Orman: "Oyuna gelmeyeceğiz"

Orman: ''Oyuna gelmeyeceğiz''

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şilili yeni transfer Gary Medel'in basına tanıtımının ardından gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Orman, Beşiktaşlı taraftarların sakin olmasını ve ceza nedeniyle seyircisiz oynanacak yarınki Antalyaspor maçını evlerinde izlemelerini istedi.

Taraftarın stat çevresinde maç izlemesine yönelik tutumuna değinen başkan Orman, "Beşiktaşlıları duyarlı ve sakin olmaya davet ediyorum. Herkes maçını evinde seyretsin. Taraftarların arasına sızacak olanlar, olayları daha büyük noktaya getirmek isteyebilir, Beşiktaş'ın adını olaylara karıştırmak isteyebilirler. Evet, Beşiktaş haksızlığa uğradı ama ilk defa da uğramadık. Geçen sezon şampiyonluğa giderken Talisca'nın cezasıyla da haksızlığa uğradık ama şampiyon olduk. Sakin olacağız. Herkes evinde formasını giysin, Beşiktaş için dua etsin. Beşiktaş'ın sokulmasını istedikleri hat var ama oraya girmeyeceğiz. Kimse galeyana gelmesin. Beşiktaş bizim Beşiktaşımız, oynanan oyunlara en başta biz müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Beşiktaş'a karşı oyun oynandığını savunarak, buna sahadaki performanslarıyla cevap vermek istediklerini ifade eden Fikret Orman, "Basit oyunlar bunlar. Biz oyunu sahada oynuyoruz, güzel bir oyun izlettirmeye çalışıyoruz. Beşiktaş üzerinde oynanan oyunları herkes görüyor. Beşiktaş taştır, rüzgar taştan toz alır. Yan yana gelmeyen, tokalaşmayan insanların 'kanki' olmasını kamuoyu görüyor. Biz futbolda birlik sağlıyoruz. 5,5 yıldır başkanlık yapıyorum ve ilk defa ceza yedim. Her şeyin ilki varmış. Beşiktaş üzerinde oynanan oyunu herkes görüyor. Beşiktaşlılara sesleniyorum; oyuna gelmeyeceğiz. Beşiktaş taraftarı Beşiktaş ailesinin bir mensubudur. Beşiktaş'ı iyi temsil etmek zorundayız. Genetiğimiz efendiliktir. Bu olaylar bizim stadımızda olamazdı. UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi maçları oynadık, bir tane olay olmadı. Bizim organizasyonumuzda olamaz zaten" diye konuştu.

Orman, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) Turkcell Süper Kupa maçındaki olaylar nedeniyle verdiği bir maç seyircisiz oynama cezasını "Lige bir maç avansla başlarız" şeklinde yorumladı.

Kurulların sosyal medyada yapılan yorumlara göre karar verdiklerini ileri süren Orman, "Herkes sahaya şampiyon olmak için çıkıyor. Kimin şampiyon olacağına saha karar versin. Kararları hukuksal olarak vermiyorlar. Sosyal medya onu dedi, tweetler bunu dedi... Gözlemci raporlarına göre karar vereceksiniz. Kararlarını hukuken doğru versinler. Fenerbahçe için de Galatasaray için de adaletsizlik

yapılmasın. Bizi federasyonla kavgaya sokmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Bu sezon muhteşem kadromuzla işimize bakacağız. Büyük Beşiktaş taraftarı oyunları görecek zekadadır. Bizim oynadığımız tek oyun var. Saha dışı oyunlar bizim işimiz değil. Oyun, kurmaya gelenlerin başına yıkılacaktır. Beşiktaşlılar çok büyütmesinler. Lige bir maç avansla başlarız, önemli değil. Beşiktaşlılar kol kola birlikteliklerini büyütsünler. Biz bu şekilde gittiğimiz müddetçe dışarıdan birçok şey yapılacaktır" şeklinde konuştu.

Fikret Orman, Samsun'da Atiker Konyaspor ile oynanan Turkcell Süper Kupa maçında organizasyonun TFF'ye ait olduğunu dile getirerek, "Bu maç bizim misafir olarak gittiğimiz bir yer. Stadı biz seçmedik. Stadın imkanları müsait değilse buna karar verecek merci biz değiliz. Güvenlik tedbirini alacak olanlar da biz değiliz. Bu olaylar daha önce de federasyonun iki organizasyonunda oldu. Passolig kişilere ceza verilmesi için kuruldu. Bütün statlarda bununla alakalı teşkilat yapıldı, fakat bu sistem çalışmıyor. Kişilere değil kuruma zarar veriliyor. Konyaspor da 5 maç ceza aldı, yazık günah. 'Başakşehir-Konyaspor maçında olay çıkaranlar kupa maçında ceza alacak.' dediler. Aynı insanlar ceza almadan bizim maçımıza geldi. Kombinesi olan Konyaspor taraftarları da cezalandırıldı. Bunun mantığı yok" dedi.

Beşiktaş taraftarının da Süper Kupa maçında hatalı olduğu şeklinde öz eleştiri yapan siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Meşale yakıldı, patlayıcı maddeler atıldı. Bizim açımızdan bakınca hatalı olduğumuz şeyler bunlar ama bunun sorumlusu Beşiktaş değil, organizasyonu yapan kurum. Bir sürü kaçak seyirci giriyor, bıçaklar giriyor. Bunları yapması gereken federasyondur. Tek suçlu olmayan federasyon. Herkes suçlu, taraftar suçlu, kulüpler suçlu ama federasyon suçlu değil" diye konuştu.

Orman, Beşiktaş'ın futbola pozitif katkı vermeye çalıştığını dile getirerek, "Güzel futbolu ortaya çıkarıp pozitif katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Ülkenin federasyonu ile iyi ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Herkes bizi federasyonla kavga ettirmeye çalışıyor. Biz pozitif katkı vermek istiyoruz. Geçen sezon 34 haftada 2 milyon 750 bin defa turnike dönmüş. Beşiktaş'ın içeride 530 bin civarında, rakip statlarda 600 bin taraftarı maça gitmiş. Maça giden taraftarların yüzde 22'sini oluşturmuşuz. Türk futbolunun en büyük problemi seyirci sıkıntısı. Statlara seyirci gitmiyor. Buna en büyük katkıyı vermeye çalışan kulübe verilen bu cezayı vicdanlara sığdırabiliyor muyuz? Bunu düzeltmek federasyonun işi. Seyir zevkini güzelleştirmek için bir çalışması var mı? Gaziantepspor küme düştü. Bir sezonda 60 bin taraftar gitmiş maça. 25 bin Beşiktaş taraftarı Gaziantep'te son maça gitti. Oynadığımız futbolla, saha içinde yaptıklarımızla dünyayı ayağa kaldırıyoruz. 'Come to Beşiktaş' ve sessiz tezahüratla, Çin'e gitmemizle dünyayı ayağa kaldırdık. Beşiktaş üzerine oynanan oyunları görmüyor değiliz. Kimse Beşiktaş üzerinden otorite kurmaya çalışmasın" şeklinde konuştu.

Başkan Orman, 45 gün hak mahrumiyeti ile cezalandırılmasına sebep olan açıklamalarından dolayı pişmanlık yaşamadığının altını çizerek, "Cezayı hak edecek laf söylediğime inanmıyorum. Üslup olarak nezaketi, zarafeti unutmadan konuşurum. Kurulların objektif olarak karar vermesi lazım. Bizim tribünlerimizde de hata vardı. Karşılıklı küfürleşmeler oldu, inkar etmiyorum. Çok büyük hakaretler olduğu halde onlar disipline gönderilmiyor. Çok gündemdeyiz. Başarılı işler yaptık. Kulübü aldıktan sonra geldiğimiz nokta belli. Mali ve idari anlamda yaptıklarımız kamuoyunun önünde. Kıskanma olabilir ama bunun icraata dökülmesini beklemiyordum. Söylediğim lafın arkasındayım" diye konuştu.

TFF ile ilgili eleştirilerde bulunan Orman, "Başkan, 'Kurulların işine karışmıyoruz.' diyor. 'Biz yönetiyoruz.' diyorsunuz da ne yapıyorsunuz? Hiçbir şeye karışmıyorsunuz, federasyonun görevi ne? İnsanları stada getirmek bizim misyonumuz mu? Futbolun marka değerini yükseltmek Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'nin, Konyaspor'un misyonu mu? Altyapılardan oyuncu çıkmıyor. Ne yaptıklarını futbol açısından ortaya koysunlar" dedi.

Kulüpler Birliği Vakfı seçiminde oyunu Osmanlıspor temsilcisinden yana kullandığını belirten Orman, "Biz ahde vefası olan bir kulübüz. Osmanlıspor 1 lira almadan bize evini açtı. Onu unutursak Beşiktaş'a yakışır hareket etmeyiz. Dursun başkan beni arayıp oy istemedi, isteseydi de bunu söylerdim. Bizim için Başakşehir, Osmanlıspor ve Konyaspor'un yeri farklıdır" şeklinde konuştu.

Fikret Orman ayrıca, Kulüpler Birliği Vakfında bundan sonra Beşiktaş'ın asbaşkanlık seviyesinde temsil edileceğini söyleyerek, "18 kulübün içinde 17'si başkanlık, biri asbaşkanlık seviyesinde temsil ediliyor. Biz bugüne kadar yapıcı olarak devam ettik. Beşiktaş bundan sonra Kulüpler Birliğinde başkanlık nezdinde temsil edilmeyecek. Biz de asbaşkanımızı göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Bursa dahil 8 ilde FETÖ soruşturması Bursa dahil 8 ilde FETÖ soruşturması

Ronaldo'nun kuzeni Alanya'ya gelin geldi Ronaldo'nun kuzeni Alanya'ya gelin geldi

Kadın öğretmene uçan tekmeli saldırıda yeni gelişme! Kadın öğretmene uçan tekmeli saldırıda yeni gelişme!

Altın EFT'si yıl sonunda yürürlüğe giriyor Altın EFT'si yıl sonunda yürürlüğe giriyor

Kaçırıldığı öne sürülen Sümenye bulundu Kaçırıldığı öne sürülen Sümenye bulundu

İki çocuk annesi genç kadın 13 gündür kayıp! İki çocuk annesi genç kadın 13 gündür kayıp!

Öğretim üyesi, patlamayan gübre üretti Öğretim üyesi, patlamayan gübre üretti

Otoparkta toplu rezalet! Otoparkta toplu rezalet!

Kamu işçileri için 2017 ek ödeme tarihleri belli oldu Kamu işçileri için 2017 ek ödeme tarihleri belli oldu

Bursa'da 3400 FETÖ'cüye operasyon düzenlendi 1685 kişi tutuklandı Bursa'da 3400 FETÖ'cüye operasyon düzenlendi 1685 kişi tutuklandı

O madde Türkiye'deki yumurtalarda çıkmadı O madde Türkiye'deki yumurtalarda çıkmadı

Bursa'nın yeni Emniyet Müdürü Ak: İlk işim o olacak! Bursa'nın yeni Emniyet Müdürü Ak: İlk işim o olacak!

Bursa'da ''Nilüfer 360'' ile sorunlara anında çözüm üretilecek Bursa'da "Nilüfer 360" ile sorunlara anında çözüm üretilecek

İşkembecideki 450 liralık hesap şaşırttı! İşkembecideki 450 liralık hesap şaşırttı!

Vahşi cinayette kan donduran detaylar! Cinlere sormuşlar... Vahşi cinayette kan donduran detaylar! Cinlere sormuşlar...

Topbaş'tan 'hastaneye kaldırıldı' iddiasına yanıt Topbaş'tan 'hastaneye kaldırıldı' iddiasına yanıt

BTK Başkanı Sayan: İfşa yapan 600 küsür site hakkında işlem yapıldı BTK Başkanı Sayan: İfşa yapan 600 küsür site hakkında işlem yapıldı