Polonya'nın başkenti Varşova'da çevre kirliliğine atıkmatikle çözüm

Polonya'nın başkenti Varşova'da çevre kirliliğine atıkmatikle çözüm

Polonya'nın başkenti Varşova'da çevre kirliliğine çözüm olarak belediyenin yerleştirdiği makine, iki atık şişe karşılığında bir şişe su veriyor.

Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiği Varşova'da Polonyalılar serinlemek için parklara ve Vistül Nehri kenarındaki dinlenme yerlerine akın ediyor. Ancak nehrin kıyısında soğuk içeceklerle serinleyen halk pet şişeleri ve kola kutularını çöpe atmak yerine olduğu yerde bırakınca özellikle hafta sonları nehir kıyısı çöplerle doluyor. Nehir kıyısından tonlarca katı atık toplayan Varşova Belediyesi, çevre kirliliğinin önüne geçmek için bir uygulama başlattı. Belediye, nehrin iki yakasına katı atıkların depolandığı iki adet makine yerleştirdi. Vistül Nehri'nin iki yakasına yerleştirilen atıkmatiklere 2 adet atık pet şişe ya da kola kutusu atan vatandaşlar, bunun karşılığında atıkmatiklerden 1 pet şişe suyu ücretsiz alıyor. Uygulama, insan kaynaklı çevre kirliliğinin bir nebze önüne geçmeyi ve katı atıkların geri kazanımı dolayısıyla ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Henüz çok yeni olan atıkmatik uygulaması Polonyalıların da yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Uygulamaya ilişkin olarak İHA'ya konuşan Varşova sakinlerinden Sandra Jaroszewska, uygulamanın olağanüstü olduğunu söyledi. Jaroszewska, "Fikir süper, çok hoşuma gitti. Yapmamız gereken 2 adet atık şişe getirmek, hepsi bu. Atık şişeleri getiriyoruz, bu sıcakta buz gibi su alıyoruz" şeklinde konuştu. 

Bunaltıcı sıcaklarda buz gibi suyun tadını çıkaran Rajmund Magda ise, uygulamanın olumlu yönde bir adım olduğu değerlendirmesinde bulundu. Magda, "Belediyenin bu şekilde atıkları toplaması, vatandaşları doğayı korumaya, çevreyi temiz tutmaya özendirmesi bence çok iyi bir fikir" dedi. 

Bursa'da motosiklet hırsızları yakayı ele verdi! Bursa'da motosiklet hırsızları yakayı ele verdi!

Bursa'da korkunç kaza: 1 ölü, 5 yaralı Bursa'da korkunç kaza: 1 ölü, 5 yaralı

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi: Yüzsüzlük yapmayın Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi: Yüzsüzlük yapmayın

Doları bitirecek yeni para birimi geliyor Doları bitirecek yeni para birimi geliyor

ABD'den küstah Türkiye açıklaması! ABD'den küstah Türkiye açıklaması!

Bakan Çavuşoğlu: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor Bakan Çavuşoğlu: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor

F-35'lerde kritik açıklama! F-35'lerde kritik açıklama!

ABD'den peş peşe iki açıklama geldi ABD'den peş peşe iki açıklama geldi

PKK'lı terörist böyle vuruldu! PKK'lı terörist böyle vuruldu!

Otobüsle otomobil çarpıştı: Çok sayıda ölü ve yaralı var Otobüsle otomobil çarpıştı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Üst üste darbe alan PKK panikte Üst üste darbe alan PKK panikte

Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış Kılıçdaroğlu: Yerel seçime giderken tüzük kurultayı çağrısı yanlış

Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu Bursa Muradiye Su Fabrikası'na Kızılay talip oldu

Bursa Meclis'nde ''Büyükşehir battı'' tartışması Bursa Meclis'nde "Büyükşehir battı" tartışması

FETÖ sanığından şoke eden savunma! FETÖ sanığından şoke eden savunma!

 Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet Sayıştay'tan Timsah Arena için Bursa Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak"

Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü Bursa'da motosiklet sürücüsü ölümden döndü