Şair ve düşünce adamı Sezai Karakoç Bursa'da konuşuldu

Şair ve düşünce adamı Sezai Karakoç Bursa'da konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İbrahim Paşa Kültür Merkezi'ndeki "Hür Düşünce Mektebi" programında bu kez "İkinci Yeni" şiirinin uç beyi, mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi, ünlü düşünür Sezai Karakoç konuşuldu.

Şair-Yazar Metin Önal Mengüşoğlu'nun hazırlayıp sunduğu programda Karakoç'un hayatına ve eserlerine ilişkin tespitlerin yanı sıra ünlü şairin yaşantısının bilinmeyen yönlerine dikkat çekildi. 1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğan Sezai Karakoç'un, bütün öğrenimini parasız yatılı okuduğunu hatırlatan Mengüşoğlu, şairin Ortaokul yıllarında tanıdığı Büyük Doğu ve onun kurucusu Üstat Necip Fazıl ile beraber kendini aynı davanın savunucusu olarak bulduğunu ifade etti. Mengüşoğlu, Karakoç'un ortaya koyduğu bütün eserlerinde, şiirler de dâhil olmak üzere daima Doğu-Batı çatışması içerisinde Doğu'dan yana tavır koyarak azami ölçüde yerli bir düşünce dünyası kurduğuna vurgu yaptı. Mengüşoğlu "Karakoç, daha ilk gençlik şiirlerinde örneğin Cezayir'in Fransız sömürgesine karşı verdiği bağımsızlık savaşını gönülden destekleyerek, Batı emperyalizmine karşı 'Cezayir'in Atları', 'Ötesini Söylemeyeceğim' adlı uzun soluklu şiirler yazdı. Karakoç, bununla kalmadığı gibi 'Hızırla Kırk Saat', 'Taha'nın Kitabı' adlı şiir kitaplarında geleneğe dair özeleştirilerle beraber, Müslüman toplumların geleceğine dair ciddi önerilerde bulunmuştur" diye konuştu.

Karakoç'un birçok şiirinde Kur'an-ı Kerim ayet ve kıssalarına dayanarak destansı ve felsefi derinliği olan temalar işlediğini anlatan Mengüşoğlu, ünlü düşünürün siyasi hayatından kesitler de verdi. Türlü gazete köşe yazılarını kitaplaştırarak okurun karşısına çıkan Karakoç'un " İslam'ın Dirilişi" adlı eserinin dönemin şartları içerisinde Türk Ceza Yasasına aykırı bulunarak toplatıldığını ve kendisinin de yargılandığına dikkat çekti.

İstikbal İslam'ındır...

Mengüşoğlu, "Karakoç, altmışlı yılların ortalarından itibaren muhtelif periyotlarda, zaman zaman aksamasına rağmen yine de uzun sayılabilecek bir dönem Diriliş Dergisi'ni çıkartmış ve adeta bir 'Diriliş Ekolü' meydana getirmiştir. Sezai Karakoç'a göre, Müslüman dünyanın bugünkü mağlup görünümü yirminci yüzyılın başından itibaren bir uyanış ve diriliş yaşamaya başlamıştır ve 'istikbal İslam'ındır' diyen yenilikçi bir ruhu yaymaya çalışmıştır" diye konuştu.

Eserleri ezbere okunan şair

Ünlü düşünürün edebi eserlerini de mercek altına alan Mengüşoğlu, düşün dünyasının ünlü ismimin kişisel hayatında sosyal bir kimliğe sahip olmadan, kamu hayatında pek görünmeden, yalnızca eserleriyle tanınmayı, bilinmeyi ve okunmayı arzulayarak kendi köşesinde yaşamayı tercih ettiğini söyledi. Mengüşoğlu, "Duygusal ve derin felsefi içerik taşıyan kimi sevgi şiirleri, söz gelimi 'Mona Roza', dilden dile ezbere okunan Sezai Karakoç'un 'Masal ve Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' adlı şiirleri ise hem duygusal, hem tematik hem de yer yer çarpıcı ve uyarıcı dizeleriyle birçok okuyucu tarafından ezberlenmiş ve okunmuştur. Bütün şiirleri 'Gün Doğmadan' adlı toplu bir şiir kitabında yayınlanmıştır. Düşünce eserleri ise ellinin üzerinde olan Sezai Karakoç, Fransızcadan çeviriler de yapmıştır" dedi.

Karakoç'un çok kısa süren Maliye Müfettişliği görevinden sonra günümüze kadar bütün ömrünü okuryazarlıkla geçirdiğini ifade eden Mengüşoğlu, şairin halen İstanbul'da Yüce Diriliş Partisi tabelası altında haftalık siyasal sosyal sohbetleriyle gençlere hitap ettiğini sözlerine ekledi.

Lüks sitede korkunç olay Lüks sitede korkunç olay

O ücretler iade edilecek! O ücretler iade edilecek!

Bursa'da asırlık makinede doğal ayçiçeği yağı üretiyor Bursa'da asırlık makinede doğal ayçiçeği yağı üretiyor

Bursa'da 'Kırmızı Elmas'ta erken hasat Bursa'da 'Kırmızı Elmas'ta erken hasat

Milli ilaç için düğmeye basıldı! Milli ilaç için düğmeye basıldı!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor!

Muharrem İnce'den flaş açıklama! ''Erdoğan'ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül...'' Muharrem İnce'den flaş açıklama! "Erdoğan'ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül..."

Bursa'da muskacı cinayeti sanığı: O ölmedi, mezarda maket var Bursa'da muskacı cinayeti sanığı: O ölmedi, mezarda maket var

Ünlü oyuncu Adnan Koç'a büyük şok! Ünlü oyuncu Adnan Koç'a büyük şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

e-Devlet'te milletvekili yoğunluğu e-Devlet'te milletvekili yoğunluğu

Bursa'nın ucubeleri yıkılacak! Aktaş açıkladı Bursa'nın ucubeleri yıkılacak! Aktaş açıkladı

Türkiye'nin 81 ili Bursa Nilüfer'de buluşuyor Türkiye'nin 81 ili Bursa Nilüfer'de buluşuyor

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Sıcaklık rekoru kırılacak! (25 Nisan 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Sıcaklık rekoru kırılacak! (25 Nisan 2018 Çarşamba)

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki trafik canavarı kamerada Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki trafik canavarı kamerada

Audi dünya genelinde 1.16 milyon aracı geri çağırdı Audi dünya genelinde 1.16 milyon aracı geri çağırdı

Halk otobüsü park halindeki araçları biçti Halk otobüsü park halindeki araçları biçti

YSK'dan 24 Haziran'da düğün açıklaması YSK'dan 24 Haziran'da düğün açıklaması