Protestolara yol açan kilise inşaatı için halk oylaması adımı

Protestolara yol açan kilise inşaatı için halk oylaması adımı

Yekaterinburg'da kent merkezindeki ünlü bir parkta inşa edilmesi planlanan kilisenin kentteki yeşil alanı ortadan kaldıracağı gerekçesiyle protestolara yol açmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin halk oylaması yapılması gerektiğini söyledi. Yekaterinburg Belediye Başkanı, kamuoyu yoklaması için inşaatın durdurulduğunu söyledi.

Yekaterinburg kent merkezinde Sovyetler Birliği döneminde 1930'da yıkılan kilisenin yerine yapılması planlanan Kutsal Yekaterina Kilisesi'nin yol açtığı protestoların dördüncü gününde hareketlenmesi ve çok sayıda kişinin gözaltına alınmasının ardından, duruma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin müdahale etti.

Rusya Halk Cephesi medya forumunda konuşan Putin, protestolarda olanlarla ilgili bilgi aldıktan sonra forumun katılımcılarından birine eylemciler hakkında "Dinsizler mi?" sorusunu yöneltti ve şunları söyledi:

"İnsanlar karşı ise fikirlerine saygı duyulmalı. Orada yaşayan insanların bakış açıları doğrultusunda iki taraftan da adım atılmalı. İnsanlar genelde kilise inşa edilsin istiyorlar. Ancak burada karşı çıkanlar mevcut. Herkesin kendi görüşüne sahip olma hakkı var. Eğer protestolarda Moskova'dan gürültü çıkarmak amaçlı gelen aktivistler değil, gerçekten yerel halk varsa, elbette onlar dikkate alınmalı. Kilise halkı bölmemeli, birleştirmeli. Bunun için kolay bir yol var, kamuoyu yoklaması. Azınlık da çoğunluk karşısında durumu kabullenmeli, demokrasinin prensibi budur. Ancak bu arada azınlığın fikirleri ve çıkarları da göz önünde bulundurulmalı."

'ÇEKİŞMEK YERİNE ANLAŞMALIYIZ'

Rus lider, kilisenin inşaatı sırasında kesilen ağaçların yerine başka bir yere yenilerinin dikildiğinden emin olunması gerektiğini belirterek halka açık yeni bir yeşil alanın yapılabileceğini de ekledi.

Putin "Çekişmek ve birbirimizle tartışmak yerine oturup anlaşılmalı. Kent yönetimi, bölge yönetimi burada yaşayan insanlar için en uygun çözümü bulmakla ilgilenmeli" dedi.

ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Rus basınına konuşan Belediye Başkanı Aleksandr Vısokinskiy ise "Bugün çalışmaları durdurduk" dedi. Vısokinskiy projenin akıbetinin belirlenmesi için kamuoyu yoklamasına başvurulacağını kaydetti. Belediye Başkanı, çalışmaların başladığını, oylamanın 20 gün içinde tamamlanacağını, belediyenin internet sitesinde ve sokaklarda gerçekleştirileceğini ekledi.

SOVYET DÖNEMİNDE YIKILANIN YERİNE YAPILACAK KİLİSENİN 2023'TE AÇILMASI PLANLANIYORDU

Kutsal Yekaterina Kilisesi'nin inşa edilmesi konusu ilk kez 2010 yılında gündeme gelmişti. Kilisenin Yekaterinburg'un kuruluşunun 300. yıldönümü anısına yeniden inşa edilmesi ve 2023'te açılması planlanıyordu.

1 buçuk milyon nüfuslu kentteki yeşil alanın ortadan kaldırılacağı gerekçesiyle dört gündür süren ve binlerce kişinin katıldığı protestolar, inşaat çalışmaları yapılacak alanın tel örgülerle kapatılmasının ardından hareketlendi.

Geceleri de süren protestolarda 96 kişi gözaltına alındı, 36'sının polise karşı gelmekten 2 ilâ 10 gün tutuklanmasına karar verildi.

Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı

Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı

Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz

Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası

Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor

ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü

Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı

Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar

Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> BursaRay'da süre kısalacak mı? Mehmet Ali Ekmekçi;
BursaRay'da süre kısalacak mı?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)

Kendisinden şikayetçi oldu! Kendisinden şikayetçi oldu!

Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti

Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı

Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı

Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı

Demir çalarken suçüstü yakalandılar Demir çalarken suçüstü yakalandılar