Rusal ile Braidy Industries ABD'de üretim yapacak

Rusal ile Braidy Industries ABD'de üretim yapacak

Rusya'da yerleşik dünya alüminyum devlerinden Rusal ile ABD'li Braidy Industries firmalarının Amerika'da ortak alüminyum tesisi kuracakları öğrenildi.

Rusal yetkililerince yapılan açıklamada, kurulacak yeni tesisin Amerikan otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yassı mamul üreteceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı blogunda yer alan bilgilere göre, üç ay önce ABD'nin yaptırım listesinden çıkartılmış bulunan Rusal firması, dünyadaki en büyük alüminyum pazarlarından biri olan ABD'ye nüfuz etmek istiyor. Rusal yaptırımların kalkmasının ardından, hali hazırda ABD'ye alüminyum mamul tedarikine başlamış bulunuyor.

Yine Rusal yetkililerince yapılan açıklamada, Braidy Industries firması ile ortak kuracakları haddehanede Amerikan otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu yassı alüminyum mamul üretileceği öğrenildi.

Önümüzdeki Temmuz ayında imzalanması beklenen ortaklık anlaşmasında Rusal'ın %40, Braidy'nin ise %60 ortaklık payları bulunacağı belirtildi.

Kentucky, Ashland'da yer alacak fabrikanın yıllık 500 bin ton sıcak haddeli, 300 bin ton da soğuk haddeli mamul üretim kapasitesi olacağı açıklandı.
ABD'deki tesislerde işlenecek ham mamul ve kütük alüminyum malzemelerin, halen inşaat halinde bulunan Rusal'a ait Sibirya'daki Taishet tesislerinden temin edileceği belirtildi. Daha önce 2020 yılında faaliyete geçeceği söylenen Taishet tesislerinin bu tarihten önce faaliyete başlayacağı açıklandı.

Öte yandan Amerikan Braidy firmasından yapılan açıklamada da, Atlas adını alacak olan Kentucky'deki yeni fabrikanın çevreci standartlara uygun bir tesis olacağı belirtildi.

Rusal'ın ABD'deki tesise yapacağı yatırımın 200 milyon dolar tutarında olacağı öğrenildi. Tesisin on yıl boyunca toplam 2 milyon ton düşük karbonlu alüminyum mamul üretmesi ve bu üretimden yılda yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde etmesi hedefleniyor.

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği