Oz Büyücüsü'ndeki kırmızı ayakkabılar bulundu!

 Oz Büyücüsü'ndeki kırmızı ayakkabılar bulundu!

Amerikalı ünlü oyuncu Judy Garland'ın 1939'da Oz Büyücüsü filminde giydiği kırmızı ayakkabılar, çalındıktan 13 yıl sonra bulundu. 2005'te ayakkabıları bulana 1 milyon dolar ödül vadedilmişti.

Amerikalı ünlü oyuncu Judy Garland'ın 1939'da Oz Büyücüsü filminde giydiği kırmızı ayakkabılar, çalındıktan 13 yıl sonra bulundu.

Garland'ın Dorothy rolünü canlandırırken giydiği ışıltılı yakut ayakkabılar, 2005'te Minnesota'da sergilendiği müzede, gece pencereden giren kişi ya da kişiler tarafından çalınmıştı.

Garland'ın giydiği üç çift kırmızı ayakkabının daha olduğu biliniyor.

Soygundan sonra adı açıklanmayan bir kişi, ayakkabıların yerini ve hırsızın adını bildirecek kişiye bir milyon dolar ödül vermeyi vadetmişti. Ancak soygunun 10'ncu yıldönümünde ödül için verilen süre doldu ve ayakkabılar bulunamadı.

Minnesotalı yetkililer, dünkü basın toplantısında ayakkabıların nerede ve nasıl bulunduğunu açıklamadı. Ayakkabılar için bir ihbar yapılıp yapılmadığı da bilinmiyor.

FBI ajanı Joan Sanborn soruşturmanın devam ettiğini belirterek "Bu vakayla ilgili çok bilgi topladık. Ama daha bilmemiz gereken çok şey var" dedi.

Ayakkabıların sinema tarihindeki en değerli film objelerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Kırmızı ayakkabılar bir milyon dolara sigortalıydı. Ancak uzmanlar, ayakkabıların değerinin şimdi bunun iki katı olduğunu belirtiyor.

Hırsızlar müzeden ölümcül zehri çaldı

İsveç'te sürat motorlu hırsızlar kraliyet taçlarını çaldı

2000 yıllık asker heykeliyle önce selfie çektirdi sonra parmağını çaldı

Film gibi bir soygunla çalınan Rubens ve Renoir tabloları bulundu 

Ayakkabılar nasıl çalınmıştı?

Ayakkabılar, Garland'ın doğum yeri olan Grand Rapids'teki Judy Garland Müzesi'ne Michael Shaw adlı bir koleksiyoncu tarafından ödünç verilmişti.

Soygunda, ayakkabının sergilendiği vitrin kırıldı. Soyguncu ya da soyguncular arkalarında hiçbir iz bırakmadı. Soygundan sonra hiçbir parmak izi ve ayak izi bulunamadı. Güvenlik kameraları da o gece çalışmıyordu.

Ayakkabıların sahibi: Soygunu duyunca yere yığıldım

Ayakkabıların sahibi Shaw, 2015'te Newsweek dergisine soygunu duyunca yaşadıklarını anlatırken "Haberi alınca karnımdan vurulmuşa döndüm. Dizlerimin bağı çözüldü ve yere yığıldım. O ayakkabılara 35 yıl boyunca gözüm gibi bakmıştım" dedi.

Müzenin kurucularından Jon Miner da dergiye haberi duyunca ağladığını anlattı.

Soygundan sonra 'Dorothy'nin Kırmızı Ayakkabıları'nın bulunduğu vitrin boş tutuldu.

2015'te soygun için 'Kırmızı Ayakkabıları' kim çaldı adlı bir belgesel yapıldı.

Gümüş ayakkabılar nasıl yakuta dönüştü?

Ayakkabıların üzerinde yaklaşık 2300 pul var.

Filmin uyarlandığı, L. Frank Baum'un 1900'da yayımlanan "The Wonderful Wizard of Oz" (Muhteşem Oz Büyücüsü) kitabında Dorothy gümüş ayakkabılar giyiyor. Ancak MGM Stüdyoları, yeni Technicolar film tekniklerini göstermek için ayakkabıları parlak kırmızıya dönüştürmeye karar verdi.

2016 Smithsonian Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi sergilediği ayakkıbıların restorasyonu için 300 bin dolar'dan fazla bağış topladı.

Amerikan Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi 2012'de bu ayakkabılardan bir çiftini satın aldı. Bunun için en büyük bağışı Leonardo DiCaprio yaptı. Ayakkabılar gelecek yıl Los Angeles'ta sergilenecek.

Bilinen dördüncü çift ayakkabının sahibi özel bir koleksiyoncu. Bu kişi, ayakkabıları Tennessee'de 1940'daki bir yarışmada giyen bir öğretmenden satın almış.

Devriye gezen polisler tacizciyi suçüstü yakaladı Devriye gezen polisler tacizciyi suçüstü yakaladı

Belediye Başkanı çileden çıktı! ''Alın bunu görevden'' Belediye Başkanı çileden çıktı! "Alın bunu görevden"

Bursa'da 15 bin dolarlık tespih serginin gözdesi oldu Bursa'da 15 bin dolarlık tespih serginin gözdesi oldu

Mesleğine başlayacağı gün feci şekilde can verdi! Mesleğine başlayacağı gün feci şekilde can verdi!

Bursa'da iş yeri yangını otobüsün sürücü bölümünden başlamış Bursa'da iş yeri yangını otobüsün sürücü bölümünden başlamış

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Vali Canbolat hangi kritik soruyu sordu? Mehmet Ali Ekmekçi;
Vali Canbolat hangi kritik soruyu sordu?

Hastanedeki 115 hamile çocuk davasında tanık dinlendi Hastanedeki 115 hamile çocuk davasında tanık dinlendi

IKEA 7 bin 500 kişiyi işten çıkaracak IKEA 7 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

Marmaris'te çifte hortum paniği! Marmaris'te çifte hortum paniği!

Müslüm Gürses'in babasının annesini öldürdüğü olayın belgeleri ortaya çıktı Müslüm Gürses'in babasının annesini öldürdüğü olayın belgeleri ortaya çıktı