Opioid krizi mahkemeye taşındı

Opioid krizi mahkemeye taşındı

Kanada'da geçen yıl yaklaşık 4 bin kişinin ölümüne neden olan opioid türü ilaçlar için British Columbia Eyaleti Sağlık Bakanlığı, 40 ilaç firmasına dava açtı.

Ülkede bu alanda örnek teşkil edecek ilk dava niteliğindeki bu gelişme, OxyContin'in üretici firması Purdue Pharma Inc. başta olmak üzere bu grup ilaçları üreten tüm firmaları kapsıyor. Dava ayrıca, Shoppers Drug Mart Corp. ve sahibi Loblaw Companies Ltd'nin de aralarında olduğu opioid dağıtıcı ve satıcısı pozisyonundaki toptancı firmalar ve eczaneleri de hedefliyor.

Dava, şirketlerin, doktorları ve hastaları opioidlerin oluşturduğu riskler hakkında aldatarak bağımlılık krizine katkıda bulunduğu iddiasına dayandırılıyor.

"İNSAN HAYATI KARDAN ÖNEMLİ"

British Columbia Eyaleti Sağlık Bakan Judy Darcy, Eyalet Başsavcı David Eby ile gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün British Columbia'daki bir başka üç veya dört kişi daha aşırı dozda opioidden ölecek. Kaybettiğimiz her insan, kendileriyle ilgilenen ve onların iyiliğini önemseyen birisinin ışığıydı ve seviliyorlardı." dedi.

Bakan Darcy, Eyalet Yüksek Mahkemesine açtıkları dava için 40 farklı firmadan davacı olduklarını açıklarken, davanın ilaç üreticilerinin sağlık harcamaları ve maliyetlerini telafi etmekten sorumlu tutulmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Darcy, "İlaç şirketleri yaptıklarının sorumluluğunu almalı ve insanların hayatlarına, kardan çok değer vermeli. Amacımız maliyetleri sağlık sistemimize geri kazandırmak olsa da aşırı doz krizinde kaybedilen değerli insan yaşamlarına biçilebilecek hiçbir fiyat yoktur." diye konuştu.

Başsavcı David Eby de aşırı doz kurbanlarına yönelik bağımlılık tedavisi ve acil bakım için ortaya çıkan maliyetlerin milyonlarca dolar tuttuğunu ve bunun ilgili şirketlerce tazmin edilmesi gerektiğini ifade etti.

Opioid kriziyle ilgili Ontario eyaletinde yapılan bir araştırmada, 2016 yılında kendilerine tedavi olarak opioid reçetesi yazılan her 3 hastadan birinin bu ilaç nedeniyle öldüğü belirlendi.

Ontario İlaç Politikaları Araştırma Ağı isimli sağlık araştırmaları kuruluşunca yapılan araştırma sonucu 2016 yılında opioid ile ilişkili 2 bin 833 ölümün üçte birine denk gelen 997'sinin, ölümleri sırasında aktif bir opioid reçetesi olan kişiler olduğu ortaya çıktı. Ontario İlaç Politikaları Araştırma Ağı'nın opioid ölümlerine ilişkin bilimsel araştırması, British Medical Journal isimli bilimsel dergide de yayımlandı.

Kanada'da geçen yıl da opioid kullanımına bağlı olarak toplam 3 bin 987 kişi yaşamını yitirmişti.

OPIOID VE FENTANİL NEDİR?

Haşhaştan elde edilen bir ilaç grubu olan opioidler, hem ağrı kesici hem de uyuşturucu olarak kullanılıyor. 1950'lerin başında Belçika'daki tıbbi çalışmalar sonucu bulunan fentanil, morfinden 80 kat güçlü bir uyuşturucu olarak biliniyor. 1990'lı yılların başında tıpta tedavi amaçlı kullanılmaya başlanan fentanil, etkili bir ağrı kesici olduğu için anestezi için de kullanılıyor.

Bursa'da Balkan Festivali'nde çiftetelli resitali Bursa'da Balkan Festivali'nde çiftetelli resitali

Bursa'da düğün magandası dehşet saçtı: 3 yaralı Bursa'da düğün magandası dehşet saçtı: 3 yaralı

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı! İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı!

Kayıp genç aranırken ceset bulundu! Kayıp genç aranırken ceset bulundu!

Denize giren genç boğuldu Denize giren genç boğuldu

Çin'den ABD'ye sert yanıt Çin'den ABD'ye sert yanıt

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama

Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik

Erdoğan'dan sürpriz ziyaret Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı! Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı!

Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı

112'yi arayıp cesedinin adresini verdi! 112'yi arayıp cesedinin adresini verdi!

48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı 48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı

Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı! Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı!

71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da... 71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da...

MHP'nin af teklifi açıklandı MHP'nin af teklifi açıklandı

Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı

Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı