Osmanlı giysileri Antika Festivali'nde görücüye çıktı

Osmanlı giysileri Antika Festivali'nde görücüye çıktı

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Antika Festivali'nde binlerce çeşit ürün meraklıların beğenisine sunuldu.

Dünyanın dört bir yanından getirilen birbirinden değerli antika eşyalar görücüye çıktı. Beyoğlu'nun kültür sanat hayatına antikanın kokusunu ve renklerini katan 'Beyoğlu Antika Festivali' Taksim Meydanı'nda kurulan etkinlik alanında başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin startı, İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen klasik otomobil korteji ile verildi. 

10 adet klasik otomobilden oluşturulan kortej, Galatasaray Meydanı'ndan başlayarak Taksim Meydanına kadar geldi. Hababam Sınıfı'nın unutulmaz oyuncuları ve çok sayıda ünlü sanatçının katıldığı açılışa Erhan Güleryüz şarkılarıyla eşlik etti. 

12 gün sürecek festival kapsamında her akşam söyleşiler, müzik dinletileri ve mezat yapılacak. Ayrıca, Beyoğlu Belediyesi Festival Alanı'nda Türkiye'de bir ilk olarak 'Anadolu Giysileri ve Tekstil Müzesi' açılacak. 

YÜZLERCE YILLIK ANTİKALAR BU FESTİVALDE 
Antikanın kokusunu Beyoğlu'nda tutkunlarıyla buluşturan festivalde yüzlerce yıllık Osmanlı elbiseleri büyük ilgi gördü. Hala çalışır durumda olan ve açık denizlerde kullanılan gemi pusulası ise 1800'lü yılların izini taşıyor. Her yaştan vatandaşa hitap eden ürünlerin yer aldığı festivale vatandaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterdi. 

Stantta bulunan ürünler için dünyanın dört bir yanına gittiğini belirten ve standındaki fincan takımlarıyla dikkat çeken Hayri Güner, "Standımızda 1920'ler ve 1900'lü, 1800'lü ürünler mevcut. Standımız porselen ağırlıklı. 1920'den bir İngiliz vitrinimiz var. İçinde de çok güzel fincanlarımız var. Vitrinimizin fiyatı 5 bin 500 TL. Fincan takımlarımız 900 TL. Fincanlarımızın adet fiyatları 80 liradan 300 liraya kadar gidiyor. Tamamen el yapımı ve değerli eşyalar" diye konuştu. 

Stantlarında Osmanlı Hanedan üyelerine ait elbiselerin ve seccadelerin yer aldığını söyleyen Kaan Gençtürk, "Gördüğünüz üzere burada da bir örtü koleksiyonu yaptık. Bindallı elbiseler, seccadeler, çatmaları böyle şekillendirmeye çalıştık. Osmanlı dönemine ait bir bindallımız var. Üzerinde altın sırmalar var. O dönemin cariyelerinin, sultanlarının giydiği kıyafetler. Aynı şekilde seccadelerimiz var. Bazıları ipek, bazıları kadife üzerine işlenmiş. Gümüş ya da altın sırmalar var" şeklinde konuştu. 

Antika standında bulunan denizci pusulasını tanıtan Cengiz Batkitar ise "Stantlarımızda mekanik parçalar var. Mobilya olsun; Fransız, İngiliz, yabancı parçalarımız var. Burada bir pusulamız var. Eski gemilerde kullanılmış olan yön bulma amacıyla kullanılan pusula. Bunun içerisinde bütün orijinal parçaları mevcuttur. Bunun içerisinde yön bulmak için kaptanların kullanmış olduğu pusuladır. Bütün ağırlıkları mevcut. İspanya yapımıdır. Masif tik ağacıdır bu. Sudan hiçbir zarar görmez. Bunun fiyatı 12 bin Llra. Mobilya, objelerimiz olsun. Biz buraya 4'üncü kez katılıyoruz. Çok da memnunuz, ilgi de yoğun. Herkesi bekleriz. Belediyeye de teşekkür ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li şirket yöneticileriyle görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li şirket yöneticileriyle görüşecek

İttifakta tek aday formülü İttifakta tek aday formülü

ABD operasyon başlattı ABD operasyon başlattı

Uluslararası çete üyelerine operasyon! Uluslararası çete üyelerine operasyon!

2 askerimizi şehit eden 9 terörist tutuklandı 2 askerimizi şehit eden 9 terörist tutuklandı

Bursa bürokratlarından Gölyazı çıkarması Bursa bürokratlarından Gölyazı çıkarması

ABD'den skandal mülteci kararı! ABD'den skandal mülteci kararı!

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi Kebap dumanı konseri iptal ettirdi

Sedanur'un zorla arabaya bindirildiği iddiası Sedanur'un zorla arabaya bindirildiği iddiası

Dede torun 43 ton mavi kapak topladı 137 kişiye umut oldu Dede torun 43 ton mavi kapak topladı 137 kişiye umut oldu

ABD'li genç golfçü sahada ölü bulundu ABD'li genç golfçü sahada ölü bulundu

Patlamamış top mermisi bulundu Patlamamış top mermisi bulundu

ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü

'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı 'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı

Bursa'da pencereden düşen çocuk öldü Bursa'da pencereden düşen çocuk öldü

Konya'da komşudan kezzaplı dehşet! Konya'da komşudan kezzaplı dehşet!

Libya'da elektrik krizi! Libya'da elektrik krizi!

Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum' Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum'