Şeker hastalarının beslenmesinde bunlara dikkat

Şeker hastalarının beslenmesinde bunlara dikkat

Diyetisyen F. Bengü Büyükdereci, şeker hastalarının beslenmesi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Diyetisyen F. Bengü Büyükdereci: "Şeker hastalarında kalori alımının yanında çok kan şekerini dengelemeyi önemsiyoruz. Şeker hastalarının kesinlikle beyaz ekmekten uzak durmaları gerekiyor"   

Diyetisyen F. Bengü Büyükdereci, ilk olarak ekmek tüketimine değindi. Beyaz ekmekten uzak durulması gerektiğinin altını çizen Büyükdereci, "Şeker hastalarında kalori alımının yanında çok kan şekerini dengelemeyi önemsiyoruz. Şeker hastalarının ilk yapması gereken ekmek tipini değiştirmektir. Şeker hastalarının kesinlikle beyaz ekmekten uzak durmaları gerekiyor. Beyaz ekmek sadece karın doyuran ve kilo aldıran bir ekmek türü. Vücuda hiçbir faydası yok. Kepek, yulaf, çavdar, tam buğday ekmeği gibi ekmek türleri hem vitamin ve mineralleri içeriyor, hem zayıflamaya yardımcı oluyor hem de kan şekerini düzenliyor. Doğru miktarda doğru ekmeği tüketmeleri gerekiyor" diye konuştu. 

Ara öğünlerde bu detaya dikkat

Ara öğünün önemine vurgu yapan Büyükdereci, neler yenilmesi gerektiği konusunda ise şunları söyledi:

"Bir başka önemli konu ise ara öğün. Şeker hastasının uzun vadede aç kalmaması gerekiyor. Şeker hastaları mutlaka iki saatte bir şey tüketiyor olmaları lazım. Ara öğün ile kan şekerinin mutlaka dengelenmesi gerekiyor. Ara öğünlerde karbonhidrat ve protein-yağ kaynağını beraber tüketilmesini öneriyoruz. Karbonhidratlar, kan şekerini daha hızlı yükseltip düşürüyor. Protein ve yağ bu süreyi geciktiriyor. Hem acıkmayı geciktirirken hem de kan şekerini düzenlemek için bu ikisinin bir arada tüketilmesi çok önemli. Mesela meyve ile süt, ayran ile galeta, meyve ile ceviz gibi gıdaların beraber tüketilmesi gerekiyor."

Tüm meyvelerin şekerli olduğu ve tüketilmemesi gerektiği konusunda yanlış bir bilginin halk arasında yaygın olduğunu söyleyen Büyükdereci, "Meyvenin şekerli olduğu konusunda yanlış bilinen bir bilgi var. Sadece şeker hastalarının dikkat etmesi gereken bazı meyveler var. Bunların başında kuru meyveler geliyor. Bunun dışında kavun, karpuz, incir, üzüm, muz gibi meyveler şeker içerikleri yüksek meyvelerdir. Ama elma, yeşil erik, kiraz gibi meyveler şeker hastaları için oldukça ideal meyvelerdir. Hem meyve hem de yanında tüketilen gıda doğru seçilirse kan şekerini düzenlemede meyveler bize yardımcı olur. Bireylerin günlük 25 gram posa alması gerekiyor. Bu kalbe kadar bütün fonksiyonları etkiliyor. Bu yüzden şeker hastalarının her öğünde bir kase kadar çiğ sebze tüketmeleri önemlidir. Buna özellikle tuz eklememelerini öneriyorum" dedi. 

Doğru beslenme ile birlikte hareket şart

Son olarak doğru beslenme ile birlikte sporun şart olduğunu ifade eden Büyükdereci, "Gün içerisinde yarım saatlik tempolu yürüyüş, spor, fitness olabilir. Bu insülin yanıtını arttırıyor, böylece kan şekeri regülasyonu sağlanıyor. O yüzden hareket etmek çok önemli. Sadece beslenme değil, hareket ve beslenme ikisi koordineli olmalı" diye konuştu. 

Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi

Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı! Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı!

Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet! Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet!

Bursa'da ağaca yuva yapan arılar mahalleliye zor anlar yaşattı Bursa'da ağaca yuva yapan arılar mahalleliye zor anlar yaşattı

Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var

Bu görüntü sosyal medyada rekor kırdı! Bu görüntü sosyal medyada rekor kırdı!

Yetişkinlere özel cinsel seyahat şirketi kuruldu Yetişkinlere özel cinsel seyahat şirketi kuruldu

Köprüden otoyola atladı! Köprüden otoyola atladı!

Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama

Siirt Valisi fayansları beğenmeyince hepsini kırdı! Siirt Valisi fayansları beğenmeyince hepsini kırdı!

Bursa İnegöl'de iş kazalarında can kaybı Bursa İnegöl'de iş kazalarında can kaybı

Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi! Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi!

Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır

Mesut Demir; <br /> Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde Mesut Demir;
Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz! CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz!

Rekor 'Şerif'ten geldi! Tam 1,8 ton, fiyatı ise 40 bin TL Rekor 'Şerif'ten geldi! Tam 1,8 ton, fiyatı ise 40 bin TL

Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi

Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı