Sabaha kadar şırdan yiyorlar

Sabaha kadar şırdan yiyorlar

Adana'da, yöresel yiyeceklerin vazgeçilmesi olan şırdan dolmasına talep her geçen gün artıyor. Adanalılar, akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar 25 bin şırdan tüketiyor. Şırdancı Emin Kertiş, şırdan talebini karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden günlük kesilen binlerce küçükbaş hayvanın sakatatları çiğ olarak Adana'ya getiriliyor. Şırdan dolmasına artan talebi şırdancılar karşılayamaz hale geldi.

Akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar şırdancılarda yemek yeme kültürü ve sektördeki yoğun hareketlilikten dolayı gelen günlük 25 bin şırdan ise Adana'ya yetmiyor.

Başka şehirlerden Adana'ya çiğ şırdan getirilmesine rağmen, zaman zaman kesimlerin azalması nedeniyle talebi karşılamakta sıkıntı yaşanıyor. Tanesi 7 TL'den günde en az bin 200 şırdan sattığını söyleyen şırdancı Emin Kertiş, şehir dışından gelen taleplere ise cevap veremediklerini söyledi.

"ŞIRDAN YOK DİYE BENİ DÖVMEYE KALKAN VAR"

Talebin çok yoğun olduğunu ve talebi karşılamakta zorlandıklarını belirten Emin Kertiş, "Şehir dışından gelen çok fazla kişi var. Günlük bin 200 şırdan satıyorum. Adanalılar da ortalama 25-30 bin şırdan tüketiyor. Şu anda biz de bir arayış içerisindeyiz. Sıkıntı yaşıyoruz. Hükümetimiz canlı besilerin geleceğini söylüyor. İnşallah onlar da gelirse ortalık bollaşırsa şırdanlar da bollanır. Şırdan yok dediğim zaman beni dövmeye kalkan var" diye konuştu.

Şırdanın hazırlanma ve pişme sürecinin zahmetli olduğunu belirten Kertiş, şunları kaydetti:

"Şırdanın görüntüsünün farklı olmasından dolayı biraz yadırgıyorlar ama tadına bakınca herkes beğeniyor. Şırdan içerine pirinç, iç yağı, kimyon ve pul biber koyularak hazırlanır ve pişme süresi hazırlanması toplam 8-9 saattir."

"ŞIRDANI GECE YEMEK DAHA ZEVKLİ"

Hülya Bay isimli bir vatandaş gece 12'de şırdan yemeye geldiğini ve şırdan yemeden uyuyamadığını söyledi.

Samet Can Temel ise, "Gece 24'ten sonra arkadaşla geliyoruz. Yemeden uyuyamıyoruz. Tadı çok güzel. Adanalılara şırdan yetmiyor. Başka şehirdeki insanlar da yese olur ama bize zaten yetmiyor" ifadelerini kullandı.

Büşra Sökmen isimli bir vatandaş da şırdanın gece yendiği zaman zevkli olduğunu ifade ederek, "Antrenman sonrası daha iyi oluyor. Başka şehirlerde yaşayanlara tavsiye ederim" diye konuştu.

Diğer şırdan yiyen vatandaşlar ise şırdan için "Adana'ya özgü güzel bir lezzet" yorumunu yaptı.

ŞIRDAN NEDİR?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Şekil olarak biraz sıra dışıdır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Adana'nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı "şırdan dolması"dır.

Bursa'da öldürdüğü eşini daha önce de ormanda ağaca bağlayıp terk etmiş Bursa'da öldürdüğü eşini daha önce de ormanda ağaca bağlayıp terk etmiş

Düğünde oynayan çocuğa tekme! Düğünde oynayan çocuğa tekme!

Hırsızı hatası yakalattı! Girdiği eve tükürünce... Hırsızı hatası yakalattı! Girdiği eve tükürünce...

Rekor seviyede kobra zehri ele geçirildi Rekor seviyede kobra zehri ele geçirildi

Geleceğin doktorları Bursa'da bilgisayarlı makette doğumu öğrendi Geleceğin doktorları Bursa'da bilgisayarlı makette doğumu öğrendi

Gelinden damada ters kelepçe Gelinden damada ters kelepçe

Bursa Siyahı 49 ülkede tüketildi Bursa Siyahı 49 ülkede tüketildi

Bursa zehir soluyor! Bursa zehir soluyor!

İstanbul'dan Bursa'ya uyuşturucu transferi jandarmaya takıldı! İstanbul'dan Bursa'ya uyuşturucu transferi jandarmaya takıldı!

Liselere girişte yeni dönemin detayları belli oldu! Liselere girişte yeni dönemin detayları belli oldu!

Bursa'dan Bitlis'teki kardeş iki okula yüzlerce kitap Bursa'dan Bitlis'teki kardeş iki okula yüzlerce kitap

Üniversiteli kıza metro merdivenlerinde taciz şoku! Üniversiteli kıza metro merdivenlerinde taciz şoku!

Bursa Uludağ Üniversitesi dünya tıp literatürüne girdi Bursa Uludağ Üniversitesi dünya tıp literatürüne girdi

MHP Bursa Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Aydın: Mustafa Dündar'dan ses bekliyoruz MHP Bursa Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Aydın: Mustafa Dündar'dan ses bekliyoruz

Benzine zam geliyor Benzine zam geliyor

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Aralık 2017 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Aralık 2017 Çarşamba)

Bursa'da silahlı, bıçaklı kavgada 1 kişi ağır yaralı! Bursa'da silahlı, bıçaklı kavgada 1 kişi ağır yaralı!

Türkiye'nin ağladığı Esila, babasına kavuştu Türkiye'nin ağladığı Esila, babasına kavuştu