Sandalyeyle rekor kırdı

Sandalyeyle rekor kırdı

Muş Stadı ve Muş Ovası'nın yanı sıra evinin bahçesinde kendi imkanlarıyla sandalye ve sırıklarla oluşturduğu engelli koşu parkurunda yarışmalara hazırlanan milli atlet Derya Kunur, katıldığı yarışmalarda önemli başarılara imza attı. 

Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 19 yaşındaki Derya, çalışmalarını antrenörü Özkan Yurtaş yönetiminde Muş Stadı'nda sürdürüyor.

Bu yıl Finlandiya'da 10-15 Temmuz'da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası'nda 3 bin metre su engellide 10.05.60'lık derecesiyle Türkiye rekoru kırarak finale kalan ve tekrar finalde kendi rekorunu 10.03'lük derecesiyle geliştiren Fenerbahçe Kulübü sporcusu Derya Kunur, Samsun'da 1 Ağustos'ta düzenlenen Kulüpler Ligi 2 bin metre engellide şampiyon olarak 10 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu 6.35'lik derecesiyle kırdı.

Zaman zaman evinin bahçesinde kendi imkanlarıyla sandalye ve sırıklarla oluşturduğu koşu parkurunda çalışan Derya, şu anda ise Muş Stadı'nda standart atlama engelleriyle antrenman yapıyor.

Derya Kunur, 15 Eylül'de İspanya'da düzenlenecek Avrupa Kulüpler Kupası gençler kategorisinde altın madalyayı hedefliyor.

HEDEF OLİMPİYATLAR

Milli atlet Derya Kunur, beden eğitimi öğretmeni tarafından keşfedildiğini ve atletizme başladığını söyledi.  Yaklaşık 6 yıldır spor yaptığını ve 2 yıldır da milli sporcu olduğunu belirten Derya, şu ifadeleri kullandı: "Samsun'da düzenlenen Kulüpler Ligi'nde 2 bin metre engellide 10 yıllık kırılamayan Türkiye rekorunu kırarak şampiyon oldum. Hedefim barajı geçip olimpiyatlara gitmek ve orada yarışmak. En iyi şekilde hazırlanıp İspanya'da tekrar kendime ait olan Türkiye rekorumu geliştirmek istiyorum. En büyük destekçim ailem ve antrenörümdür. Sabah akşam çift antrenman yapıyorum. Bir gün köyüme antrenör olup, benim gibi küçük kızları yetiştirmek istiyorum. Köydeki kızların erken yaşta evlendirilmemesi için her şeyi yaparım. İnşallah onlar da benim gibi iyi yerlere gelir. Köy köy gezip bu kızları bulmak ve kendim gibi geliştirmek istiyorum." 

Spora ilk başladığında çevresinden, "Sen yapamazsın, köy çocuğusun, koşamazsın." şeklinde sözler duyduğunu anlatan Derya Kunur, "Ailem her zaman bana destek oldu, 'sen yaparsın sen koşarsın' dediler. Antrenörüm Özkan Yurtaş hiç bir zaman benden desteğini esirgemiyor. Zor zamanlarda maddi ve manevi her zaman yanımda oldu. Amacım bayrağımızı en güzel şekilde dalgalandırmak ve ülkemi en güzel şekilde temsil etmektir." diye konuştu.

DERYA ÇOK HIRSLI

Antrenör Özkan Yurtaş ise Derya'ya sabah akşam sıkı antrenman programı uyguladıklarını söyledi. Genç sporcunun ülkesi için büyük başarı kazandığını vurgulayan Yurttaş, "Derya daha önce 2 bin metre engellide koşuyordu şimdi 3 bin metre engellide koşuyor. Derya hafta sonu köye gittiğinde sandalye üzerine ağaç bırakıp üzerinden atlayarak antrenmanına devam ediyor. Çok hırslı bir sporcu. Antrenmanda hırsını ve mücadelesini görüyoruz. Yarışmalarda zaten bu çalışmaların ödülünü alıyor. Bu sporu yapabilmek için aşırı derecede azim göstermek, hırslı olmak ve mücadele etmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Benzine 27 kuruş zam yapıldı Benzine 27 kuruş zam yapıldı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: BUTTİM'in marka değerini yükselteceğiz   Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: BUTTİM'in marka değerini yükselteceğiz  

Bursa'da sular kesilecek! Bursa'da sular kesilecek!

Bursa'da kamyona çarpan ticari araçta can pazarı: 1 yaralı Bursa'da kamyona çarpan ticari araçta can pazarı: 1 yaralı

Bursa'da 14 yaşındaki Hümeyra'dan 2 gündür haber alınamıyor Bursa'da 14 yaşındaki Hümeyra'dan 2 gündür haber alınamıyor

İfadeleri kan dondurdu: ''Çırılçıplak soyup boynuma ip geçirdi'' İfadeleri kan dondurdu: "Çırılçıplak soyup boynuma ip geçirdi"

Yabancıya konut satışında Bursa üçüncü oldu! Yabancıya konut satışında Bursa üçüncü oldu!

Bakan Soylu, Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı Bakan Soylu, Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Algıyla belediyecilik yapanları halkımız değerlendirecek'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Algıyla belediyecilik yapanları halkımız değerlendirecek"

Bursa'da uyuşturucu operasyonunda 6 gözaltı Bursa'da uyuşturucu operasyonunda 6 gözaltı

Ünlü otomotiv markalarının PR'cısı Zarakol gözaltında! Ünlü otomotiv markalarının PR'cısı Zarakol gözaltında!

Zeytin Dalı Harekat bölgesinde 1 şehit Zeytin Dalı Harekat bölgesinde 1 şehit