gruplar aracılığıyla tepki gösterebilirler, ama bu karar vericileri yıldırmamalıdır. Halkın sağlığı her türlü ticari çıkarın üzerindedir" dedi.

Düz paket konusunda ülkelerin ilerleme basamakları

Düz paketi kanunlaştırmış ve uygulayan ülkeler: "Avustralya, Fransa, Birleşik Krallık,Yeni Zelanda, Norveç, İrlanda, Macaristan".

Kanunlaştırmış, uygulamayı bekleyen: "Kanada, Gürcistan, Romanya, SlovenyaTayland".

Mecliste kanun görüşmeleri süren: "Brezilya, Şili, Ekvator, Panama, Uruguay".

Hükümet görüşmeleri süren: "Finlandiya, Guernsey ve Jersey, Singapur, Güney Afrika, Sri Lanka, İsveç, Tayvan".

Politik taahütte bulunan: "Belçika, Bostwana, Kenya, Malezya, Mauritus, Nepal, Gambia, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri"

Çocuğu için eşinden para isteyen kadına şiddet! Çocuğu için eşinden para isteyen kadına şiddet!

Ölen eşinin dövmeli derisini tablo yaptı
Ölen eşinin dövmeli derisini tablo yaptı

Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakalayınca dehşet saçtı Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakalayınca dehşet saçtı

Bursa'da polis durdurmak istedi, jandarma ekiplerinin üzerine araç sürerek kaçtılar Bursa'da polis durdurmak istedi, jandarma ekiplerinin üzerine araç sürerek kaçtılar

Bursa'da muska içinde uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da muska içinde uyuşturucu ele geçirildi

AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı

Bakan Soylu: Otoyollarda hız sınırı artıyor Bakan Soylu: Otoyollarda hız sınırı artıyor

Annenin öldürdüğü bebeğin cenazesini baba gözyaşlarıyla aldı Annenin öldürdüğü bebeğin cenazesini baba gözyaşlarıyla aldı

Benzine ve motorine indirim geliyor Benzine ve motorine indirim geliyor

Bakan Turhan uyardı: Sakın ücret vermeyin Bakan Turhan uyardı: Sakın ücret vermeyin

Kombilerle ilgili önemli uyarı geldi! Kombilerle ilgili önemli uyarı geldi!

Yolcuların itirazına rağmen engelli çocuk için bunu yaptı Yolcuların itirazına rağmen engelli çocuk için bunu yaptı

Çocuk parkında korkunç görüntü! Çocuk parkında korkunç görüntü!

Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen

Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar

Evine çağırdığı kadına kabusu yaşattı Evine çağırdığı kadına kabusu yaşattı