Şamiloğlu: Olimpiyatlara katılmak değil madalya bizi tatmin eder

Şamiloğlu: Olimpiyatlara katılmak değil madalya bizi tatmin eder

Milli cimnastikçi Şamiloğlu, "Olimpiyatlara katılmak değil madalya bizi tatmin eder." dedi.

Milli cimnastikçi Ümit Şamiloğlu, Türk cimnastiğinin son yıllarda gösterdiği yükseliş ve olimpiyatlara katılım süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. 2018 senesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu ve önemli başarılar kazanıldığı dile getiren Şamiloğlu, çok güzel bir takım olduklarını ve neleri başarabileceklerini bildiklerini söyledi. 

Katar'ın başkenti Doha'da organize edilen Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda olimpiyatlara katılma yolunda ilerlemeleri için ilk 24 takım arasına girmeleri gerektiğini hatırlatan milli sporcu, "Bunu başaracağımızdan hiç şüphemiz yoktu. Asıl hedefimiz ilk 8 takım arasında yer almaktı ama yapılan küçük hatalar bizi bu noktadan biraz uzak tuttu. Biz, buralarda görünelim ki seneye güzel artılarla başlayalım istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda istedikleri gibi yarışamalarsa da istenen barajı geçtiklerini vurgulayan Şamiloğlu, "Bir önceki olimpiyatlar öncesinde 25. olmuştuk. Bu sene Avrupa Şampiyonası'na elde edilen b

"Olimpiyatlara takım olarak gitmeyi hedefliyoruz" 

Milli sporcu Ümit Şamiloğlu, takım bazında Çin, Rusya, Japonya ve ABD'nin biraz daha üst seviyede yer aldığını, 15 ülkenin de ilk 12 arasına girebilme adına aynı seviyede bulunduğunu dile getirdi.

2019 yılında daha taktiksel ilerlemeleri ve hedef yarışmalara uygun antrenman programlaması yapmaları gerektiğine dikkati çeken Şamiloğlu, "Yapılabilecek küçük hatalar, sıralamaları 5-7 basamak değiştirebiliyor. Bireysel olarak olimpiyatlara en fazla 2 sporcuyla katılabiliriz. Bu nedenle olimpiyatlara takım halinde gitmeyi hedefliyoruz. Takım olarak gidelim ki bireyselde de madalya şansımızı artıralım. Takım olarak büyük bir kenetlenmemiz ve arkadaşlığımız var. Herkes birbirinin madalya almasını istiyor. Birbiri için yarışmayı seven bir takımız. Seneye de bu ruh ve doğru çalışmayla güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. Aslında 2018'de gelecek sene için yerimizi ve yapabileceklerimizi gördük. Seneye tarihimizin en iyi Dünya Şampiyonası'nı yaşayacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Olimpiyata giden yolda üzerlerinde herhangi bir baskı hissetmediklerini aksine ilki başarmanın getirdiği öz güven ve rahatlığa sahip olduklarını ifade eden Ümit Şamiloğlu, şöyle devam etti:

"Türk cimnastiği adına tarih yazmaya yakın olduğumuzu bildiğimiz için bu bize ekstra motivasyon sağlıyor. Her sporcu, unutulmaz olmak istiyor. Takım arkadaşlarımın hepsi 'ben iyi olmalıyım ki takıma da faydam olsun' şeklinde düşünüyor. Bunu yakalayabilmek çok önem taşıyor. Olimpiyatlarda takım bazında madalya almamız zor ama bireyselde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve ben, direkt madalya kovalayan isimleriz. Olimpiyatlar için önümüzde yaklaşık iki sene var. Çok iyi başarılar elde ettik, daha iyilerini de yapabiliriz."

"Koyduğumuz hedeflerin hepsi gerçekçi" 

Ümit Şamiloğlu, başarıya giden yolda en önemli etkenin birlik ve beraberlik olduğunun altını çizerek, bunun sağlanması halinde hedeflenen noktaya daha çabuk ulaşılacağını vurguladı.

