Rus Dışişleri: Bu adımı dikkatle izliyoruz

Rus Dışişleri: Bu adımı dikkatle izliyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Moskova'nın ABD'nin Romanya'ya Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma (THAAD) füze sistemlerini konuşlandırma hamlesini dikkatle izlediğini ve 'geçici' konuşlanmanın amacı ile ilgili soruları olduğunu belirtti.

ABD'nin Romanya'ya Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma (THAAD) füze sistemlerini konuşlandırma kararını değerlendiren Gruşko, Moskova'nın bu adımı dikkatle izlediğini ve 'geçici' konuşlanmanın amacı ile ilgili soruları olduğunu belirtti.

Harici ve Savunma Politikaları Konseyi'nin toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gruşko, "Bu adımı dikkatle izliyoruz. 'Geçici olan şey kadar kalıcı olan hiçbir şey yok' diyen bir Rus atasözü var. Soracaklarımız var, THAAD sistemi ne diye konuşlandırılıyor ve Romanya'daki tesislerin modernizasyonu neleri kapsıyor" diye konuştu.

'NATO'NUN KARADENİZ'DEKİ ARTAN AKTİVİTELERİ BÖLGEDEKİ İSTİKRARI BALTALIYOR'

NATO'nun Karadeniz'deki artan aktivitelerine de dikkat çeken Gruşko, söz konusu faaliyetlerin bölgedeki istikrarı baltaladığını ve Moskova'nın bu adımlara 'gerekli şekilde' yanıt vereceğini vurguladı.

Rusya'nın Karadeniz'de artan NATO aktivitelerini nasıl karşıladığı yönündeki soruya yanıt veren Gruşko, "Kesinlikle olumsuz. Karadeniz bölgesindeki aktiviteler güvenliğe katkı sağlamayıp, sadece bölgesel istikrarı baltalıyor. Biz elbette ki NATO'nun bu bölgedeki artan aktiviteleri ile ilgili tehditleri etkisizleştirmek için gerekli tüm önlemleri alacağız. İttifakın bölgedeki varlığını güçlendirme planlarının ne şekilde gelişeceğini dikkatle takip ediyoruz, uygun şekilde yanıt vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki güvenliğin her şeyden önce Karadeniz ülkelerinin işbirliği ile sağlanması gerektiğine inandıklarını söyleyen Gruşko, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun için gerekli tüm bileşenler mevcut. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) ve askeri alanda 'Karadeniz'de Deniz Kuvvetleri Alanında Güven ve Güvenlik Arttırıcı Önlemler Belgesi' var. Tüm Karadeniz ülkelerinin donanmalarının etkileşimi amacıyla kurulan Black Sea Four grubunun faaliyetlerinin yeniden başlamasını umuyoruz."

Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Nasıl olacak? Serkan Yetişmişoğlu;
Nasıl olacak?

Boeing'in 787 Dreamliner uçağının ''gelişigüzel'' üretildiği iddiası! Boeing'in 787 Dreamliner uçağının "gelişigüzel" üretildiği iddiası!

''Hazreti İsa olduğunu'' iddia eden öğretmene soruşturma "Hazreti İsa olduğunu" iddia eden öğretmene soruşturma

103 kovandaki arıların tamamı öldü 103 kovandaki arıların tamamı öldü

Van'da korkutan deprem! Van'da korkutan deprem!

Kayınpeder gelinini vurdu Kayınpeder gelinini vurdu

Bursa-Ankara yolunda feci kaza Bursa-Ankara yolunda feci kaza

Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi

AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi