Resmen açıklandı! 71,3 milyar dolarlık anlaşmaya onay...

Resmen açıklandı! 71,3 milyar dolarlık anlaşmaya onay...

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketlerinden Disney'in, "21st Century Fox"u 71,3 milyar dolara satın alma teklifini koşullu onayladı.

Komisyondan yapılan açıklamada, satın almanın, Disney'in verdiği  taahhütlere tamamen uyması şartına bağlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, Disney'in AB'nin onayını almak için Avrupa'daki History,  H2, Crime & Investigation, Blaze ve Lifetime gibi kanalları elden çıkartmayı  taahhüt ettiği bildirildi.

Disney, onaylanan 71,3 milyar dolarlık satın alma kapsamında, 21st  Century Fox'un film stüdyolarının, X-Men, Avatar, Simpsons ve National Geographic  gibi önemli yapımlarının yayın haklarına sahip olacak, ayrıca 21st Century Fox'un  online televizyon ağları Hulu ve Sky'daki hisseleri Disney'in kontrolüne geçecek.

Disney, 21st Century Fox'u satın alabilmek için şirkete ilk olarak  Aralık 2017'de 52,4 milyar dolar teklif etmişti. Bu teklif, kablolu TV şirketi  Comcast ile yaşanan rekabet dolayısıyla kademeli olarak 71,3 milyar dolara  yükseltilmişti.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde  rekabete aykırı durum olup olmadığını veya bir şirket birleşmesinin piyasalara  etkilerinin ne olacağını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. Komisyon,  söz konusu incelemede rekabete aykırı durum tespit ederse buna yönelik tedbirler  alabiliyor ve şirket birleşmelerini engelleyebiliyor.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı

Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü

Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı

Plastikler poşetler ücretli oluyor Plastikler poşetler ücretli oluyor

Farkındalık için köpeğine ''doğum günü'' düzenledi Farkındalık için köpeğine "doğum günü" düzenledi

Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı

Sağlık torbası Meclis'ten geçti Sağlık torbası Meclis'ten geçti

Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz

'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası 'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası

İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı

Üst geçidin merdivenleri çöktü: Yaralılar var Üst geçidin merdivenleri çöktü: Yaralılar var

Türkiye-AB arasında ilk üst düzey toplantı günü belli oldu Türkiye-AB arasında ilk üst düzey toplantı günü belli oldu

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı

FETÖ'nün 'gaybubet evleri' sorumlusu külçe külçe altınlarla yakalandı FETÖ'nün 'gaybubet evleri' sorumlusu külçe külçe altınlarla yakalandı

25 bin kişi Bursa'da festivale katılacak 25 bin kişi Bursa'da festivale katılacak