Sandalyeyle rekor kırdı

Sandalyeyle rekor kırdı

Muş Stadı ve Muş Ovası'nın yanı sıra evinin bahçesinde kendi imkanlarıyla sandalye ve sırıklarla oluşturduğu engelli koşu parkurunda yarışmalara hazırlanan milli atlet Derya Kunur, katıldığı yarışmalarda önemli başarılara imza attı. 

Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 19 yaşındaki Derya, çalışmalarını antrenörü Özkan Yurtaş yönetiminde Muş Stadı'nda sürdürüyor.

Bu yıl Finlandiya'da 10-15 Temmuz'da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası'nda 3 bin metre su engellide 10.05.60'lık derecesiyle Türkiye rekoru kırarak finale kalan ve tekrar finalde kendi rekorunu 10.03'lük derecesiyle geliştiren Fenerbahçe Kulübü sporcusu Derya Kunur, Samsun'da 1 Ağustos'ta düzenlenen Kulüpler Ligi 2 bin metre engellide şampiyon olarak 10 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu 6.35'lik derecesiyle kırdı.

Zaman zaman evinin bahçesinde kendi imkanlarıyla sandalye ve sırıklarla oluşturduğu koşu parkurunda çalışan Derya, şu anda ise Muş Stadı'nda standart atlama engelleriyle antrenman yapıyor.

Derya Kunur, 15 Eylül'de İspanya'da düzenlenecek Avrupa Kulüpler Kupası gençler kategorisinde altın madalyayı hedefliyor.

HEDEF OLİMPİYATLAR

Milli atlet Derya Kunur, beden eğitimi öğretmeni tarafından keşfedildiğini ve atletizme başladığını söyledi.  Yaklaşık 6 yıldır spor yaptığını ve 2 yıldır da milli sporcu olduğunu belirten Derya, şu ifadeleri kullandı: "Samsun'da düzenlenen Kulüpler Ligi'nde 2 bin metre engellide 10 yıllık kırılamayan Türkiye rekorunu kırarak şampiyon oldum. Hedefim barajı geçip olimpiyatlara gitmek ve orada yarışmak. En iyi şekilde hazırlanıp İspanya'da tekrar kendime ait olan Türkiye rekorumu geliştirmek istiyorum. En büyük destekçim ailem ve antrenörümdür. Sabah akşam çift antrenman yapıyorum. Bir gün köyüme antrenör olup, benim gibi küçük kızları yetiştirmek istiyorum. Köydeki kızların erken yaşta evlendirilmemesi için her şeyi yaparım. İnşallah onlar da benim gibi iyi yerlere gelir. Köy köy gezip bu kızları bulmak ve kendim gibi geliştirmek istiyorum." 

Spora ilk başladığında çevresinden, "Sen yapamazsın, köy çocuğusun, koşamazsın." şeklinde sözler duyduğunu anlatan Derya Kunur, "Ailem her zaman bana destek oldu, 'sen yaparsın sen koşarsın' dediler. Antrenörüm Özkan Yurtaş hiç bir zaman benden desteğini esirgemiyor. Zor zamanlarda maddi ve manevi her zaman yanımda oldu. Amacım bayrağımızı en güzel şekilde dalgalandırmak ve ülkemi en güzel şekilde temsil etmektir." diye konuştu.

DERYA ÇOK HIRSLI

Antrenör Özkan Yurtaş ise Derya'ya sabah akşam sıkı antrenman programı uyguladıklarını söyledi. Genç sporcunun ülkesi için büyük başarı kazandığını vurgulayan Yurttaş, "Derya daha önce 2 bin metre engellide koşuyordu şimdi 3 bin metre engellide koşuyor. Derya hafta sonu köye gittiğinde sandalye üzerine ağaç bırakıp üzerinden atlayarak antrenmanına devam ediyor. Çok hırslı bir sporcu. Antrenmanda hırsını ve mücadelesini görüyoruz. Yarışmalarda zaten bu çalışmaların ödülünü alıyor. Bu sporu yapabilmek için aşırı derecede azim göstermek, hırslı olmak ve mücadele etmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Annesi emzirirken nefessiz kalan bebek öldü Annesi emzirirken nefessiz kalan bebek öldü

Bursa'da tomruğun altında can verdi Bursa'da tomruğun altında can verdi

Bakan Çavuşoğlu: İki ülke arasında karşılıklı olarak açılacak Bakan Çavuşoğlu: İki ülke arasında karşılıklı olarak açılacak

Nişanlısının eski kocasını öldürdü  Nişanlısının eski kocasını öldürdü

Karadeniz'e kutup soğukları geliyor
Karadeniz'e kutup soğukları geliyor

Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu

Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu

Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı

Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı

Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi

Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil

Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: ''Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum''  Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: "Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum"

Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler

İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi

Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar! Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar!

Üç marka neden konkordato ilan etti? Üç marka neden konkordato ilan etti?

Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi