Şair ve düşünce adamı Sezai Karakoç Bursa'da konuşuldu

Şair ve düşünce adamı Sezai Karakoç Bursa'da konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İbrahim Paşa Kültür Merkezi'ndeki "Hür Düşünce Mektebi" programında bu kez "İkinci Yeni" şiirinin uç beyi, mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi, ünlü düşünür Sezai Karakoç konuşuldu.

Şair-Yazar Metin Önal Mengüşoğlu'nun hazırlayıp sunduğu programda Karakoç'un hayatına ve eserlerine ilişkin tespitlerin yanı sıra ünlü şairin yaşantısının bilinmeyen yönlerine dikkat çekildi. 1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğan Sezai Karakoç'un, bütün öğrenimini parasız yatılı okuduğunu hatırlatan Mengüşoğlu, şairin Ortaokul yıllarında tanıdığı Büyük Doğu ve onun kurucusu Üstat Necip Fazıl ile beraber kendini aynı davanın savunucusu olarak bulduğunu ifade etti. Mengüşoğlu, Karakoç'un ortaya koyduğu bütün eserlerinde, şiirler de dâhil olmak üzere daima Doğu-Batı çatışması içerisinde Doğu'dan yana tavır koyarak azami ölçüde yerli bir düşünce dünyası kurduğuna vurgu yaptı. Mengüşoğlu "Karakoç, daha ilk gençlik şiirlerinde örneğin Cezayir'in Fransız sömürgesine karşı verdiği bağımsızlık savaşını gönülden destekleyerek, Batı emperyalizmine karşı 'Cezayir'in Atları', 'Ötesini Söylemeyeceğim' adlı uzun soluklu şiirler yazdı. Karakoç, bununla kalmadığı gibi 'Hızırla Kırk Saat', 'Taha'nın Kitabı' adlı şiir kitaplarında geleneğe dair özeleştirilerle beraber, Müslüman toplumların geleceğine dair ciddi önerilerde bulunmuştur" diye konuştu.

Karakoç'un birçok şiirinde Kur'an-ı Kerim ayet ve kıssalarına dayanarak destansı ve felsefi derinliği olan temalar işlediğini anlatan Mengüşoğlu, ünlü düşünürün siyasi hayatından kesitler de verdi. Türlü gazete köşe yazılarını kitaplaştırarak okurun karşısına çıkan Karakoç'un " İslam'ın Dirilişi" adlı eserinin dönemin şartları içerisinde Türk Ceza Yasasına aykırı bulunarak toplatıldığını ve kendisinin de yargılandığına dikkat çekti.

İstikbal İslam'ındır...

Mengüşoğlu, "Karakoç, altmışlı yılların ortalarından itibaren muhtelif periyotlarda, zaman zaman aksamasına rağmen yine de uzun sayılabilecek bir dönem Diriliş Dergisi'ni çıkartmış ve adeta bir 'Diriliş Ekolü' meydana getirmiştir. Sezai Karakoç'a göre, Müslüman dünyanın bugünkü mağlup görünümü yirminci yüzyılın başından itibaren bir uyanış ve diriliş yaşamaya başlamıştır ve 'istikbal İslam'ındır' diyen yenilikçi bir ruhu yaymaya çalışmıştır" diye konuştu.

Eserleri ezbere okunan şair

Ünlü düşünürün edebi eserlerini de mercek altına alan Mengüşoğlu, düşün dünyasının ünlü ismimin kişisel hayatında sosyal bir kimliğe sahip olmadan, kamu hayatında pek görünmeden, yalnızca eserleriyle tanınmayı, bilinmeyi ve okunmayı arzulayarak kendi köşesinde yaşamayı tercih ettiğini söyledi. Mengüşoğlu, "Duygusal ve derin felsefi içerik taşıyan kimi sevgi şiirleri, söz gelimi 'Mona Roza', dilden dile ezbere okunan Sezai Karakoç'un 'Masal ve Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' adlı şiirleri ise hem duygusal, hem tematik hem de yer yer çarpıcı ve uyarıcı dizeleriyle birçok okuyucu tarafından ezberlenmiş ve okunmuştur. Bütün şiirleri 'Gün Doğmadan' adlı toplu bir şiir kitabında yayınlanmıştır. Düşünce eserleri ise ellinin üzerinde olan Sezai Karakoç, Fransızcadan çeviriler de yapmıştır" dedi.

Karakoç'un çok kısa süren Maliye Müfettişliği görevinden sonra günümüze kadar bütün ömrünü okuryazarlıkla geçirdiğini ifade eden Mengüşoğlu, şairin halen İstanbul'da Yüce Diriliş Partisi tabelası altında haftalık siyasal sosyal sohbetleriyle gençlere hitap ettiğini sözlerine ekledi.

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ekim 2018 Salı)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ekim 2018 Salı)

Bilirkişilik işiyle ayda yaklaşık 7 bin lira kazanç! Bilirkişilik işiyle ayda yaklaşık 7 bin lira kazanç!

Genç çift sokak ortasında tekme-tokat kavga etti Genç çift sokak ortasında tekme-tokat kavga etti

Milyonlara müjde! Öğrenci, emekli, engelli... Milyonlara müjde! Öğrenci, emekli, engelli...

Türkiye'deki 16 tuz markasında mikroplastik bulundu Türkiye'deki 16 tuz markasında mikroplastik bulundu

Emekliye en az 307 lira zam! Emekliye en az 307 lira zam!

En kritik ismin kimliği ve fotoğrafları ortaya çıktı... En kritik ismin kimliği ve fotoğrafları ortaya çıktı...

Dev operasyon: 40 gözaltı Dev operasyon: 40 gözaltı

Trans bireylerin alacak verecek kavgası kanlı bitti Trans bireylerin alacak verecek kavgası kanlı bitti

Korkunç kaza! Feci şekilde can verdiler... Korkunç kaza! Feci şekilde can verdiler...

Polis böyle yakaladı! Görüntüleri zorla sildirtti... Polis böyle yakaladı! Görüntüleri zorla sildirtti...

Korkunç olay! Kardeşini o halde görünce fenalık geçirdi Korkunç olay! Kardeşini o halde görünce fenalık geçirdi

'Barış' fırsatçılığı! 30 bin lira isteyen bile var 'Barış' fırsatçılığı! 30 bin lira isteyen bile var

İnce: İlk kez söylüyorum: İstanbul adaylığı için varım İnce: İlk kez söylüyorum: İstanbul adaylığı için varım

Ayrıldığı eşinin fotoğrafını ateşe verirken evini yaktı Ayrıldığı eşinin fotoğrafını ateşe verirken evini yaktı

Dehşet! Bir kişi önüne geleni bıçakladı: 11 yaralı Dehşet! Bir kişi önüne geleni bıçakladı: 11 yaralı

Yıllardır aradığı ailesine 21 yıl sonra kavuştu Yıllardır aradığı ailesine 21 yıl sonra kavuştu

Savcı babanın isyanı: Saldırganın tutuklanması için kızım illa tecavüze mi uğramalıydı Savcı babanın isyanı: Saldırganın tutuklanması için kızım illa tecavüze mi uğramalıydı