Türk cimnastiğinin dünyanın en iyi sporcularını çıkaran ülkeler arasına girdiğine dikkati çeken milli sporcu, şunları söyledi:

"Olimpiyatlarda alınacak herhangi bir madalya sadece bizim için değil Türk sporu adına da çok önemli. Daha önceki dönemlerde yönetim, sporcu, antrenör ve medya ilişkileri kopuktu. Bizler sacayağıyız ve birlikteliği sağlamamız lazımdı. Bunun başarıldığını görmek sporcular olarak bizleri mutlu ediyor. Her kesimden desteği arkamızda hissediyoruz, bu da motivasyonumuzu en üst noktaya taşıyor. Birlikte olunduğu taktirde başarılamayacak hiçbir şey yok. Olur olmaz bilinmez ama bu hedefleri koymak bile geldiğimiz noktayı ortaya çıkarıyor. Koyduğumuz hedeflerin hepsi gerçekçi. Yapabileceğimizi bildiğimiz için bu hedefler ortaya çıkıyor. Olimpiyatlara katılmak değil orada madalya kazanmak bizi tatmin eder. Bazen çok güzel bir jenerasyon yakalarsınız. Biz de çok iyi bir kuşağız. Türk cimnastiğinin önünü açmak, bizden sonra gelecek nesillere önemli başarılar ve hedefler bırakmak istiyoruz."

Suat Çelen ile gelen değişim 

Ümit Şamiloğlu, Türk cimnastiğinin son dönemdeki yükselişinin en önemli nedenlerinden birini, federasyon yönetim kurulunda aktif sporculuk yapan isimler bulunması olarak açıkladı.

Başarıya giden yoldaki en büyük sırrın yönetimsel olduğuna dikkati çeken Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de her zaman kapasitesi yüksek sporcular vardı ancak sporcular bazı engelleri aşabilmek için savaşıyordu, müsabakalar daha sonra geliyordu. 2013 yılında Suat Çelen'in federasyon başkanı olmasıyla, değişim başladı. Başkanımızın ve bazı yönetim kurulu üyelerinin aktif sporculuk yapması, bizim için en büyük avantaj. Sporcular olarak sıkıntıları söylemeye bile gerek duymuyoruz çünkü yöneticilerimiz bunları görüyor ve çözüme kavuşturuyor. Sporcular olarak bize sadece performansa odaklanmak kalıyor. İnanç, işi bilmek ve mesai harcamak en önemli artılar."

Bursa'nın o mahallesi sahura kadın davulcuyla uyanıyor Bursa'nın o mahallesi sahura kadın davulcuyla uyanıyor

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi

Instagram'da şifre şoku! Milyonlarca kullanıcının... Instagram'da şifre şoku! Milyonlarca kullanıcının...

Bu meyvenin yüzde 87'si Bursa'da üretiyor. Bu yıl kilosu ... (ÖZEL HABER) Bu meyvenin yüzde 87'si Bursa'da üretiyor. Bu yıl kilosu ... (ÖZEL HABER)

Bursa'da FETÖ şüphelisi 42 asker hakim karşısında Bursa'da FETÖ şüphelisi 42 asker hakim karşısında

'Aklına yatarsa' dedi, bankacı kadın 3 milyon liralık vurgun yaptı 'Aklına yatarsa' dedi, bankacı kadın 3 milyon liralık vurgun yaptı

Yol verme kavgası... Tekmeler yumruklar havada uçuştu Yol verme kavgası... Tekmeler yumruklar havada uçuştu

Çocuk sahibi olmak isteyen ramazan ayını fırsat bilsin (ÖZEL HABER) Çocuk sahibi olmak isteyen ramazan ayını fırsat bilsin (ÖZEL HABER)

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (27 Mayıs 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (27 Mayıs 2019 Pazartesi)

En son market alışverişinde görülmüştü, 17 gün sonra ormanda bulundu! En son market alışverişinde görülmüştü, 17 gün sonra ormanda bulundu!

Bilet bulamayınca ekmek bıçağıyla boğazını kesti Bilet bulamayınca ekmek bıçağıyla boğazını kesti

Murat Sağman; <br /> Türkiye'nin en önemli 7 çıpasına ne oldu? Murat Sağman;
Türkiye'nin en önemli 7 çıpasına ne oldu?

Anne ve babasını öldüren cani cezaevinde sadece bir gün tutuklu kaldı Anne ve babasını öldüren cani cezaevinde sadece bir gün tutuklu kaldı

Mesut Demir; <br /> Bursa'da gençlik 2'ye ayrılıyor! Üretenler ve tüketenler.. Mesut Demir;
Bursa'da gençlik 2'ye ayrılıyor! Üretenler ve tüketenler..

Bursa'da bin polisle dev uyuşturucu operasyonu Bursa'da bin polisle dev uyuşturucu operasyonu

Aysın Komitgan; <br /> CHP'de kongre yok ama aday isimleri gani... Aysın Komitgan;
CHP'de kongre yok ama aday isimleri gani...