Pentagon, 'Taliban'ın yol masraflarını karşılamak için fon istedi'

Pentagon, 'Taliban'ın yol masraflarını karşılamak için fon istedi'

ABD Savunma Bakanlığı'nın Katar'daki müzakerelere katılacak Taliban temsilcilerinin yol ve yemek masrafları için talep ettiği para, Kongre'de reddedildi.

BBC'ye konuşan ABD Kongresi'ndeki Demokrat Partili Temsilci Peter Visclosky'nin sözcüsü, Trump yönetiminin Katar'daki görüşmelere katılacak Taliban temsilcilerinin yol ve yemek masraflarını karşılamak için Kongre'den fon istediğini söyledi.

Pentagon'un bu yılın başlarında Kongre'den bu masraflar için fon talep ettiğini belirten sözcü Kevin Spicer, önerinin 'teröristlere yasadışı yardım' anlamına geleceği gerekçesiyle reddedildiği bilgisini verdi.

Spicer, "Savunma Bakanlığı, 2020 mali yılı bütçesinden, Taliban üyelerine lojistik yardım da dahil belirli uzlaşı çalışmalarını desteklemek için fon istedi. Mart 2019'da da 2019 mali bütçesinden aynı çalışmalar için fon ayrılması talebiyle Komite'ye bir bildiri yolladılar" açıklamasını yaptı.

Pentagon haberlerle ilgili henüz bir açıklama yapmadı

Demokrat Temsilci Visclosky'nin başkanlığında toplanan Temsilciler Meclisi savunma alt komitesi 690 milyar dolarlık savunma bütçesini onaylarken, Taliban üyelerinin masraflarının ödenmesine sınırlama getirdi.

Komiteden geçen kararda "Afganistan Hükümeti ve kadınların katılmasının engellendiği herhangi bir toplantıya gelmeleri için Taliban'ın herhangi bir üyesinin masraflarını karşılamak amacıyla hiçbir fon kullanılamaz" şartı yer aldı.

2018'in Ekim ayından veri ABD ile Taliban arasında Katar'da altı görüşme gerçekleşti. Görüşmelerde Amerikan askerlerinin güvenli bir şekilde çekilmesinin yanısıra Taliban'ın Afganistan topraklarında 'yabancı militanlar'ın bulunmasına izin vermemesi görüşülüyor.

Taliban ise yabancı güçler Afganistan'dan tamamen çekilmeden ateşkes anlaşmasına yanaşmayacağını belirtiyor ve Afganistan'Daki hükümeti "ABD'nin kukla rejimi" olarak nitelendiriyor.

2001'de başlayan ABD öncülüğündeki işgalde 18 yılda 2400'den fazla Amerikan askeri öldü.

Namaz kılıyormuş gibi yapıp yardım paralarını çaldı Namaz kılıyormuş gibi yapıp yardım paralarını çaldı

Bursa'da otobüs şoförü ile yolcu birbirine girdi ortalık savaş alanına döndü Bursa'da otobüs şoförü ile yolcu birbirine girdi ortalık savaş alanına döndü

Bursa'da trafikte çekilen görüntüler görenleri şaşırttı Bursa'da trafikte çekilen görüntüler görenleri şaşırttı

Bursa'daki bu okulda sınavlar öğretmensiz yapılıyor Bursa'daki bu okulda sınavlar öğretmensiz yapılıyor

Yargıtay cezayı az buldu Bursa'da tacizci müdürün cezası 3 yıl arttı Yargıtay cezayı az buldu Bursa'da tacizci müdürün cezası 3 yıl arttı

Bursalı Elif, 5 yıllık kanserle mücadelesini kaybetti Bursalı Elif, 5 yıllık kanserle mücadelesini kaybetti

Bursa'da arıların kovan içindeki yaşantısını öğrenmek için geliyorlar Bursa'da arıların kovan içindeki yaşantısını öğrenmek için geliyorlar

Bursa'da LPG karmaşası! Bir depo LPG'de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz Bursa'da LPG karmaşası! Bir depo LPG'de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz

Banu Alkan: Türkiye'nin en namuslu kadınıyım Banu Alkan: Türkiye'nin en namuslu kadınıyım

Bursa'da yürekleri ağızlara getiren görüntü! Minibüsün yanında kilometrelerce... (ÖZEL HABER) Bursa'da yürekleri ağızlara getiren görüntü! Minibüsün yanında kilometrelerce... (ÖZEL HABER)

Ramazanda tatlınız zehir olmasın! Bu tarifle herkes yapabilir...(ÖZEL HABER) Ramazanda tatlınız zehir olmasın! Bu tarifle herkes yapabilir...(ÖZEL HABER)

İlkokul kantininde taciz skandalı İlkokul kantininde taciz skandalı

Bursa'da torununu ''kaybolmasın'' diye beline ip bağlayıp dolaştırdı Bursa'da torununu "kaybolmasın" diye beline ip bağlayıp dolaştırdı

Bursa'da park halinde alev alan otomobile vatandaş müdahalesi Bursa'da park halinde alev alan otomobile vatandaş müdahalesi

Bursa'da koşu bir öğretmenin hayatını değiştirdi Bursa'da koşu bir öğretmenin hayatını değiştirdi