Sabaha kadar şırdan yiyorlar

Sabaha kadar şırdan yiyorlar

Adana'da, yöresel yiyeceklerin vazgeçilmesi olan şırdan dolmasına talep her geçen gün artıyor. Adanalılar, akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar 25 bin şırdan tüketiyor. Şırdancı Emin Kertiş, şırdan talebini karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden günlük kesilen binlerce küçükbaş hayvanın sakatatları çiğ olarak Adana'ya getiriliyor. Şırdan dolmasına artan talebi şırdancılar karşılayamaz hale geldi.

Akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar şırdancılarda yemek yeme kültürü ve sektördeki yoğun hareketlilikten dolayı gelen günlük 25 bin şırdan ise Adana'ya yetmiyor.

Başka şehirlerden Adana'ya çiğ şırdan getirilmesine rağmen, zaman zaman kesimlerin azalması nedeniyle talebi karşılamakta sıkıntı yaşanıyor. Tanesi 7 TL'den günde en az bin 200 şırdan sattığını söyleyen şırdancı Emin Kertiş, şehir dışından gelen taleplere ise cevap veremediklerini söyledi.

"ŞIRDAN YOK DİYE BENİ DÖVMEYE KALKAN VAR"

Talebin çok yoğun olduğunu ve talebi karşılamakta zorlandıklarını belirten Emin Kertiş, "Şehir dışından gelen çok fazla kişi var. Günlük bin 200 şırdan satıyorum. Adanalılar da ortalama 25-30 bin şırdan tüketiyor. Şu anda biz de bir arayış içerisindeyiz. Sıkıntı yaşıyoruz. Hükümetimiz canlı besilerin geleceğini söylüyor. İnşallah onlar da gelirse ortalık bollaşırsa şırdanlar da bollanır. Şırdan yok dediğim zaman beni dövmeye kalkan var" diye konuştu.

Şırdanın hazırlanma ve pişme sürecinin zahmetli olduğunu belirten Kertiş, şunları kaydetti:

"Şırdanın görüntüsünün farklı olmasından dolayı biraz yadırgıyorlar ama tadına bakınca herkes beğeniyor. Şırdan içerine pirinç, iç yağı, kimyon ve pul biber koyularak hazırlanır ve pişme süresi hazırlanması toplam 8-9 saattir."

"ŞIRDANI GECE YEMEK DAHA ZEVKLİ"

Hülya Bay isimli bir vatandaş gece 12'de şırdan yemeye geldiğini ve şırdan yemeden uyuyamadığını söyledi.

Samet Can Temel ise, "Gece 24'ten sonra arkadaşla geliyoruz. Yemeden uyuyamıyoruz. Tadı çok güzel. Adanalılara şırdan yetmiyor. Başka şehirdeki insanlar da yese olur ama bize zaten yetmiyor" ifadelerini kullandı.

Büşra Sökmen isimli bir vatandaş da şırdanın gece yendiği zaman zevkli olduğunu ifade ederek, "Antrenman sonrası daha iyi oluyor. Başka şehirlerde yaşayanlara tavsiye ederim" diye konuştu.

Diğer şırdan yiyen vatandaşlar ise şırdan için "Adana'ya özgü güzel bir lezzet" yorumunu yaptı.

ŞIRDAN NEDİR?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Şekil olarak biraz sıra dışıdır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Adana'nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı "şırdan dolması"dır.

Bursa'da devrilen traktör can aldı! Bursa'da devrilen traktör can aldı!

Bursa'da sirke sineği üreticileri bezdirdi Bursa'da sirke sineği üreticileri bezdirdi

Çocuğunun beline ip bağlayıp çatıdan sarkıttı! Çocuğunun beline ip bağlayıp çatıdan sarkıttı!

Adnan Oktar'dan şikayetçi olan kızın ifadesi kan dondurdu Adnan Oktar'dan şikayetçi olan kızın ifadesi kan dondurdu

Kobranın soktuğu Aref'ten ilk açıklama: Hissizlik var Kobranın soktuğu Aref'ten ilk açıklama: Hissizlik var

Kandilli'den korkutan sıcaklık uyarısı: Gittikçe artıyor... Kandilli'den korkutan sıcaklık uyarısı: Gittikçe artıyor...

Bedelli askerlikte yaş sınırı, zorunlu eğitim ve ücret belli oldu Bedelli askerlikte yaş sınırı, zorunlu eğitim ve ücret belli oldu

İSO İkinci 500 listesi bugün açıklandı
İSO İkinci 500 listesi bugün açıklandı

Kılıçdaroğlu TBMM grubunda konuştu Kılıçdaroğlu TBMM grubunda konuştu

Eşini FETÖ tuzağı ile boşamakla suçlanan babadan yeni hamle Eşini FETÖ tuzağı ile boşamakla suçlanan babadan yeni hamle

Davut Güloğlu'na ikinci şok! Davut Güloğlu'na ikinci şok!

Ormanda gördüğü ayıya 'gel buraya oğlum' dedi Ormanda gördüğü ayıya 'gel buraya oğlum' dedi

Bursa'da baldıza 'cinsel istismar' davasında gizli kamera görüntüsü delil oldu Bursa'da baldıza 'cinsel istismar' davasında gizli kamera görüntüsü delil oldu

Bursa'da zihinsel engelli kadına tecavüz ettiği iddia edilen 9 kişi adliyeye sevk edildi Bursa'da zihinsel engelli kadına tecavüz ettiği iddia edilen 9 kişi adliyeye sevk edildi

Bursa'da aç kalan yaban domuzu şehre indi Bursa'da aç kalan yaban domuzu şehre indi

Bursa'da ağaçta asılı kalan yavru kargayı itfaiye kurtardı Bursa'da ağaçta asılı kalan yavru kargayı itfaiye kurtardı

Bursa ''Uludağ'ın köşkleri'' yaz aylarında da ilgi görüyor Bursa "Uludağ'ın köşkleri" yaz aylarında da ilgi görüyor