Poroşenko, tek kişilik açık oturum yaptı

Poroşenko, tek kişilik açık oturum yaptı

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile seçimlerin birinci turunu önde tamamlayan Vladimir Zelenskiy arasında ikinci tur öncesi yapılması planlanan açık oturum, Zelenskiy'in katılım sağlamamasıyla 'tek kişilik açık oturuma' dönüştü. Uzmanlar, bunun Poroşenko'nun oyunu artırmayacağını vurguladı.

Poroşenko, devlet başkanlığı seçimlerindeki en büyük rakibi komedyen Vladimir Zelenskiy ile halkın önünde tartışacağı Kiev Olimpiyat Stadı'na gelerek rakibini beklemiş ancak Zelenskiy'in stada gelmemesi üzerine kısa bir miting düzenleyerek stattan ayrılmıştı.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Ukrayna'da birinci turun ardından ilgiyle beklenen oturum, Zelenskiy'in kendisine yönelik bir provokasyondan haberdar olup katılmaktan vazgeçmesiyle tek kişilik oturuma dönüştü. 

'POROŞENKO KENDİSİNİ ZORLAYACAK SORULARDAN KORKUYOR'

İzvestiya'ya konuşan Ukrayna milletvekili Vadim Novinskiy, "Pazar günü olan şey bir oturum değil, Poroşenko'nun uygunsuz sorulardan korktuğu için yaptığı 'tek başına açık oturum' programıydı. Rakipler birbirlerini zorlayacak sorular yönelttiği için tartışmalarda rekabet olur. Ama Poroşenko bunu istemiyor, çünkü hiçbir zorlayıcı soruya yanıt veremiyor. 2014 yılında vaat ettiği hiçbir şeyi yapmadı, Ukrayna halkını aldattı" dedi.

'POROŞENKO'NUN OYLARINI YÜKSELTMEZ'

Bir diğer vekil Yevgeniy Balitskiy, 'kişisel tanıtıma' dönmüş olsa da, dün akşamki gelişmenin Poroşenko'nun oylarını yükseltmeyeceğini ifade etti. 

'POROŞENKO SİYASET HAYATINDAN SİLİNECEK'

Kiev yönetiminin çektiği acının görüldüğünü kaydeden Balitskiy, "Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in bile ülkeden kaçtığında yüzde 22 oyu vardı. Ancak Poroşenko tüm yetkiler elinde olmasına ve beş yıldır Batı'dan destek almasına rağmen yüzde 16'da kaldı. Ukrayna halkı değerlendirmesini yapıyor. Bu nedenle ikinci turda halk, Zelenskiy masalına inanarak onun peşinden gidecek. Poroşenko ise siyaset hayatından silinecek" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda Poroşenko'ya verilen oy oranı yüzde 16.7 iken, daha önce siyaset deneyimi olmayan komedyen Vladimir Zelenskiy, halkın yüzde 30.2'sinin desteğini arkasına almıştı.

Ülkenin akıbeti ise 21 Nisan'da Zelenskiy ve Poroşenko arasında yapılacak ikinci turda belli olacak.

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği