O hastalığın teşhisinde yapay zeka desteği!

O hastalığın teşhisinde yapay zeka desteği!

Çin'in büyük teknoloji yatırımcısı Tencent ve İngiliz Medopad şirketi Parkinson hastalığına tanı koymada önemli bir gelişme kaydettiler. Parkinson teşhisi için yapay zekayla bağlantılı bir kamera sayesinde doktorların işi kolaylaşacak.

Yapılan araştırmalarda Londra'daki bir hastanenin Parkinson tanısı koyduğu birçok hastaya ait videolar incelendi. Araştırmalar sonucunda hastaya hiçbir cihaz bağlanmadan sadece ufak bir kamera yardımıyla Parkinson hastalığının teşhisinde adımlar atıldı. Hastanın sadece belirli hareketleri kamera karşısında yapması istenerek yapay zekanın da yardımıyla analiz edilen görüntülerden Parkinson teşhisi konulabilir duruma geldi.

Parkinson teşhisi birkaç dakikada gerçekleşebilir

Bir doktorun teşhis konusunda yarım saatini alan bu durum, yeni yöntemle sadece dakikalar alıyor. Yapılan açıklamaya göre Parkinson hastalığından şüphelenen bireyler, hastanelere dahi gitmeden belki de sadece akıllı telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamayla ileride kendi teşhislerini koyabilecek duruma gelecek.

Medopad'in patronu Dan Vahdat, Tencent firmasının yapay zeka konusundaki yatırımlarını ve araştırmalarını bildikleri için Çinli teknoloji deviyle çalışmanın yerinde bir tercih olduğunu belirtti.

Tencent'in sağlık alanındaki yapay zeka geliştirmelerinin başında bulunan Dr. Wei Fan; yapılan araştırmaların sadece bir ülke için değil, tüm insanlık adına yapıldığının altını çizdi. Bu nedenle bu araştırmada şeffaf bir yaklaşım sergilediklerini vurguladı.

Parkinson'la ilgili çalışmalar sadece Tencent'le sınırlı değil. İsviçre'den iki araştırmacı da akıllı telefonlar için geliştirdikleri bir uygulama sayesinde Parkinson hastalarına çeşitli egzersizler yaptırıp bu egzersizlerin videolarını uygulama sayesinde analiz etmeye başladıklarını açıkladılar.

Yaklaşık 10 milyon insanın Parkinson hastalığından müzdarip olduğu düşünüldüğünde bu alandaki araştırmaların önemi daha da artacak gibi gözüküyor.

Bileklerini kesip üst geçitten atladı Bileklerini kesip üst geçitten atladı

Bakan Albayrak otobüs işletmecilerine müjdeyi verdi Bakan Albayrak otobüs işletmecilerine müjdeyi verdi

Hamas Gazze'de ateşkes sağlandığını duyurdu Hamas Gazze'de ateşkes sağlandığını duyurdu

Halde gerginlik! Çok sayıda yaralı var Halde gerginlik! Çok sayıda yaralı var

Canını hiçe sayarak eşya taşıdı Canını hiçe sayarak eşya taşıdı

Bursa'da yaşlı kadın balkondan düştü Bursa'da yaşlı kadın balkondan düştü

5 kişinin yaralanmasına neden olmuştu! Yakalandı! 5 kişinin yaralanmasına neden olmuştu! Yakalandı!

Kavgada bıçaklanan genç kurtarılamadı Kavgada bıçaklanan genç kurtarılamadı

ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki

Trump skandal kararnameyi imzaladı Trump skandal kararnameyi imzaladı

Pilot, yanlış ülkeye iniş yaptı! Pilot, yanlış ülkeye iniş yaptı!

Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar

Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı

İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar