Profesörün 20 metrekarelik düş bahçesi

Profesörün 20 metrekarelik düş bahçesi

15 sene önce model trenler ve geçtiği yerlerin canlandırmasını yapmaya başlayan Prof. Dr. Serdar Öztezcan, evinde yaklaşık 20 metrekarelik bir düş bahçesi yarattı. Prof. Dr. Öztezcan evinin bir odasını ayırdığı diorama hobisi için "Biz doktorların stresli bir iş hayatı olur. Buraya girince kafamdaki konular değişiyor" diyor.

Prof. Dr. Serdar Öztezcan, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Klinik Biyokimya Bölüm Başkanı. Aynı zamanda bir diorama tutkunu. Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi anlamına geliyor.

Bir yakınının dioramasını kendisine armağan etmesiyle bu hobiyle tanışan Prof. Dr. Öztezcan bu küçük başlangıçla yetinmedi, her geçen gün yeni bir kompozisyon ekledi. Yurtdışı seyahatlerinde, Kadıköy'deki dükkanlarda bulduğu parçalar, köpük, ağaç kabukları, alçı, boya gibi başka malzemeleri de işleyerek hem doğa hem şehir hem de köylerden kesitler oluşturdu. Tüm objelerin gerçeğin 87'de 1'i oranında olduğu dioramasında canlandırılan alanlar, elektrik, elektronik devreleriyle yönetiliyor.

SILA KONSERİ BİLE VAR

Öztezcan'ın nodüllerden oluşan dioramasında tren yolları ve istasyonlarının yanı sıra, dağlar, şelaleler, köprüler, viyadükler, geçitler, deniz ve plaj, ormanlar, göl, kayak merkezi, liman, bira fabrikası, taksi durağı, otobüs durağı, pazar yeri, hara, çiftlik, futbol ve tenis maçı, yangın ve müdahale eden itfaye, düğün, konser, lunapark, kamp, oteller, yamaç paraşütü, dans pisti, film platosu, gösteri yapanlar ve polis müdahalesi gibi çok sayıda kompozisyon yer alıyor. Her bölümde başka bir ayrıntı göze çarpıyor. Dioramanın ışığı ile gece-gündüz ayarı yapılabiliyor, kuş, böcek gibi ses efektleri eşlik ediyor. Örneğin konser alanında Sıla'nın şarkıları, ışık oyunları eşliğinde çalıyor.

AK Parti'de adayların açıklanacağı tarih belli oldu AK Parti'de adayların açıklanacağı tarih belli oldu

Bursa Ayasofya Orhan Cami'nin cam kapısındaki motifler ile yazılar söküldü Bursa Ayasofya Orhan Cami'nin cam kapısındaki motifler ile yazılar söküldü

Bursa'da iş yerindeki kuzusunu kurtların parçaladığını iddia etti Bursa'da iş yerindeki kuzusunu kurtların parçaladığını iddia etti

Lisedeki rezalete tepki yağıyor! Öğretmen 23 kıza... Lisedeki rezalete tepki yağıyor! Öğretmen 23 kıza...

Motorinde indirim tarihi belli oldu Motorinde indirim tarihi belli oldu

Kocası tarafından öldürülen ebe için tören düzenlendi Kocası tarafından öldürülen ebe için tören düzenlendi

ABD'de malikanede facia! ABD'de malikanede facia!

Kurtulmuş: İstanbul ve Ankara adayları belli oldu Kurtulmuş: İstanbul ve Ankara adayları belli oldu

O ilimizde korkutan görüntü! Bir anda ortaya çıktı O ilimizde korkutan görüntü! Bir anda ortaya çıktı

3 kardeş dehşet saçtı! Cezaevine böyle gitti 3 kardeş dehşet saçtı! Cezaevine böyle gitti