"Ses sağlığınız için günde 2 litre su için"

''Ses sağlığınız için günde 2 litre su için''

Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, ses hijyeninin önemine işaret ederek, "Ses hijyeni, el ve ağız hijyeninde olduğu gibi kişisel olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken davranışlar topluluğudur. Bunlardan en önemlisi sıvı alımıdır. Ses sağlığınız için günde 2 litre su için." dedi.

 Profesyonel Ses Derneğince "16 Nisan Dünya Ses Günü" dolayısıyla  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde, kulak burun boğaz  uzmanları ve ses sanatçılarının katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

 Prof. Dr. Oğuz, yaptığı açıklamada, insan sesinin dünyada kullanılan  en önemli iletişim aracı olduğunu belirterek, "Hepimiz çevremizdeki bireylerle ve  dünyayla iletişim kurmak için sesimizi kullanır, onunla duygu ve düşüncelerimizi  ifade ederiz. Sesimiz aracılığıyla tecrübelerimizi aktarırız." diye konuştu.

  İnsan sesinin bir yandan da en sık kullanılan "müzikal enstrüman"  olduğunu dile getiren Oğuz, sesin bazı bireyler için sosyal ve profesyonel bir  araç olduğunu vurguladı.

  Ses sağlığı için ses hijyenine dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden  Oğuz, şunları söyledi:

 "Ses hijyeni, el ve ağız hijyeninde olduğu gibi kişisel olarak takip  etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken davranışlar topluluğudur. Aynı ağız ve  el hijyeninde olduğu gibi yaptığımız bazı doğrular ve yapmamamız gereken bazı  yanlışlar, sesimizi olumlu ve olumsuz etkiliyor. Bunlardan en önemlisi sıvı  alımıdır. Bireyler yeterince su içiyorsa sesi her zaman daha iyi oluyor. Ses  tellerine etki edecek tütün, tütün mamulleri, sigara ve alkollü içeceklerin  tamamı ses yolunu kurutuyor ve sesimizi ciddi düzeyde olumsuz etkiliyor."

Oğuz, ses tellerinin sorunsuz çalışması için yeterli sıvı alımı  gerektiğini belirterek, "Ses sağlığınız için günde 2 litre su için." dedi.

 "Sesimiz, psikolojik ve fiziksel durumumuzu yansıtıyor"

Profesyonel ses kullanıcısının ses egzersizlerinden elde edeceği  faydaya değinen Oğuz, "Sesimiz, fiziksel ve ruhsal olarak bizi yansıtan tüm  parçaların bütünüdür. Psikolojik ve fiziksel olarak ne durumdaysak, sesimiz bunu  tamamen yansıtıyor." diye konuştu.

  Opera sanatçısı Ferda Yetişir de ses sağlığını nasıl koruduğunu  anlattı.

Profesyonel ses sanatçıları için sağlıklı uyku ve yaşamın çok önemli  olduğunu belirten Yetişir, "Beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gece yemek  yeme gibi bir durum bizim için söz konusu olamaz. Çok ciddi reflü problemleri  yaşayabiliyoruz. Spor yapmamız gerekiyor. Özellikle opera şarkıcılığında,  vücudunuz uyanmadan sesiniz de uyanmıyor." ifadelerini kullandı.

Öğrenci servisi kamyona çarptı: 15 yaralı Öğrenci servisi kamyona çarptı: 15 yaralı

5 yıl önce İstanbul'da çalınmıştı, Suriye'de bulundu 5 yıl önce İstanbul'da çalınmıştı, Suriye'de bulundu

Terör örgütü PKK gözünü masum çocuklara dikti Terör örgütü PKK gözünü masum çocuklara dikti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Bursa'da trafiğe bisiklet turu ayarı Bursa'da trafiğe bisiklet turu ayarı

Bursa'da boş alana moloz döken kişiye 10 bin lira ceza Bursa'da boş alana moloz döken kişiye 10 bin lira ceza

Bursa'da odun keserken kanlar içerisinde kaldı Bursa'da odun keserken kanlar içerisinde kaldı

Bursa'da polis memuru intihar etti Bursa'da polis memuru intihar etti

Bursa'da altın ve yakut işlemeli halıyı satarken suçüstü yakalananlar serbest kaldı Bursa'da altın ve yakut işlemeli halıyı satarken suçüstü yakalananlar serbest kaldı

İmamoğlu'ndan ilk icraat: Menüyü eşitledi İmamoğlu'ndan ilk icraat: Menüyü eşitledi

Bursa'da gözaltına alınmıştı... Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ifadesi ortaya çıktı Bursa'da gözaltına alınmıştı... Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ifadesi ortaya çıktı

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar tebrikleri toplu kabul etti Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar tebrikleri toplu kabul etti

Bursa'da küçük çocuğun cep telefonunu çaldılar Bursa'da küçük çocuğun cep telefonunu çaldılar

Metehan Demir; <br /> Bursa veya Manisa'ya dev Alman yatırımı yolda Metehan Demir;
Bursa veya Manisa'ya dev Alman yatırımı yolda