Putin, Erdoğan ile sık görüşmesinin nedenini açıkladı

Putin, Erdoğan ile sık görüşmesinin nedenini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki durumu çözmeye yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diyalog için her türlü imkanı kullandıklarını söyledi.

Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te G-20 Liderler Zirvesi  sonrasında düzenlediği basın toplantısında Rus gazetecilerin gündeme ilişkin  sorularını cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık görüşmesinin nedeniyle  ilgili bir soru üzerine Putin, "Suriye'deki durumun çözümü için dahil, görüşmek  ve konuşmak için her türlü imkanı kullanıyoruz. Anayasakomitesinin  oluşturulmasını kastediyorum. Çalışma çok hassas ve büyük sabır gerektiriyor.  Gerçekten bunu hayata geçiriyoruz ve bunu gerçekleştiriyoruz. Çok dikkatli  ilerliyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulması meselesini ele alırken,  çeşitli pozisyonları ve bakış açılarını hesaba katmak gerektiğini vurgulayan  Putin, "İranlı ortaklarımızın da pozisyonunu dikkate almamız gerekiyor. Elbette  Şam'ın konumunu almadan hareket etmeye devam edemeyiz. Bu yüzden zor ve farklı  doğrultuda olan işler. Ama bu çalışma devam ediyor ve elbette ki sürekli müzakere  gerektiriyor." şeklinde konuştu.

İdlib'deki son duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Rus lider,  "İdlib'deki durum bizi de endişelendiriyor. Türk ortaklarımızın orada tamamen  başarılı olamadığını görüyoruz, ama çalışıyorlar. Onların, silahsızlandırılmış  bir bölge yaratmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Özel kuvvetlerimiz ve savunma  bakanlarımızın en kısa sürede bu meseleyi çözeceğini umuyoruz." dedi.

Ukrayna'daki sıkıyönetime eleştiri

Ukrayna'da ilan edilen sıkıyönetim kararıyla ilgili eleştirilerde  bulunan Putin,  "Ukrayna'da daha büyük olaylarda hiç kimse sıkıyönetim ilan  etmedi. Şimdi seçimlerin arifesinde illa ki bunun yapılması gerekiyor. Niçin?  Vatandaşların hak ve özgürlüklerini sınırlamak ve ülkede siyasi faaliyetleri  sınırlamak için." diye konuştu.

Putin, Ukrayna yönetiminin 10 ayrı bölgede sıkıyönetim ilan ederek  ülkeyi böldüğünü de öne sürdü.

Veliaht Prens bin Selman ile görüşme

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştüğünü  belirten Putin, bin Selman'ın Türkiye'de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile  ilgili olarak zaten G-20 Zirvesi'nin ilk bölümünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Suudi Arabistan ile Rusya'nın petrol üretimi konusundaki anlaşmasını  da değerlendiren Putin, "Anlaşmayı uzatmak için bir anlaşmamız var. Hacimler  hakkında son bir karar yok. Fakat bunu Suudi Arabistan ile birlikte yapacağız."  dedi.

Belçika Başbakanı istifa ediyor Belçika Başbakanı istifa ediyor

Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı

Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi

Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı

Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı

Bakan Albayrak'tan 'enflasyonla mücadele' açıklaması Bakan Albayrak'tan 'enflasyonla mücadele' açıklaması

Bursa Deniz Otobüsleri'nden sefer iptalleri Bursa Deniz Otobüsleri'nden sefer iptalleri

Murat Özdemir için karar belli oldu Murat Özdemir için karar belli oldu

Cadde ortasında saçından çekip yerde sürüklediler Cadde ortasında saçından çekip yerde sürüklediler

Bursa'da zincirleme kaza! Bursa'da zincirleme kaza!

CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu! CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu!

Kızılay'a kayyum atama kararı iptal edildi Kızılay'a kayyum atama kararı iptal edildi