Otomotiv sektöründe hibrit dönüşümü

Otomotiv sektöründe hibrit dönüşümü

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama AŞ Pazarlama Direktörü Erdim, "Türkiye'de 2019 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre hibrit satışlarımızda yüzde 68'e yakın artış görülüyor." dedi.

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama AŞ Pazarlama Direktörü Barış Erdim, 2019'un ocak-mart dönemindeki hibrit otomobil satışlarının yüzde 68 artmasına karşın, aynı dönemde pazarda dizel araç satışlarında ise yüzde 48 düşüş olduğunu belirterek, "Bu da aslında otomotiv sektöründe dönüşümün başladığının en güzel göstergesi." dedi.

Erdim, yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe Türkiye'de ve dünya genelinde bir dönüşüm yaşandığını belirtti.

Dünyada hibrite yönelik teknolojinin yıllar öncesine dayandığını, Avrupa'da ise kullanımın ciddi boyutlara ulaştığını anlatan Erdim, "Türkiye'deki rakamlara baktığımızda, 2019 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre hibrit satışlarımızda yüzde 68'e yakın artış görülüyor. Aynı dönemde pazarda dizel araç satışında ise yüzde 48 düşüş söz konusu. Bu da aslında otomotiv sektöründe dönüşümün başladığının en güzel göstergesi." diye konuştu.

Özellikle Corolla'nın hibrit modelinin Türkiye'deki yükseliş trendine önemli katkı sağladığına işaret eden Erdim, şöyle devam etti:

"Marka olarak 2017 yılında bir hedef açıklamıştık. Bu hedef, 2020 yılında ürettiğimiz tüm binek araçların bir hibrit modelinin olacağı yönündeydi. 2019 yılında bunu başarmış durumdayız. Şu anda satışa sunduğumuz tüm binek araçlarımızda hibrit versiyonu var. Bu trend gittikçe hibrit lehine değişmeye devam edecek. Önümüzdeki yıllarda yüzde 50'lerin çok daha üzerinde hibrit satışına sahip olabileceğimizi düşünüyorum."

"Hibrit hiçbir zaman geriye gitmeyecek"

Erdim, son iki yıldır hibrit araç satışlarının Toyota'daki satışlar içerisindeki oranının yüzde 10 dolaylarında seyrettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Özellikle Corolla ile yeni bir ivme kazandırdı. Yakın zamana kadar yüzde 10 olan rakamların şimdi yüzde 40-50'lere varmasını sağladı. Hatta mart ayında yüzde 50'yi bile geçti. Bu trend devam edecek. 2020 yılında yüzde 60'lara varacağımızı düşünüyorum. Her sene de bunun üzerine koyarak devam edeceğimize inanıyorum. Net olarak şunu söyleyebilirim, oran olarak hibrit hiçbir zaman geriye gitmeyecek."

"Önümüzdeki yıllarda 100 binlerin üzerine çıkacak"

Erdim, 2010-2018 arasında Türkiye'de 9 bin 800 hibrit araç satışı gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, "Bu rakama tüm markalar dahil. Marka olarak sadece Toyota'nın 2019 yılı hedefi ise 12 bin hibrit araç satışı gerçekleştirmek. Yani 2019 yılı sonuna geldiğimizde bugün 10 bin dolaylarında olan hibrit araç sayısı bir anda 20 binleri aşacak. Önümüzdeki yıllarda da daha hızlı ivmeyle 100 binlerin üzerine çıkacak." ifadelerini kullandı.

Türk toplumunun yeniliklere ve teknolojiye oldukça yatkın olduğunu anlatan Erdim, "Mobil cihazlar da bunun en güzel göstergesi. Otomotivde de çok farklı bir dünya yok. Biz ilk hibriti tanıttığımızdan bu yana insanların merak ve ilgisi artamaya devam ediyor. Özellikle yeni modellerle bu ilgi daha da artacak. Özellikle kullanan insanların yüksek memnuniyet seviyesi ve teknolojinin güvenilir olduğunun ispatının artmasıyla hibrit için daha güzel günler gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı Düğünden dönen aile oğlunun cesediyle karşılaştı

Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu mesajı

Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada Evde bıçaklı saldırı: Anne öldü, oğlu komada

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız

Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti

Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor