Ruhban Okulu'nun bulunduğu Heybeliada'da İslami Eğitim Merkezi kuruluyor

Ruhban Okulu'nun bulunduğu Heybeliada'da İslami Eğitim Merkezi kuruluyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1884'te kurulan şu anda eğitim veremeyen Ruhban Okulu'nun bulunduğu Heybeliada'da 200 dönümlük alana "İslami Eğitim Merkezi" kurulacağını söyledi. Mimar Korhan Gümüş bu projeye ilişkin olarak, "Bu politik bir konu haline getiriliyor. Bu politika da tabii aslında geçmişten kalan bir gerilim politikası. İstanbul ya da Türkiye açısından değil de dini karşıtlıklar üzerinden bakılıyor. Oraya daha önce bir ruhban okulu yapılmış. Gidip burnunun dibine İslami Eğitim Merkezi kurmak hesaplaşma hissi veriyor" dedi.

Bianet'ten Pınar Tarcan'ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu, yaptığı açıklamada, merkezin toplam 200 dönümden fazla bir alana inşa edileceğini duyurdu.

Bekiroğlu, faaliyet kapsamında "Türkiye Diyanet Vakfı Öğrenci Yurtları ve KYK yurtlarında barınan öğrenciler, Uluslararası İlahiyat Programı Öğrencileri, Doğu ve Güneydoğu'dan gelen terör mağduru öğrenciler, A ve B grubu Kur'an Kurslarında öğrenim gören öğrenciler, yurt dışından gelen öğrenciler için aidiyet ve değerler eğitimi verilmesi" gibi maddeler sıraladı.

Heybeliada'da 9. yüzyılda yaptırılan ve 1 Ekim 1844'de Heybeliada Ruhban Okulu'na dönüştürülen Ayia Triada Manastırının yeniden Ruhban Okulu olarak faaliyete geçmesi ise hala engelleniyor.

HDP vekili Filiz Kerestecioğlu da bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Adanın önemli bir kısmının eğitim merkezi yapılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi, dinler arası barış ve diyalogu nasıl etkileyecektir?" dedi. 

Sanatoryum ve Çam Limanı da dahil

Mimar Korhan Gümüş, konuyla ilgili bianet'e yaptığı açıklamada Heybeliada'daki sanatoryum ve Çam Limanı'nın da bu alanda olduğnu söylerken şunları kaydetti:

"Bu politik bir konu haline getiriliyor. Bu politika da tabii aslında geçmişten kalan bir gerilim politikası.

"İstanbul ya da Türkiye açısından değil de dini karşıtlıklar üzerinden bakılıyor.

"Oraya daha önce bir ruhban okulu yapılmış. Gidip burnunun dibine İslami Eğitim Merkezi kurmak hesaplaşma hissi veriyor.

"Bu Türkiye'de geçmişte olan korkuların hortlayıp bize yeniden musallat olması gibi. Sanki bu insanlar bu ülkede yaşamıyor, onlar yabancı devletin ajanları gibi korkular var hep. Bu korkuların gölgesi düşüyor şehirlerin üzerine.

"Şehrin bütününde büyük bir karmaşa yaşanırken, her şey kuralsız yapılmaya başlandı" diyen Gümüş, "Ama maalesef şimdi de böyle küçük simgesel yoğunlaşma alanlarında bir mesaj verilmek isteniyor gibi" diye de ekledi.

"Politik temsil sahnesinin içindeyiz"

"Paradoks bu, AKM mücadelesi, Taksim meydanına yapılan büyük cami, Taksim mücadelesi, olay artık başka bir yerde geçiyor ve bizim bunu fark etmemiz lazım.

"Biz giderek politik temsil sahnesinin içinde yoğunlaştırılmış bir akvaryumda yaşamaya başladık.

"Yassıada'da burası doğal miras falan denilerek bu hafızalaştırma meselesinin üzeri örtüldü.

"Bugün aynı yöntemle, bu mantıkla bu projeye karşı çıkmak ters tepebilir.

"Bu yüzden projeden önce tarihle, mirasla ilgili bize musallat olan bu hayaletlerle nasıl baş edebileceğimizi öğrenmek için bu meseleyi başka bir yöntemle konuşmayı denemeliyiz." 

Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama

Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık ''Ödemezsen evine haciz gelecek'' diyemeyecek Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık "Ödemezsen evine haciz gelecek" diyemeyecek

Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku

Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı

Bursa'da hayal sattı, buna inanan 1 kişi öldü, 6 kişi de zehirlendi Bursa'da hayal sattı, buna inanan 1 kişi öldü, 6 kişi de zehirlendi

Bursa'da yerli tohum almak için birbirleriyle yarıştılar Bursa'da yerli tohum almak için birbirleriyle yarıştılar

Bursa'da her gün 10 kilometre yürümekten bıktı, öyle bir yöntem buldu ki! Bursa'da her gün 10 kilometre yürümekten bıktı, öyle bir yöntem buldu ki!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Metroyu biraz daha ucuzlatacağız Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Metroyu biraz daha ucuzlatacağız

Taksiye binen genç kadına tecavüz şoku! Taksiye binen genç kadına tecavüz şoku!

Kız arkadaşına mesaj attı diye dehşet saçtı! Kız arkadaşına mesaj attı diye dehşet saçtı!

Bursa'da kazadan kurtulanlara arkadan gelen otomobil çarptı Bursa'da kazadan kurtulanlara arkadan gelen otomobil çarptı

''Einstein'ın Görelilik Teorisi'ni 103 yıl sonra ispatladık'' "Einstein'ın Görelilik Teorisi'ni 103 yıl sonra ispatladık"

Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı

İşte Adli Tıp raporu: Ölümü trafik kazasına bağlı değil İşte Adli Tıp raporu: Ölümü trafik kazasına bağlı değil