"Osmanlı İmparatorluğu Türklerin imparatorluğudur"

''Osmanlı İmparatorluğu Türklerin imparatorluğudur''

9. Kitap Fuarı kapsamında Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Türklerin Altınçağı" isimli konferans gerçekleştirdi. Ses yapan gençlere sitem eden Ortaylı, "Bunlara biraz pop konseri verin" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu 9.Kitap Fuar'ının bir konuğu da Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. "Türklerin Altınçağı" isimli bir konferans gerçekleştiren Prof. Dr. Ortaylı Kocaelili sevenlerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yahya Kaptan Konferans Salonu'nda yapılan konferansta Prof. Dr. Ortaylı Türklerin ve Türkçenin tarihiyle ilgili önemli noktalara değindi.

Konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Türklerin imparatorluğu olduğu vurgusunu yapan Prof. Dr. Ortaylı, "Türklüğü dil olarak idare olarak medeniyet olarak kitle ile temasta en iyi yerleştiren en mükemmel devlet Osmanlıdır, bunu bilin. Bugün garip bir şekilde bir milliyetçilik çıkmış 'Osmanlı Türk değil, Türklerin düşmanı Türklük, ta 2000 sene evvel var sonra yok' Ee o zaman nasıl yaşadın? 2000 sene arada cıvıma olursa kalır mı millet bunu nasıl izah edeceksin? Bu tip bir tarih yaklaşımı çok yanlıştır. Osmanlı İmparatorluğu Türklerin imparatorluğudur. Adının 'hanedan' adını taşıması mensubu olduğumuz İslam dünyasında bir adettir hep kurucu hanedanın ismiyle anılır devlet" dedi.

Harf Devrimi ve Osmanlıca ile ilgili konulara da değinen Prof. Dr. Ortaylı, "Dil üzerinde konuşurken harf devrimine hücum etmenin hiçbir manası yok, çünkü; O bir zaruriyetin doğurduğu bir değişikliktir. Oturursunuz Osmanlıca öğrenirsiniz, 15 günlük bir faaliyettir. Biraz merakınız biraz sabrınız varsa öğrenirsiniz. Ama bizim millette bu merak ve sabır yoksa, o işi öğrenmektense kahvehane köşesinde oturup dedikodu yapmayı tercih ediyorlar. Çok ayıp bir görünüm. Böyle çalışmayan tembel insanlar vardır" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Eski metinlerin Türk Tarihi açısından önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ortaylı, "Türkiye çok büyük bir eski metin katliamı içindedir. Bunların sorumlusu harf devrimi değildir. Tabi ki dil meselelerimizde çok büyük problemler vardır. Dilcilerimiz dil bilmezler, normal olarak bir filoloğun birkaç tane dil bilmesi lazım, bu bir deha meselesi değil bir aptal da bunu öğrenebilir"diye konuştu. Ayrıca bu konuda ki eksikliklere de değinen Prof. Dr. Ortaylı "Maalesef bizi kaydeden adamlar Çinliler ve Çinlilerin kayıt sistemleri siloloji maalesef klasik latin medeniyeti kadar mükemmel ve ulaşılabilen bir şey değil. Kaldı ki bizim bugün ki Türklerin çok büyük silologları yok" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ortaylı, eski eserlerin sadeleştirilmesiyle ilgili yanlışlara da değinerek, "Ayıp bir şey artık, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanları sadeleştirilmez. Eğer bu sadeleştiriliyor ise bazı yayınevleri bunu yapıyorsa, çok kusura bakmayın milletin ahmaklığından istifade ederek para kazanıyorlar başka bir şey değil. Yani 'Siz aptalsınız, sizin aklınız ermez kardeşim bak ne güzel sadeleştirdim' diyor, sadeleştirdiği metinin o adamla alakası yok, çok büyük saygısızlık işin tadını kaçırıyorsunuz" dedi.

Konferans esnasında sitem etmesi de dikkatlerden kaçmadı. Genç yazarlara kitap imzalatmak için stant önünde bekleyenlerin uzun süre bağırışlarından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Prof. Dr. Ortaylı, "Bu çocuklara biraz pop konseri verirseniz, bu gürültüyü yazarlara yapmazlar ben şahsen rahatsız oldum. Pop konseri vereceksiniz, belediyelerin dikkat etmesi gereken bir şey. Çağırırsınız buraya pop yıldızlarını hem dinlerler hem bağırırlar, yazarlar gününde de böyle gürültü olmaz o zaman" şeklinde konuştu.

Konferansın ardından imza alanına geçen Prof. Dr. İlber Ortaylı, uzun kuyrukların oluştuğu stantta kitaplarını imzaladı.

Sokak ortasında genç kıza saldırmıştı! Yakalama kararı çıkarıldı Sokak ortasında genç kıza saldırmıştı! Yakalama kararı çıkarıldı

Elektronik haberleşmede yeni dönem Elektronik haberleşmede yeni dönem

Bursa'da yabancı uyruklu 4 kişi uyuşturucu ile yakalandı Bursa'da yabancı uyruklu 4 kişi uyuşturucu ile yakalandı

Tatlıses'ten sürpriz karar! Yine aday olacak... Tatlıses'ten sürpriz karar! Yine aday olacak...

Başbakan Yıldırım'dan Abdullah Gül yorumu! Başbakan Yıldırım'dan Abdullah Gül yorumu!

Bursa İznik Gölü tehdit altında Bursa İznik Gölü tehdit altında

Böyle bir nikah töreni görülmedi Böyle bir nikah töreni görülmedi

Fırat Kalkanı Harekatı'ndan acı haber! Fırat Kalkanı Harekatı'ndan acı haber!

Kendisini 'mehdi' ilan eden şahıs gözaltında Kendisini 'mehdi' ilan eden şahıs gözaltında

Milletvekiliği için ilk başvuruyu Bahçeli yaptı! Milletvekiliği için ilk başvuruyu Bahçeli yaptı!

Bursa Büyükşehir'in 2017 faaliyet raporuna meclisten onay Bursa Büyükşehir'in 2017 faaliyet raporuna meclisten onay

Bursa'da 23 Nisan'daki cinayetin görüntüleri güvenlik kamerasında Bursa'da 23 Nisan'daki cinayetin görüntüleri güvenlik kamerasında

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde istifa Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde istifa

Bursa ayı barınağının 3 yavrusu kefir ve balla besleniyor Bursa ayı barınağının 3 yavrusu kefir ve balla besleniyor

Ünlü turizm cenneti için flaş karar! Ünlü turizm cenneti için flaş karar!

Milletvekili aday adaylığı için istifa etti Milletvekili aday adaylığı için istifa etti

Çin'i sarsan fotoğraflar! Çin'i sarsan fotoğraflar!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2018 Perşembe)