Pirinç tanesi üzerine Ayet'el kürsi yazdı

Pirinç tanesi üzerine Ayet'el kürsi yazdı

Sanatçı Ali Kaya Özköprülü, dünyada bir ilke imza atarak, duaları yemeklik pirinç tanesine mikroskopla yazmayı başardı. Özköprülü, bu çalışmanın hem Türkiye'de hem de Amerika'da patentini aldı. 

Yalova'da bir faaliyete katılan Ali Kaya Özköprülü, dünyada bir ilk olan pilavlık pirinç üzerine kendi gelistirdiği teknik ile yapılan çalışmayla yazılan Ayet'el Kürsi'yi ziyaretçilerle paylaştı.

Mikroskop altında pirincin üzerinde yazan ayeti görenler gözlerine inanamadı. Çıplak gözle bile görülebilen çalışmanın tekniğini 6 yılda 30 bin deneme ile geliştirildiğini belirten Ali Kaya Özköprülü, "Daha önceki yıllarda pirinç tanesi üzerine isim yazılırdı. Böyle bir ürün vardı. O dönemde ben de bu yönde çalıştım. Ama sonrasında bunun nasıl ilerletirim diye araştırma yapmaya başladım. Bilimsel bir çalışmadır. 6 yıl süren ve 30 bin denemeden sonra harekelerine kadar eksiksiz tam mukemmel şekilde Ayet'el Kürsi'yi yazmayı başardım. Hava ve su geçirmeyen kristal ya da cam modellerin içinde muhafaza altında olduğu için sorunsuz kullanilabiliyor. Bunun Türkiye'deki patentini de aldım. Normalde matbaanın kağıda basamayacağı alana Ayet'el Kürsi'yi yazdık. Ayetin ince çizgileri 5 mikron kalınlığında. Dijital teknolojiler ve matbaalar o ebatta istenen çözünürlüğe inemiyor. Bunu pirinç üzerine yazmaya başladıktan sonra da takı haline dönüştürdük. Biz bu çalışmayı dua ile de sınırlı bırakmayarak kişisel sembol ve resimlere kadar ilerlettik. Günde 10-12 adet üretebiliyorum. Bunu görenler genellikle inanamıyorlar. Mikroskoptan baktıklarında bir hile sanıp gözlerine dahi inanmıyorlar. İnceleyip verdiğimiz bilgilerle baktıklarında kanaat getiriyorlar. Zaten kolyelerin yanında bir mercek de veriyoruz, oradan da inceleme imkanı buluyorlar" dedi. 

Amerika'dan tescil aldı 

Pirinç tanesine İncil'den bir dua ve Hazreti İsa ile Hazreti Meryem'in resimlerini de işleyen Özköprülü, Amerika'ya yaptığı patent başvurusundan da olumlu sonuç almayı başardı. 6 aylık bir incelemeye tabi tutulduğunu belirten Özköprülü, "İncil'den de bazı duaları yazmayı başardık. Amerika'dan da patent aldık. 6 ay boyunca dünyada başka yapan var mı diye araştırma yaptılar. İncil'de çok yaygın bir duaları var. İncelemeler sonrasında patent verildi. Dünyada da ilk olduğumuz tescillendi. İstanbul'da açtığımız fuarlarda bir çok insan gelip mikroskoplarla görüyor ve elimi sıkıp gidiyor" diye konuştu. 

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı

Bursa'da muhtarı bıçakladılar Bursa'da muhtarı bıçakladılar

İş adamı çalışanını bu hale getirdi! İş adamı çalışanını bu hale getirdi!

Bursa İnegöl'de kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor Bursa İnegöl'de kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor

Bursa'da emniyet kemeri çiftin hayatını kurtardı Bursa'da emniyet kemeri çiftin hayatını kurtardı

Bursa'daki mahsur kalan defineciler 'eşkıyanın hazinesi'ni arıyormuş Bursa'daki mahsur kalan defineciler 'eşkıyanın hazinesi'ni arıyormuş

Bursa'da bir çaydanlık 5 bin TL'ye mal oldu	Bursa'da bir çaydanlık 5 bin TL'ye mal oldu

Bursa Uludağ'da kar yağışı devam ederse, kayak pistleri açılacak Bursa Uludağ'da kar yağışı devam ederse, kayak pistleri açılacak

3 yaşındaki Çağla'nın Atatürk sevgisi tebessüm ettirdi 3 yaşındaki Çağla'nın Atatürk sevgisi tebessüm ettirdi

Bursa'daki bu köyde bütün oylar AK Parti'ye çıktı Bursa'daki bu köyde bütün oylar AK Parti'ye çıktı

Bursa'da 2 köpeği tüfekle vurarak öldürdüler! Bursa'da 2 köpeği tüfekle vurarak öldürdüler!