Rus ve ABD uçakları Karadeniz'de karşı karşıya geldi

Rus ve ABD uçakları Karadeniz'de karşı karşıya geldi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rus hava kuvvetlerine bağlı savaş uçağının ABD ordusuna ait keşif uçağını Karadeniz üzerinde 25 dakika boyunca taciz ettiğini açıkladı.

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, "5 Kasım 2018'de  Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD'ye ait EP-3 uçağına bir  Rus Su-27 uçağınca önleme yapıldı. Su-27'nin, pilot ve mürettebatı riske atacak  şekilde yüksek hızda görev uçağının önüne geçmesinden dolayı bu yaklaşmayı  'güvenli olmayan' bir önleme olduğu belirlendi." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Rus savaş uçağının ABD keşif uçağının önünden bir kez daha  geçtiğini, bu sırada uçağın hızını artıran ve uçağın egzozundan ateş çıkaran  "ard-yanma" (A/B) özelliğini kullanarak Amerikan uçağında türbülans ve titreşime  neden olduğu kaydedildi.

Açıklamasında "Önleme yaklaşık 25 dakika sürdü. Rus ordusunun da  uluslararası hava sahasında tatbikat yapma hakkı var ancak bu önleme  sorumsuzcaydı." değerlendirmesi yapıldı.

Diğer taraftan konuyla ilgili günlük basın brifinginde açıklama yapan  Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, Rus uçağının Amerikan uçağına çok yaklaştığını  belirterek, "Bunu tehlikeli kılan şey, telsiz irtibatını sağlamadılar ve  uçağımıza çok yaklaştılar." dedi.

Pahon, "Bu tür davranış için hiçbir sebep yoktu.Uçağımız uluslararası  sularda rutin görev yürütüyordu." diye konuştu.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde Rus  sınırlarına doğru uçan ABD ordusuna ait keşif uçağına Su-27 avcı savaş uçağı ile "güvenli bir şekilde önleme" yapıldığını bildirdi. 

Bakanlığın basın servisinden yapılan açıklamada, Karadeniz üzerinde 5  Kasım'da saat 10.00 civarında Karadeniz uluslararası hava sahasında Rus sınırına doğru uçan menşei belirsiz bir hedefin belirlendiği kaydedildi.

Verilen alarm üzerine en yakın bölgeden Rus hava kuvvetlerine ait  Su-27 avcı savaş uçağının kalktığı aktarılan açıklamada, Su-27'nin ABD ordusuna  ait EP-3 keşif uçağına güvenli bir şekilde yaklaştığı ve uçağı tanımladığı  belirtildi.

"Savaş uçağı mürettebatı, Amerikan uçağının Rus hava sahası sınırını  ihlal etmesini engelleyerek gereken tüm güvenlik önlemlerine uygun biçimde ona  eşlik etti." denilen açıklamada, Amerikan ordusuna ait keşif uçağının rotasını  değiştirdikten sonra Su-27'nin hava üssüne geri döndüğü bildirildi.

Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu

Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu

Bursa'da sosyal medyayı sallayan video! Bursa'da sosyal medyayı sallayan video!

Yalan ihbarda bulunup ambulansın önünü silahla kesti Yalan ihbarda bulunup ambulansın önünü silahla kesti

Otomobile 12 kişinin binmesi görenleri şaşırttı Otomobile 12 kişinin binmesi görenleri şaşırttı

41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İkiyüzlü Timsah Mehmet Ali Ekmekçi;
İkiyüzlü Timsah

Kaan Vardar; <br /> Fenerbahçe'yi ezerken... Kaan Vardar;
Fenerbahçe'yi ezerken...