Pink Floyd'un efsane solistinden 'İsrail' tepkisi

Pink Floyd'un efsane solistinden 'İsrail' tepkisi

Lana Del Rey'in kararından vazgeçmemesi üzerine bir kez daha yazan Roger Waters, Filistinliler adına tüm dünya için sanatın vicdanı oldu.

Efsane rock grubu Pink Floyd'un solisti ve bas gitaristi Roger Watersİsrail'de 'konser vermemesini' rica ettiği Lana Del Rey'in kararından vazgeçmeyeceğini açıklaması üzerine yeni bir paylaşımda bulundu.

Yeni mesajını hem Twitter hem de Facebook üzerinden paylaşan Waters, doğrudan ABD'li ünlü şarkıcıyı muhatap alarak şunları yazdı:

"Lana Del Rey merhaba,

Çağrıma yanıt verdiğin için teşekkür ederim. Meteor Festivali'nde sahne alacak olmanı üzücü bulmama rağmen, en azından diyaloğa açık olman memnuniyet verici...

Sevgiler, Roger Waters"

Efsane solist Waters, Lana Del Rey'den ne istemişti?

Pek çok sanatçı Filistin halkının maruz kaldığı siyasi baskıları ve insanlık dışı eylemleri gerekçe göstererek İsrail'de düzenlenecek olan Meteor Festivali'ne katılmayı reddetmişti.

Sahnede kullandığı "Lana Del Rey" adıyla tanınan ABD'li şarkıcı, söz yazarı ve müzik yapımcısı Elizabeth Woolridge Grant ise gelen tepkilere rağmen kararından vazgeçmeyeceğini duyurmuştu.

'Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız...'

Twitter hesabından konsere katılacağını duyuran Lana Del Rey'e çağrıda bulunan Pink Floyd'un ünlü solisti Roger Waters ise Facebook üzerinden şunları yazmıştı:

"Sevgili Lana Del Rey,

Twitter'daki paylaşımlarını okudum, belki birkaç şeyi açıklığa kavuşturmak üzere yardımcı olabilirim... Filistin halkına temel insan hakları mücadelelerinde destek vermemek, onların temel insan haklarını yok sayan apartheid (ırk ayrımcısı) devleti destekleyen siyasi bir tutumdur. Tüm kalbinle tarafsız olduğuna inanmış olsan bile Nobel Barış Ödülü sahibi Desmond Tutu'nun çok haklı şekilde söylediği gibi: 'Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.' Senden ve Meteor Festivali'nde sahne alacak diğer isimlerden bu kararın etraflıca düşünülmesini rica ediyorum. İsrailli organizatörler şüphesiz epeyce dolar ödeyecektir -ki bu zaten en bilinen özellikleridir. Fakat bu bedel Şam'a giden yolu görmezden gelip, Filistinli kardeşlerini kendi kaderine terk etmenin karşılığı olacak mı?

Sevgiler. R."

Tepkilere aldırmadı: "Gösteri devam etmeli"

Filistin halkının haklarını savunan hayranlarından gelen tepkilere rağmen 7 Eylül'de Meteor Festivali'nde sahne alacağını açıklayan Lana Del Rey, bundan birkaç gün önce Twitter'da yaptığı paylaşımda bu kararını 'gösteri devam etmeli' ifadesiyle gerekçelendirmişti.

Tel Aviv konserini iptal etmeyeceğini duyuran Lana Del Rey, İsrail'de bulunduğu sırada Filistin'i de ziyaret edeceğini açıklamıştı. Ünlü şarkıcı, "Tel Aviv'de sahne alacak olmam bu ülkenin siyasi çizgisini ya da kararlarını desteklediğim anlamına gelmez" ifadesine yer vermişti.

Paylaşımında "müziğin evrensel olduğuna ve bizi bir araya getirdiğine inanıyorum" diyen Lana Del Rey, "Her zaman politik görüşlerine katıldığımız yerlerde konser veremeyiz. Örneğin Kaliforniya'da sahne almam buradaki yönetimle aynı görüşte olduğumu göstermez" demişti.

Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak

Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı! Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı!

Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu

Aile kavgasında facia! Aile kavgasında facia!

10 bin liraya bilgisayar aldı, kargocu fark edince... 10 bin liraya bilgisayar aldı, kargocu fark edince...

Mertcan'ın karnesi kahretti Mertcan'ın karnesi kahretti

2023'e kadar depozito uygulamasına geçilecek 2023'e kadar depozito uygulamasına geçilecek

Uludağ'dan renkli görüntüler! Düşe kalka birinci olmaya çalıştılar Uludağ'dan renkli görüntüler! Düşe kalka birinci olmaya çalıştılar

Bursa'da tüfeği temizlerken parmağından oldu Bursa'da tüfeği temizlerken parmağından oldu

Belediye başkanının evi kurşunlandı! Belediye başkanının evi kurşunlandı!

Bursa'da ilişkisi olduğu 3 çocuk annesi kadını 9 kurşunla öldürdü Bursa'da ilişkisi olduğu 3 çocuk annesi kadını 9 kurşunla öldürdü

Parkta tecavüz dehşeti! Elbiseleri ateşe verildi Parkta tecavüz dehşeti! Elbiseleri ateşe verildi

Bursa'da araba fiyatına mezar taşı! Bursa'da araba fiyatına mezar taşı!

Parkta erkek cesedi bulundu Parkta erkek cesedi bulundu

Saplantılı aşık bu hale getirdi Saplantılı aşık bu hale getirdi

Bursa Uludağ'da nefes kesen tatbikat Bursa Uludağ'da nefes kesen tatbikat

Sokak ortasında fuhuş rezaleti! Sokak ortasında fuhuş rezaleti!