Putin, Erdoğan ile sık görüşmesinin nedenini açıkladı

Putin, Erdoğan ile sık görüşmesinin nedenini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki durumu çözmeye yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diyalog için her türlü imkanı kullandıklarını söyledi.

Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te G-20 Liderler Zirvesi  sonrasında düzenlediği basın toplantısında Rus gazetecilerin gündeme ilişkin  sorularını cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık görüşmesinin nedeniyle  ilgili bir soru üzerine Putin, "Suriye'deki durumun çözümü için dahil, görüşmek  ve konuşmak için her türlü imkanı kullanıyoruz. Anayasakomitesinin  oluşturulmasını kastediyorum. Çalışma çok hassas ve büyük sabır gerektiriyor.  Gerçekten bunu hayata geçiriyoruz ve bunu gerçekleştiriyoruz. Çok dikkatli  ilerliyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulması meselesini ele alırken,  çeşitli pozisyonları ve bakış açılarını hesaba katmak gerektiğini vurgulayan  Putin, "İranlı ortaklarımızın da pozisyonunu dikkate almamız gerekiyor. Elbette  Şam'ın konumunu almadan hareket etmeye devam edemeyiz. Bu yüzden zor ve farklı  doğrultuda olan işler. Ama bu çalışma devam ediyor ve elbette ki sürekli müzakere  gerektiriyor." şeklinde konuştu.

İdlib'deki son duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Rus lider,  "İdlib'deki durum bizi de endişelendiriyor. Türk ortaklarımızın orada tamamen  başarılı olamadığını görüyoruz, ama çalışıyorlar. Onların, silahsızlandırılmış  bir bölge yaratmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Özel kuvvetlerimiz ve savunma  bakanlarımızın en kısa sürede bu meseleyi çözeceğini umuyoruz." dedi.

Ukrayna'daki sıkıyönetime eleştiri

Ukrayna'da ilan edilen sıkıyönetim kararıyla ilgili eleştirilerde  bulunan Putin,  "Ukrayna'da daha büyük olaylarda hiç kimse sıkıyönetim ilan  etmedi. Şimdi seçimlerin arifesinde illa ki bunun yapılması gerekiyor. Niçin?  Vatandaşların hak ve özgürlüklerini sınırlamak ve ülkede siyasi faaliyetleri  sınırlamak için." diye konuştu.

Putin, Ukrayna yönetiminin 10 ayrı bölgede sıkıyönetim ilan ederek  ülkeyi böldüğünü de öne sürdü.

Veliaht Prens bin Selman ile görüşme

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştüğünü  belirten Putin, bin Selman'ın Türkiye'de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile  ilgili olarak zaten G-20 Zirvesi'nin ilk bölümünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Suudi Arabistan ile Rusya'nın petrol üretimi konusundaki anlaşmasını  da değerlendiren Putin, "Anlaşmayı uzatmak için bir anlaşmamız var. Hacimler  hakkında son bir karar yok. Fakat bunu Suudi Arabistan ile birlikte yapacağız."  dedi.

Bursa'da korkutan yangın Bursa'da korkutan yangın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

91 yıllık okul alevlere teslim oldu 91 yıllık okul alevlere teslim oldu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor

Bursa'da bir araya geldiler: ''Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız'' Bursa'da bir araya geldiler: "Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız"

Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı