Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı: "Sağlık çalışanları sahipsiz değil"

Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı: ''Sağlık çalışanları sahipsiz değil''

Sağlık çalışanlarının yeni bir mobbing yöntemi ile karşı karşıya olduğunu belirten Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, "Sağlık çalışanlarının kendi asli görevlerinde çalışması konusunda Sağlık Müdürlüğü'nün bir tasarrufu olacaksa, önce bunu kendi içerisinde yapmalı" dedi. 

Sağlık çalışanlarının kendi yöneticilerinden çektiklerini kimseden çekmediğini ifade eden Yünkül, "Yetersiz, başarısız, kaprisli, egolu yöneticiler bu özelliklerini gizlemek veya tatmin etmek için her zaman sağlık çalışanları üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar. Şu an için bu baskı araçlarına yeni bir tanesi daha eklendi. Sağlık çalışanları kendi görev yerlerinde çalışacaklarmış. Sağlık Bakanlığı bir yazı göndererek, demiş ki "sağlık personeli kendi görev yerinde çalışsın". Bu konuya ben de düz mantıkla baktığımda "evet" derim. Peki yapılan işlere bakınca karşımıza ne çıkıyor ona bakalım" dedi. 

Bazı hastane yöneticilerinin bu yazıyı ve sağlık müdürlüğünde bu işi takip eden kişilerin sözlerini kullanarak arasında sorun olan sağlık çalışanlarının yerlerini değiştirerek mobbing uygulamaya başladığını iddia eden Yünkül sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir çok kurumdan gelen şikayetlere baktığımızda yapılan işin ne derece saçma olduğunu görüyoruz. Örneğin bir hastanede kalite direktörü görevden alınıp, "sen bundan sonra doğumhanede çalışacaksın" deniyor. Müdürlük böyle talimat verdi. Peki bu kişinin görev yeri değişirken, neden diğer sağlık personelinin görev yeri değişmiyor. Çünkü bu kişi ile aranda sorun var. Ya da bu kişinin yerine gelecek olan kalite direktörü sağlık personeli olmayacak mı. Yine bugün karşılaştığımız ve ilçe başkanımıza yapılanı paylaşayım; Yenişehir Devlet Hastanesi yöneticilerinin geçen yıl kurban bayramındaki idari izin konusunda yaşanan sorunu bir yıldır çözemediklerini belirtmiştim. Benim sağlık çalışanlarının mağdur edildiği bir konuyu paylaşmamdan daha on gün sonra ne tesadüf ki bu yönetim yine Sağlık Bakanlığı'nın bu yazısını bahane ederek uzun zamandır taşınır yetkilisi olarak çalışan ilçe başkanımıza Ağustos ayından itibaren "pansumanda çalışacaksın" diye talimat vermiş. Peki aynı hastanenin başhekimine sormazlar mı? "Madem böyle bir iş yapacaksın, neden daha 1 hafta önce bir sağlık memurunu eczaneye çektin". Sekreterliğini yapan hemşireyi neden asli görevine vermiyorsun?. Bir hekimin daha düne kadar "bana mobbing yapıyor" dediği başhekimle aynı duruma düşmesi ne acı" 

Sağlıkta geçmişte kurulan düzenin değişmediğini savunan Yünkül, "Sağlık çalışanlarının aldığı ek ödemeler yerlerde sürünürken, çalışma şartları her gün daha da ağırlaşırken, her gün sağlıkta şiddet olaylarını konuşurken, bu sıkıntıları nasıl düzeltiriz kaygısı taşıması gereken yöneticilerimiz hoşuna gitmeyen şeyler duyunca hemen çalışanları baskı altına alıyorlar. Sağlık çalışanlarının kendi asli görevlerinde çalışması konusunda Sağlık Müdürlüğü'nün bir tasarrufu olacaksa önce bunu kendi içerisinde yapmalı ve görev yapan tüm sağlık çalışanlarını (ebe, hemşire, doktor, sağlık memuru vs vs) hastanelere göndermeli. Sonra da hastanelerin tamamında istisnasız bir şekilde bu uygulamayı hayata geçirmeli. Bu yapılırsa biz de "evet, adaletli davranılıyor ve herkese aynı şey uygulanıyor" diyerek bunu destekleriz. Ama torpilini bulan bazılarına kıyak çekilirse o zaman söyleyecek sözümüz illa ki olacaktır. Açık ve net söylüyorum ki sağlık çalışanları sahipsiz değildir" şeklinde konuştu. 

Bursa'da TOKİ'nin İznik evlerine icra şoku Bursa'da TOKİ'nin İznik evlerine icra şoku

Bursa'da tarihi handaki çelik kapı söküldü Bursa'da tarihi handaki çelik kapı söküldü

Bursa'da o soyulmaktan bıktı, onlar soymaktan bıkmadı Bursa'da o soyulmaktan bıktı, onlar soymaktan bıkmadı

Bursa Nilüfer'in 2019 bütçesi 394 milyon TL Bursa Nilüfer'in 2019 bütçesi 394 milyon TL

Bursa'da aç kalan köpekler ilkokul öğrencisine böyle saldırdı Bursa'da aç kalan köpekler ilkokul öğrencisine böyle saldırdı

Bursa'da fabrika yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı Bursa'da fabrika yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı

Genç kadının karnını kesip bebeğini çaldılar Genç kadının karnını kesip bebeğini çaldılar

İş adamı Mustafa Erkin Karaman'a silahlı saldırı İş adamı Mustafa Erkin Karaman'a silahlı saldırı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Ekim 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Ekim 2018 Perşembe)

Asgari ücrette çifte zam heyecanı Asgari ücrette çifte zam heyecanı

Bir hafta boyunca kemik suyu içti! Bakın ne oldu Bir hafta boyunca kemik suyu içti! Bakın ne oldu

Kazara öldürülen bisikletçinin ailesi: İyi ki öldürdün Kazara öldürülen bisikletçinin ailesi: İyi ki öldürdün

Dolar yüzde 18 geriledi, vatandaş indirim bekliyor Dolar yüzde 18 geriledi, vatandaş indirim bekliyor

Yüzde yüz yerli otomobilin ilk görüntüleri ortaya çıktı Yüzde yüz yerli otomobilin ilk görüntüleri ortaya çıktı

Gece yarısı dehşet! 'Çorbam niye geç geldi' deyip... Gece yarısı dehşet! 'Çorbam niye geç geldi' deyip...

Arda Turan'a FETÖ soruşturması Arda Turan'a FETÖ soruşturması

Milyonların beklediği haber! 3 zam birden... Milyonların beklediği haber! 3 zam birden...