Sıcak havadan ölenlerin sayısı yükseliyor

Sıcak havadan ölenlerin sayısı yükseliyor

İspanya'da sıcak hava yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 3'e yükseldi.

Termometrelerin dün 45'i gördüğü İspanya'nın güneyinde, sıcaklık bugün  itibarıyla düşmeye başlasa da halen hayatı olumsuz etkiliyor.

Sıcak havanın etkisi altındaki kentler arasında Türk turistlerin de  ziyaret ettiği Endülüs bölgesindeki Sevilla, Cordoba ve Granada da bulunuyor. Bu arada, Barselona'da evsiz olduğu belirtlilen orta yaşlardaki bir  kişinin de ölmesiyle sıcak hava yüzünden İspanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı  3'e çıktı.

Daha önce de Murcia'da yol inşaatında çalışan 48 yaşındaki bir işçi  ile kendi çiftliğinde tarım işi yapan 78 yaşındaki bir emekli hayatını kaybetmişti.

Portekiz

Sıcak hava dalgasının etkisi altındaki Portekiz'in başkenti Lizbon'da  37 yıllık sıcaklık rekoru kırılırken, ülkenin güney bölgesinde çıkan orman  yangılarıyla mücadele de devam ediyor. Portekiz Meteoroloji Servisine göre, dün başkent Lizbon'da  termometreler 44'ü görerek, 1981'de ölçülen 43 derece geçildi. Ülkede bu sene en yüksek sıcaklık ise 46,8 ile ülkenin ortasındaki  Alvega'da ölçüldü. Portekiz'de bugüne kadar en yüksek sıcaklık, 47,4 ile 2003  yılında kaydedilmişti.

Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının yol açtığı İber Yarımadası'ndaki sıcaklıklar, orman yangınlarını da tetikledi.

Orman yangını 3 gündür devam ediyor

Ülkenin güneyindeki turistik Algar ve bölgesinde 3 gün önce başlayan ve  hala söndürülemeyen yangına 800 itfaiyeci ve 12 uçakla müdahale ediliyor. Bin hektardan fazla ormanın kül olduğu yangının söndürme çalışmalarına  130 asker de katılıyor. Yangın dolayısıyla 100'den fazla köylü bölgeden tahliye  edildi.

Can kaybının olmadığı yangında, ev önlerinde ve yollarda kalan bazı  araçlar zarar gördü. Portekiz'de geçen sene orman yangınlarında 114 kişi hayatını  kaybetmişti.

Konsolosluk konutunda dikkat çeken 'DNA' ve 'kuyu' detayı Konsolosluk konutunda dikkat çeken 'DNA' ve 'kuyu' detayı

Tezkere kabul edildi! Türk askerinin Lübnan'daki görev süresi uzatıldı Tezkere kabul edildi! Türk askerinin Lübnan'daki görev süresi uzatıldı

AK Parti'den son dakika 'Cumhur İttifakı' açıklaması AK Parti'den son dakika 'Cumhur İttifakı' açıklaması

CNN International: Cemal Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı CNN International: Cemal Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı

Şanlıurfa'da başı kesilmiş kedi bulundu Şanlıurfa'da başı kesilmiş kedi bulundu

Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava

Baro Başkanından centilmenlik mesajı Baro Başkanından centilmenlik mesajı

Diriliş Ertuğrul yapımcısı Mehmet Bozdağ, Taşkent'te Diriliş Ertuğrul yapımcısı Mehmet Bozdağ, Taşkent'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü

Samsun'da şüpheli ölüm Samsun'da şüpheli ölüm

Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim

Bursa'da 'Fuhuş çetesinin eline düştüm' diyen kadına polis sahip çıktı Bursa'da 'Fuhuş çetesinin eline düştüm' diyen kadına polis sahip çıktı

Bursa'da FETÖ operasyonu! 14 eski askeri öğrenci gözaltına alındı Bursa'da FETÖ operasyonu! 14 eski askeri öğrenci gözaltına alındı

Üniversiteli Başak mezarlıkta intihar etti Üniversiteli Başak mezarlıkta intihar etti

Bursa'da can alan korkunç kaza! Bursa'da can alan korkunç kaza!