Rusya yeni askeri aracı Penisilin'i tanıttı

Rusya yeni askeri aracı Penisilin'i tanıttı

Rusya Savunma Bakanlığı yeni askeri aracı Penisilin'i bir video ile tüm dünyaya tanıttı.

1B75 Penisilin adı verilen topçu sınıfı askeri araç, düşman hattından yapılan top atışlarını, topçu atışlarını ve mermilerin yönünü radar kullanmadan tespit edebiliyor.

Termoakustik sensörleri sayesinde Penisilin belli bir askeri araçtan gönderilen her türlü cismi algılayabiliyor. Araçta bulunan altı optik ve altı kızılötesi kamera da algılama sisteminin parçası olarak işlev görüyor.

Araçtaki 25 km menzilli sensörler, atış yapılan noktada meydana gelen ses dalgalarını algılıyor. Tespit edilen ses dalgalarının konumu kameralarla belirleniyor. Tüm bu süreç otomatik olarak analiz ediliyor. Sistemin yer tespit süreci yalnızca 5 saniye sürüyor.

Askeri çatışmalarda oldukça kullanışlı olacağı belirtilen aracın iki dezavantajı var: Bunlar algılanacak hedefin tespit edilebilir frekanstan daha küçük olması ve elektronik karşı önlemler.

Rusya savunma şirketi Rostec, Penisilin'in tüm testlerden başarı ile geçtiğini ve kullanıma hazır durumda olduğunu açıkladı. İlk iki Penisilin aracının 2020 yılı itibariyle Rusya Savunma Bakanlığı'na tahsis edilmesi planlanıyor.

Vinç ve kepçe denize devrildi! Vinç ve kepçe denize devrildi!

Cadde ortasında pompalı tüfekle vuruldu. Cadde ortasında pompalı tüfekle vuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Yolcu minibüsü kamyona çarptı: Ölüler ve yaralılar var Yolcu minibüsü kamyona çarptı: Ölüler ve yaralılar var

İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı İnşaatın en üst katına çıkıp intihara kalkıştı

Düğün magandasını özel ekip yakaladı Düğün magandasını özel ekip yakaladı

Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü Bursa'da devrilen kamyonun tankerindeki 20 ton süt tarlaya döküldü

ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası