O hastalığın teşhisinde yapay zeka desteği!

O hastalığın teşhisinde yapay zeka desteği!

Çin'in büyük teknoloji yatırımcısı Tencent ve İngiliz Medopad şirketi Parkinson hastalığına tanı koymada önemli bir gelişme kaydettiler. Parkinson teşhisi için yapay zekayla bağlantılı bir kamera sayesinde doktorların işi kolaylaşacak.

Yapılan araştırmalarda Londra'daki bir hastanenin Parkinson tanısı koyduğu birçok hastaya ait videolar incelendi. Araştırmalar sonucunda hastaya hiçbir cihaz bağlanmadan sadece ufak bir kamera yardımıyla Parkinson hastalığının teşhisinde adımlar atıldı. Hastanın sadece belirli hareketleri kamera karşısında yapması istenerek yapay zekanın da yardımıyla analiz edilen görüntülerden Parkinson teşhisi konulabilir duruma geldi.

Parkinson teşhisi birkaç dakikada gerçekleşebilir

Bir doktorun teşhis konusunda yarım saatini alan bu durum, yeni yöntemle sadece dakikalar alıyor. Yapılan açıklamaya göre Parkinson hastalığından şüphelenen bireyler, hastanelere dahi gitmeden belki de sadece akıllı telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamayla ileride kendi teşhislerini koyabilecek duruma gelecek.

Medopad'in patronu Dan Vahdat, Tencent firmasının yapay zeka konusundaki yatırımlarını ve araştırmalarını bildikleri için Çinli teknoloji deviyle çalışmanın yerinde bir tercih olduğunu belirtti.

Tencent'in sağlık alanındaki yapay zeka geliştirmelerinin başında bulunan Dr. Wei Fan; yapılan araştırmaların sadece bir ülke için değil, tüm insanlık adına yapıldığının altını çizdi. Bu nedenle bu araştırmada şeffaf bir yaklaşım sergilediklerini vurguladı.

Parkinson'la ilgili çalışmalar sadece Tencent'le sınırlı değil. İsviçre'den iki araştırmacı da akıllı telefonlar için geliştirdikleri bir uygulama sayesinde Parkinson hastalarına çeşitli egzersizler yaptırıp bu egzersizlerin videolarını uygulama sayesinde analiz etmeye başladıklarını açıkladılar.

Yaklaşık 10 milyon insanın Parkinson hastalığından müzdarip olduğu düşünüldüğünde bu alandaki araştırmaların önemi daha da artacak gibi gözüküyor.

Berkay'ın avukatından Arda Turan için tutuklama talebi Berkay'ın avukatından Arda Turan için tutuklama talebi

Erbakan, 'Yeniden Refah Partisi'ni kuruyor Erbakan, 'Yeniden Refah Partisi'ni kuruyor

Bursa'da vatandaş ihbar etti, 200 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da vatandaş ihbar etti, 200 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi

Bursa'da ''Biz Birbirimize Güveniriz'' projesiyle öğrenciler sahibi olmayan kantinden alışveriş yapıyor Bursa'da "Biz Birbirimize Güveniriz" projesiyle öğrenciler sahibi olmayan kantinden alışveriş yapıyor

22 kişiye mezar olan kamyonda dikkat çeken detay! 22 kişiye mezar olan kamyonda dikkat çeken detay!

Dolar 5.80'in altına indi! Dolar 5.80'in altına indi!

Korkunç cinayette Adnan Oktar detayı Korkunç cinayette Adnan Oktar detayı

Bursa'da izinsiz yabancı işçi çalıştıran firmaya 78 bin lira ceza Bursa'da izinsiz yabancı işçi çalıştıran firmaya 78 bin lira ceza

Mesut Demir; <br /> Ankara kulislerinde Bursa için neler konuşuluyor? Mesut Demir;
Ankara kulislerinde Bursa için neler konuşuluyor?

Bin 500 yıllık kilisede 60 yıl sonra ilk ayin yapıldı Bin 500 yıllık kilisede 60 yıl sonra ilk ayin yapıldı

Bursa'da Airsoft oyuncularının maçı nefes kesiyor Bursa'da Airsoft oyuncularının maçı nefes kesiyor

132 yıllık şirketten iflas başvurusu 132 yıllık şirketten iflas başvurusu

Bursa geceleri başladı, sanatçılar coşturdu Bursa geceleri başladı, sanatçılar coşturdu

Beklenen açıklama geldi! Bugün arama yapılacak Beklenen açıklama geldi! Bugün arama yapılacak

259 muhtar görevden uzaklaştırıldı 259 muhtar görevden uzaklaştırıldı