Ortaya çıktı! O 400 kişinin serveti 150 milyon yetişkinin servetinden fazla

Ortaya çıktı! O 400 kişinin serveti 150 milyon yetişkinin servetinden fazla

Dünyadaki Eşitsizlik Veritabanı raporunda, en zengin 400 Amerikalının mal varlığının, ülkenin yüzde 60'ına denk gelen en alt kesimindeki 150 milyon yetişkinin servetinden daha fazla olduğu belirtildi.

Servet eşitsizliği üzerine yapılan bir çalışmada,  1980'lerin başından bu yana en zengin 400 Amerikalının, ülkedeki mal varlıklarını  üçe katladığı belirlendi. 

California Üniversitesi ekonomisti Gabriel Zucman tarafından  hazırlanan Dünyadaki Eşitsizlik Veritabanı raporunda, ABD'nin üst zengin ile alt  kesimleri arasındaki farkın daha da açıldığına işaret edildi.

Raporda, ABD nüfusunun yüzde 0,00025'ine tekabül eden en zengin 400  Amerikalının mal varlığının, ülkenin yüzde 60'ına denk gelen en alt kesimindeki  150 milyon yetişkinin servetinden daha fazla olduğu vurgulandı.

Rapora göre, söz konusu yüzde 60'lık en alt kesimin ülke servetindeki  payı 1987'de yüzde 5,7 iken 2014'te 2,1'e geriledi.

Zucman raporunda, zenginlerin mal varlıklarının tespitinde araç,  mobilya gibi şahsi eşyalarının sayımı zor olduğu için servetlerine dahil  edilmediği not edilerek, ayrıca "Birçoğu varlıklarını offshore vergi  barınaklarında gizlediğinden, son on yılda ultra zenginlerin gerçek servetini  hesaba katmak daha zor hale geldi." ifadelerine yer verildi.

Servetin küçük bir kesimin elinde birikmesinin, alt ve orta sınıf  ailelerdeki güvenlik duygusunu aşındırdığı uyarısı yapılan raporda, gücün,  zenginliklerini her geçen gün siyaseti etkilemek için kullanan ülkedeki  milyarderlerin elinde biriktiğine ve bu kişilerin siyasi dengeyi kendi lehlerine  değiştirdiklerine vurgu yapıldı.

Bursa'da takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı Bursa'da takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

Bursa'da korkutan yangın: 1 yaralı Bursa'da korkutan yangın: 1 yaralı

İbrahim Kalın'dan Fetullah Gülen açıklaması İbrahim Kalın'dan Fetullah Gülen açıklaması

Bursa plakalı tır sürücüsünün feci ölümü Bursa plakalı tır sürücüsünün feci ölümü

Zincirleme trafik kazası: Ağır yaralılar var Zincirleme trafik kazası: Ağır yaralılar var

Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı

Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız

Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi

AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü

Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı! Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı!

Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında

Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı