Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelerinin çocuklarına hastalıklardan korunmada etkili yol olan aşıları güvenle yaptırabileceklerini belirterek, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını, güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında, sağlıktaki en  önemli çalışmalardan birinin "yerli aşı" olacağını söyledi.

Bazı ailelerin aşıların içinde yer alan alüminyum gibi kimi maddelerin  sağlığı tehdit edeceği yönündeki iddialar üzerine aşı reddinde bulunduğunun  anımsatılması üzerine Koca, aşıların hastalıklardan korunmada en etkin yol  olduğunu vurguladı ve ailelere aşıları endişe etmeksizin yaptırmaları çağrısında  bulundu.

Rutin aşı takvimindeki aşıların güvenle yaptırılabileceğini vurgulayan  Koca, "Vatandaşımızın güvenle aşılarını yaptırabilmesini sağlamak anlamında  önümüzdeki 100 günlük eylem planına da bunu dahil ettik. Bu kapsamda, önümüzdeki  dönemde aşıları yerlileştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Koca, aşı reddinde bulunan ailelerin sayısının 23 bine ulaşmasına  ilişkin, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım  kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını,  güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

Bilgilendirmeler internet ortamında

Aşı reddindeki artış ve aşı konusunda doğru ve sağlıklı bilgilendirme  yapmak amacıyla harekete geçen Bakanlık, "asi.saglik.gov.tr" adıyla bir web  sayfası oluşturdu.

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre, bağışıklamanın insan  sağlığı açısından en etkili yöntemlerden biri olduğu, aşıların sadece aşı  yaptıranları korumanın dışında hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere de  yayılmasının önleneceğine dikkati çekildi.

Yapılan aşılama çalışmaları sonucunda aşı ile önlenebilir hastalık  hızlarında ciddi düşüşlerin yaşandığına değinilerek, özellikle 1924 -1944 yılları  arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açan olan çiçek hastalığının aşılama  çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildiği vurgulandı.

Önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci  (poliomiyelit) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları  yapıldığı, Türkiye'de 19 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtildi.

Aşılama çalışmaları sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıklardan  hepatit A-B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib'e bağlı  gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık vaka  görülme sıklıkları oldukça azaldığı kaydedildi.

Aşı içerikleri, aşı türleri, aşı sonrası istenmeyen etkiler gibi  bilgilerin de yer aldığı "asi.saglik.gov.tr" web sayfasında, Bakanlık tarafından  13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmetine yer verildi.

Buna göre, doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak, boğmaca,  difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit (çocuk  felci), hepatit-B, hepatit A, suçiçeği, hemofilus influenza tip B benenjiti ile  konjuge pnömokok (zatüre) aşıları tüm bebeklere ücretsiz olarak sağlık  kuruluşlarında uygulanıyor.

İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı

Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti

Bursa'da izinsiz kazı yapan 11 kişiye gözaltı Bursa'da izinsiz kazı yapan 11 kişiye gözaltı

Kadının cinsel organında ölü kaplumbağa bulundu Kadının cinsel organında ölü kaplumbağa bulundu

Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje

Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok

Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı

Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı

Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar

İmam camide Suriyeli kadınla basıldı! İmam camide Suriyeli kadınla basıldı!

Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı! Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı!

Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı

Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı

MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı

Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Birliğimiz tüm oyunları bozar'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Birliğimiz tüm oyunları bozar"

Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor! Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor!

Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı