Pompeo'dan flaş Kuzey Kore açıklaması

Pompeo'dan flaş Kuzey Kore açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore'ye yaptırımların hafifletilmesi konusunda, "Yaptırımlar ancak Kuzey Kore tamamen nükleerden arındırıldıktan sonra hafifleyecek." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin'in  başkenti Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı  Vang Yi ile görüştü.

Heyetlerarası görüşmeler yapan iki bakan daha sonra ortak basın  toplantısı düzenleyerek, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald  Trump'ın Singapur Zirvesi, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması, ikili  ticari konular, Çin'de sağlık sorunu yaşayan ABD hükümeti personellerinin durumu  hakkında açıklamalarda bulundu.

"İYİ VE YAPICI GÖRÜŞMELER YAPTIK"

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e karşı  verilen 375 milyar dolar ticaret açığını kapatmak için mart ayında ek gümrük  vergisi getireceğini ilan etmesiyle başlayan ticaret savaşının daha sonra üst  düzey karşılıklı ziyaret ve müzakereler ile uzlaşmaya dönüşmesine yönelik "İyi ve  yapıcı görüşmeler yaptık." değerlendirmesinde bulundu.  Pompeo, mevkidaşı Vang ile yaptığı görüşme hakkında da "Başkan Trump  için ticaretin, daha karşılıklı, adil ve dengeli hale gelmesi yönünde bu konuyu  düzeltmesinin ne kadar önemli olduğunu vurguladım." diye konuştu.

"YAPTIRIMLAR KUZEY KORE NÜKLEERDEN ARINDIRILDIKTAN SONRA HAFİFLEYECEK"

Çin'in, Singapur'da gerçekleştirilen Kim-Trump zirvesi için yardım  etmesini takdirle karşıladıklarını, Kuzey Kore ile ilgili daha yapılacak çok  şeyin olduğunu aktaran Pompeo, Kuzey Kore'ye yaptırımların hafifletilmesine  ilişkin, "Yaptırımlar ancak Kuzey Kore tamamen nükleerden arındırıldıktan sonra  hafifleyecek." yorumunu yaptı. Pompeo, ayrıca Çin ile dini özgürlükler ve insan hakları konusunda  anlaşamadıkları noktaların bulunduğunu belirterek, bu konuları Çin'le konuşmaya  devam edeceklerini ifade etti.

"GÜNEY ÇİN DENİZİ GERGİNLİĞİ BARIŞÇIL GÖRÜŞMELERLE ÇÖZÜLECEK"

Pompeo, ABD'ninve Çin ile Güney Asya ülkelerinin egemenlik tartışması  yaşadığı Güney Çin Denizi'ne savaş gemisi göndermesi ve bunun sonucunda Çin ile  ABD'nin karşı karşıya gelmesine değinerek, Güney Çin Denizi'nin  askerileştirilmesi konusunu da ele aldıklarını belirtti. Çin'in bölgeyi askerileştirerek diğer ülkelerin istikrarın altını  oyduğu konusunda endişelerini aktardığını, bu konuyu istişare ve barışçıl  yöntemlerle çözmek için inancının tam olduğunu vurgulayan Pompeo, bu konuda iş  birliğine dair ilerleme kaydettiklerini bildirdi. ABD'nin Tayvan konusunda tutumun tutarlı olduğunu bildiren Pompeo, tek  Çin ilkesini desteklediklerini kaydetti.

ABD'nin Çin ile hafta başında Tayvan'da de facto elçilik binası olarak  kullandığı ve yaklaşık 500 personelin çalıştığı Tayvan Amerikan Enstitüsü'nü 250  milyon dolara yenilemesi ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marie Royce açılışa  göndermesi sonucu, Pekin yönetimi ABD'yi tek Çin ilkesi ihlal etmekle suçlamış ve  protesto ettiklerini açıklamıştı. Diğer yandan, Çin'de geçen ay gizemli sesler duyan ve Küba'daki ABDli  diplomatların maruz kaldığını sonik saldırıyı anımsatan bir tür sağlık sorunu  yaşayan ABD hükümet çalışanları için Çin'den bu durumun nasıl olduğunu anlamak  adına kendileriyle işbirliğini sürdürmesi ve bu konuda etkili bir soruşturma  yürütmek için birlikte çalışmayı talep ettiklerini belirten Pompeo, Pekin  yönetiminin, Çin'de bulunan ABD hükümeti çalışanlarının güvenliğini temin  edeceğini vurguladı.

ÇİN'DEN ABD'YE 'AKILLILACA DAVRAN' ÇAĞRISI

Çin Dışişleri Bakanı Vang da ABD ile Çin arasındaki ticari  anlaşmazlıklara yönelik, "İki taraf arasında birincisi iş birliği ve kazan-kazan,  ikincisi ise karşı karşıya gelme ve kayıp-kayıp olmak üzere iki seçenek var."  diyerek, Çin'in birincisini seçtiğini kaydetti. "ABD'nin akıllıca olan seçeneği tercih etmesini umuyoruz. Tabii ki Çin  ikinci seçeneğe karşılık vermek için de gerekli hazırlıkları yaptı." ifadesini  kullanan Vang, Washington yönetimine tek taraflı yapıcı olmayan eylemlere  girişmemesi ve ikili müzakereleri tıkayacak yeni engeller çıkarmaması çağrısında  bulundu.

Singapur'daki Trump-Kim zirvesini "tarihi ve başarılı bir görüşme"  diye nitelendiren Vang, zirvenin özellikle Kore Yarımadası'ndaki nükleer  sorununu, diyalogla çözme çizgisine getirdiğini vurguladı. Vang, "Zirve, yarımadaya barış umudu getirdi. ABD ve Kuzey Kore  liderlerinin gösterdiği cesaret ve sorumluluğu çok takdir ediyoruz." diye  konuştu.Zirvenin önemli ve iyi bir başlangıç olduğuna işaret eden Vang, "Tabii  ki yarımadanın nükleer sorununu çözmek için bir süreç gerekiyor. Umuyoruz ve  inanıyoruz ki Kuzey Kore ve ABD toplantıda ulaşılan konsensüsü uygulayabilirler  ve ileriye doğru devam edebilirler." değerlendirmesinde bulundu.

Vang, Kore yarımadası konusunun bölgedeki tüm ülkelerin çıkarlarını  etkilediğini, sorunun çözümü için tüm tarafların desteğinin ve katılımının  zorunluluk taşıdığını vurgulayarak, Pekin yönetiminin  sorunun çözümü ile  yarımadanın nükleerden arındırılması için ABD ve Kuzey Kore dahil tüm taraflar  ile iletişime hazır olduğunu kaydetti. Çin Dışişleri Bakanı Vang, ayrıca Çin'de geçen ay gizemli sesler duyan  ve Küba'daki ABDli diplomatların maruz kaldığını sonik saldırıyı anımsatan bir  tür sağlık sorunu yaşayan ABD hükümet çalışanları için gerekli soruşturmayı  yaptıklarını ancak şimdilik herhangi bir ipucu bulamadıklarını sözlerine ekledi.

Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı Bursa'da bayram yoğunluğu! Adım atacak yer kalmadı

Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İşte Bursa için 2018 Kurban bayramı namazı vakti Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İşte Bursa için 2018 Kurban bayramı namazı vakti

Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı Silahlı satırlı kavga: 3 yaralı

Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı Bakanlık duyurdu! Süre uzatıldı

Peş peşe feci kaza! 10 kişi yaralandı Peş peşe feci kaza! 10 kişi yaralandı

3,2 milyar dolarlık dev satın alma açıklandı! 3,2 milyar dolarlık dev satın alma açıklandı!

Çavuşoğlu: Biz en eski NATO müttefikiyiz Çavuşoğlu: Biz en eski NATO müttefikiyiz

Bolu Dağı'ndan 4 günde yaklaşık 269 bin araç geçti Bolu Dağı'ndan 4 günde yaklaşık 269 bin araç geçti

Suudi Arabistan'dan hacı adaylarına 'Uyku Kapsülü' Suudi Arabistan'dan hacı adaylarına 'Uyku Kapsülü'

Kan donduran olay! Herkesin gözü önünde... Kan donduran olay! Herkesin gözü önünde...

Alkollü sürücü zeytin ağacının üstüne uçtu Alkollü sürücü zeytin ağacının üstüne uçtu

Mezarlıkta korku dolu anlar! Bir anda büyüdü Mezarlıkta korku dolu anlar! Bir anda büyüdü

Türkiye'den DTÖ hamlesi Türkiye'den DTÖ hamlesi

Ankara Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme Ankara Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme

Park kavgası kanlı bitti! Elindeki sopayla defalarca... Park kavgası kanlı bitti! Elindeki sopayla defalarca...

Almanya'dan Türkiye açıklaması Almanya'dan Türkiye açıklaması

Venezuela, hiper enflasyonla mücadele planını uygulamaya koydu Venezuela, hiper enflasyonla mücadele planını uygulamaya koydu

Bursa'da alev alan araçta can pazarı Bursa'da alev alan araçta can pazarı