Reebok Rusya'nın 'Erkeklerin suratına otur' çağrılı kampanyası tepki çekti

Reebok Rusya'nın 'Erkeklerin suratına otur' çağrılı kampanyası tepki çekti

Giyim markaları hedef kitlesini cesaretlendirmeye yönelik reklam kampanyaları yaptığı bir dönemde Reebok Rusya da 'güçlü kadın' imgesine olan kampanyasında "Güçlü olduğun için asla özür dileme" orijinal sloganının yerine "Erkek onayı için diken üstünde oturmaktansa, erkeklerin suratına otur" sloganını kullanması tepki çekti.

'Game of Thrones' dizisinin aktrisi Nathalie Emmanuel'in yer aldığı Reebok son reklam kampanyasında "Be More Human" (Daha insan ol) ilkesiyle hareket etti. Emmanuel, kampanyada hırs, dayanıklılık ve kadın gücü teşvikinde bulundu. Firmanın Rusya ofisi aynı kampanya için Instagram'da "Kalıplara sığma" anlamına gelen bir ifade kullandı. Bu görsellerde verilen mesajlarda farklılık görülmedi.

Ancak Rus feminist gazeteci Zalina Marşenkulova'nın yer aldığı bir diğer reklamda İngilizceden çevrildiğinde "Güçlü olduğun için asla özür dileme" anlamına gelen slogan farklı şekilde yorumlandı. Reklamın Rusça versiyonunda "Erkek onayı için diken üstünde oturmaktansa, erkeklerin suratına otur" ifadeleri kullanıldı. Marşenkulova'nın yer aldığı diğer görsellerde "Erkekler 'Seni kollarımda taşırım' dediğinde tabutta taşındığımı hayal ediyorum" ifadeleri yer aldı. Bu arada bu görsellerin sloganları yazılırken Marşenkulova yardımcı yazarlık yaptı.

Firmanın bir başka reklamında da karma dövüşçü Justyna Graczyk "Kendinizi kesmeyin diye meme uçlarımı kapattım" uyarısında bulundu.

Instagram'da yayılan kampanya görselleri Rusların tepkisini çekti. Tepkilerin ardından Reebok, sözkonusu görselleri Instagram'dan kaldırdı. Kullanıcılar sloganların orijinallerinden çok farklı hale getirilmesini eleştirdi.

​Bir kullanıcı "Yanlış ülkedesiniz. Burada bununla kimseyi mutlu etmezsiniz. Umarım rakipleriniz de böyle gerizekalı değildir" ifadelerini kullandı.

Bir başka kullanıcı da "Neyse ki sadece Nike giyiyorum. En azından kimse suratıma oturmaz" dedi.

Bir diğeri ise "Eğer 'kadın işi' olmayan sporlarla ilgilenen güçlü kadınları göstermek istiyorsanız, öyleyse bu tarz kadınları gösterin, erkeklerin suratına oturmak isteyen kızlara davette bulunmayın" yorumunda bulundu.

GÖRSELLER KALDIRILDI, MÜDÜR İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLÜYOR

Bir süre sonra ise "Erkek suratına otur" ve "Göğüs uçlarımı kapatıyorum" ifadelerini içerenler dışındaki görseller tekrar yayınlandı. Yayınlanan görsellerde "Kalıplara sığmam", "Benim bedenim, benim kararım", "Daha lafım bitmedi" gibi ifadeler yer aldı.

Tepkilerin ardından firma müdürü Aleksandr Golofast, görseller için üstlerinden onay aldıklarını, ancak eleştiriler nedeniyle kaldırılmaları talimatının geldiğini belirtti. Golofast "Bir firma bunu yapabilir, ancak benim bu kadar gülünç duruma düşmemden dolayı utanç duyuyorum" dedi. Golofast, artık firmada çalışmak istemediğini de ekledi.

AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı... AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı...

CHP Bursa'da  Karacabey depremi! CHP Bursa'da Karacabey depremi!

10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu 10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu

İki aile arasında silahlı kavga: 1 yaralı, 12 gözaltı İki aile arasında silahlı kavga: 1 yaralı, 12 gözaltı

Cumhur İttifakı'ndan ortak genelge! Cumhur İttifakı'ndan ortak genelge!

Aydın'da korkutan apartman yangını Aydın'da korkutan apartman yangını

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde

Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek

Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi

PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi

Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü
Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü

Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı! Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı!

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti