Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelerinin çocuklarına hastalıklardan korunmada etkili yol olan aşıları güvenle yaptırabileceklerini belirterek, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını, güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında, sağlıktaki en  önemli çalışmalardan birinin "yerli aşı" olacağını söyledi.

Bazı ailelerin aşıların içinde yer alan alüminyum gibi kimi maddelerin  sağlığı tehdit edeceği yönündeki iddialar üzerine aşı reddinde bulunduğunun  anımsatılması üzerine Koca, aşıların hastalıklardan korunmada en etkin yol  olduğunu vurguladı ve ailelere aşıları endişe etmeksizin yaptırmaları çağrısında  bulundu.

Rutin aşı takvimindeki aşıların güvenle yaptırılabileceğini vurgulayan  Koca, "Vatandaşımızın güvenle aşılarını yaptırabilmesini sağlamak anlamında  önümüzdeki 100 günlük eylem planına da bunu dahil ettik. Bu kapsamda, önümüzdeki  dönemde aşıları yerlileştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Koca, aşı reddinde bulunan ailelerin sayısının 23 bine ulaşmasına  ilişkin, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım  kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını,  güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

Bilgilendirmeler internet ortamında

Aşı reddindeki artış ve aşı konusunda doğru ve sağlıklı bilgilendirme  yapmak amacıyla harekete geçen Bakanlık, "asi.saglik.gov.tr" adıyla bir web  sayfası oluşturdu.

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre, bağışıklamanın insan  sağlığı açısından en etkili yöntemlerden biri olduğu, aşıların sadece aşı  yaptıranları korumanın dışında hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere de  yayılmasının önleneceğine dikkati çekildi.

Yapılan aşılama çalışmaları sonucunda aşı ile önlenebilir hastalık  hızlarında ciddi düşüşlerin yaşandığına değinilerek, özellikle 1924 -1944 yılları  arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açan olan çiçek hastalığının aşılama  çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildiği vurgulandı.

Önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci  (poliomiyelit) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları  yapıldığı, Türkiye'de 19 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtildi.

Aşılama çalışmaları sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıklardan  hepatit A-B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib'e bağlı  gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık vaka  görülme sıklıkları oldukça azaldığı kaydedildi.

Aşı içerikleri, aşı türleri, aşı sonrası istenmeyen etkiler gibi  bilgilerin de yer aldığı "asi.saglik.gov.tr" web sayfasında, Bakanlık tarafından  13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmetine yer verildi.

Buna göre, doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak, boğmaca,  difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit (çocuk  felci), hepatit-B, hepatit A, suçiçeği, hemofilus influenza tip B benenjiti ile  konjuge pnömokok (zatüre) aşıları tüm bebeklere ücretsiz olarak sağlık  kuruluşlarında uygulanıyor.

Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler

Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş

Bursa'da cinayet hükümlüsü ölen annesi için geldi Bursa'da cinayet hükümlüsü ölen annesi için geldi

Gezi Parkı'nda 'kırmızılı kadın'a gaz sıkılması talimatı vermişti, yakalama kararı çıkarıldı Gezi Parkı'nda 'kırmızılı kadın'a gaz sıkılması talimatı vermişti, yakalama kararı çıkarıldı

Bursa'da kapıyı kırıp eve giren kişinin silahla saldırısına uğradı Bursa'da kapıyı kırıp eve giren kişinin silahla saldırısına uğradı

MHP'de 5 büyükşehir belediye başkan adayı belli oldu MHP'de 5 büyükşehir belediye başkan adayı belli oldu

Bursa'da ailesini katleden çiftçi: Gafletle hepsini öldürdüm Bursa'da ailesini katleden çiftçi: Gafletle hepsini öldürdüm

Kemal Türkün, Bursa'da son yolculuğuna uğurlandı Kemal Türkün, Bursa'da son yolculuğuna uğurlandı

Bursa Nilüfer'de 'Canlı Torbacı' yakayı ele verdi Bursa Nilüfer'de 'Canlı Torbacı' yakayı ele verdi

Bodrum katta korkunç olay! Yarı çıplak halde... Bodrum katta korkunç olay! Yarı çıplak halde...

Bursa'da kar yağışı! Bursa'da kar yağışı!

Bursa'da kalaşnikofla işlenen cinayette 2 sanıktan birine tahliye Bursa'da kalaşnikofla işlenen cinayette 2 sanıktan birine tahliye

Mesut Demir; <br /> Emirsultan siyasi arenaya döndü Mesut Demir;
Emirsultan siyasi arenaya döndü

Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER) Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER)

Aysın Komitgan; <br /> Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur? Aysın Komitgan;
Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur?