Putin'den Rusya'da tartışmalı emeklilik reformunun hafifletilmesi talimatı

Putin'den Rusya'da tartışmalı emeklilik reformunun hafifletilmesi talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin tarafından yöneltilen emeklilik yaşının kadınlar için 8, erkekler içinse 5 yıl arttırılması yönündeki reform teklifine ilişkin hafifletme talimatı verdi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin yönelttiği ve tartışmalara yol açan reform teklifiyle ilgili televizyondan halka hitap etti. Hitabı 32 dakika süren Rus lider, reformu hafifletecekleri yönünde söz verdi, fakat emeklilik yaşı üzerinde de nüfus istatistikleri nedeniyle değişiklik yapılmasının gerektiğini ve bu reformların ertelenemeyeceğini ekledi.

'REFORM YAPMAZSAK FİNANSAL RİSKLER DOĞAR'

Emeklilik reformunun ertelenmesinin Rusya toplumunun istikrarını ve Rusya'nın güvenliğini tehdit edeceğini belirten Putin "Zor fakat muhakkak bir karar almalıyız" dedi. Putin, bu alanda bir reformun yapılmamasının enflasyon ve refah düzeyi üzerinde risk yaratacağını da ifade etti.

Reformların Rusya'nın gelişimi için gerekli olduğunu vurgulayan Putin, emekliler için vergi yoluyla para toplamanın başka yollarının da olduğunu, ancak bunun ülkenin finansal durumuna zarar vereceğini kaydetti.

'KADINLARA KARŞI ÖZEL BİR YAKLAŞIMIMIZ VAR'

Putin, reformla ilgili "Teklifte kadınların emeklilik yaşının 8 yıl arttırılarak 63'e, erkeklerin de 5 yıl arttırılarak 65'e çıkarılması öngörülüyor. Elbette bunu yapmayacağız, bu doğru değil. Bu nedenle emeklilik yaşı artış teklifinin kadınlar için 5 yıl olması gerektiğini düşünüyorum. Rusya olarak kadınlara karşı özel ve korumacı bir yaklaşımımız var. Kadınların emeklilik yaşı erkeklerinkinden fazla artmamalı" dedi.

Putin, erkekler için teklifin nasıl olması gerektiği konusunda bir bilgi vermedi.

Rus lider ayrıca, teklif metni üzerinde bizzat çalıştığını ve yarısından fazlasının kendi teklifleri olduğunu kaydetti.

Tartışmalı reform teklifinde kadınların emeklilik yaşının 55'ten 63'e, erkeklerin emeklilik yaşının da 60'tan 65'e çıkarılması öngörülüyordu.

Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti

Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER)

Bursa'da feci TIR kazası! Bursa'da feci TIR kazası!

45 yerinden bıçaklayıp eğlenmeye gitti 45 yerinden bıçaklayıp eğlenmeye gitti

Bursa'da aileler kavga etmesin diye duruşma salonunun kapısında cinayet ekibi bekledi Bursa'da aileler kavga etmesin diye duruşma salonunun kapısında cinayet ekibi bekledi

Bursa'da kaçak ev oyunu yıkımla bitti Bursa'da kaçak ev oyunu yıkımla bitti

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'den önemli açıklamalar AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'den önemli açıklamalar

Emekli astsubay karısını öldürüp intihar etti Emekli astsubay karısını öldürüp intihar etti

Benzin ve motorine indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geliyor!

Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı! Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı!

Bursa'da kumar baskını: 42 gözaltı Bursa'da kumar baskını: 42 gözaltı

Aysın Komitgan; <br /> Kaçak yapı merkezi Yıldırım'da imar plan devrimi Aysın Komitgan;
Kaçak yapı merkezi Yıldırım'da imar plan devrimi

Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava

Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı