Öğrencilere 'Hukuk ve Adalet' dersi

Öğrencilere 'Hukuk ve Adalet' dersi

Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ve ülke genelinde uygulamaya alınan "Türkiye'de Adalete Daha İyi Erişim İçin Koruyucu Hukuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Bitlis'in Tatvan ilçesinde "Hukuk ve Adalet" dersleri veriliyor.

2018 - 2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Tatvan ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıflardaki öğrencilere bu dersin seçmeli olarak verilmeye başlandığı belirtildi.

Her gün farklı okulları ziyaret ederek bu derse katılım sağladıklarını ifade eden Tatvan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Yüzer, tüm öğrencilerin derse ilgi gösterdiğini söyledi. Dersin önemine değinen Yüzer, "Okulların açılmasıyla birlikte ilçe genelindeki tüm ortaokullarda bu derse başlandı. Cumhuriyet savcımız tarafından her gün farklı bir okulda öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin hukuk ve adalet dersinin önemi, suç nedir, suça sürüklenme nasıl gerçekleşir, hakim ve savcıların görevleri nelerdir, konuları hakkında okullarda konferans verilirken, öğrencilerimize de bu mühim ders ve konular hakkında bilgiler verildi. Öğrencilerimizin derse yoğun ilgiyle katılması bizleri mutlu etti" şeklinde konuştu. 

Öğrencilere "Hukuk ve Adalet" dersi hakkında konferans veren Tatvan Cumhuriyet Savcısı Kadir Akdağ ise, bu uygulamanın toplum için çok faydalı olduğunu belirtti. Savcı Akdağ, "2013 - 2014 eğitim öğretim yılından bu yana 6'ncı ve 7'nci sınıflarda seçmeli okutulan bu dersimiz, bu yıldan itibaren 8'inci sınıf öğrencilerini de kapsıyor. Seçmeli olan bu dersimize öğrencilerimiz çok ilgi ve katılım gösteriyor. Derste; adalet, eşitlik, duyarlılık, özgüven, sorumluluk, barış, tarafsızlık, özgürlük, dürüstlük gibi değerler ele alınıyor. Derslerde ayrıca, düşünce özgürlüğü, kişi dokunulmazlığı, mülkiyet hakkı, ailenin korunması, çocuk hakları, özel hayatın gizliliği, tüketici hakkı gibi konulara önem veriliyor. 'Adil yargılanma hakkı' ve bununla ilişkili 'hak arama hürriyeti ile sınırları', 'savunma hakkı' ve 'adli yardım' konularında da öğrenciler bilgilendiriliyor. Şikayet, tanıklık, dilekçe, dava ve itiraz hakları konularının yer aldığı derslerde, erken yaşta ve zorla evlilik, mağdur çocuklar, suça sürüklenen çocuklar, çocukların çalışması ve sosyal güvenliği ile aile içi ve okulda ihmal, istismar ve şiddet gibi konularda da öğrenciler bilinçlendiriliyor. Bu dersler ve okul ziyaretleri, öğrencilerin bilgilendirilmesi ve iyi yönde yetişmesine katkı sunduğu gibi, suç oranlarında da büyük oranda düşüş sağlayacağı kanaatindeyim" dedi. 
 

Trafik sigortalarına düzenleme Trafik sigortalarına düzenleme

İstanbul-Bodrum uçağında korku dolu anlar yaşandı İstanbul-Bodrum uçağında korku dolu anlar yaşandı

CHP liderine yumruk atan saldırgan serbest bırakıldı! CHP liderine yumruk atan saldırgan serbest bırakıldı!

Bariyerlere saplanan otomobil havada asılı kaldı Bariyerlere saplanan otomobil havada asılı kaldı

Bursa'daki otoyol inşaatında feci son! Bursa'daki otoyol inşaatında feci son!

Apple'a milyon dolarlık dava! Apple'a milyon dolarlık dava!

Filipinler'den Kanada'ya çöp yüzünden savaş tehdidi Filipinler'den Kanada'ya çöp yüzünden savaş tehdidi

Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza

5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine değişikliği açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine değişikliği açıklaması

Bursa'da arkadaşını vursan kadın serbest bırakıldı Bursa'da arkadaşını vursan kadın serbest bırakıldı

Buzdolabından yaptıkları sal sonları oldu Buzdolabından yaptıkları sal sonları oldu

Kendisine yer vermeyen kadının kucağına oturup defalarca tokatladı Kendisine yer vermeyen kadının kucağına oturup defalarca tokatladı

Bursa'da kısa tatil sonrası trafik çilesi! Bursa'da kısa tatil sonrası trafik çilesi!

Eşini AVM'de rehin aldı! Eşini AVM'de rehin aldı!