NSU kurbanının oğlu 'azami ceza' istedi

NSU kurbanının oğlu 'azami ceza' istedi

Münih'te devam eden NSU davasının 403'üncü duruşmasında kurbanlardan Enver Şimşek'in oğlu söz aldı. Şimşek, mahkeme heyetinden baş sanık Beate Zschäpe'nin mümkün olan en yüksek cezaya çarptırılmasını istedi.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen ve Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı örgütün hayatta kalan tek üyesi Beate Zschäpe ile örgüte yardım ve yataklıkla suçlanan dört kişinin yargılandığı davada, bugün 403'üncü duruşma yapıldı.

Duruşmada söz alan NSU'nun ilk kurbanı Enver Şimşek'in oğlu Abdulkerim Şimşek, sadece örgütün işleyişine ilişkin önemli itiraflarda bulunan Carsten S.'nin özrünü kabul ettiğini söyledi ama baş sanık Beate Zschäpe ve diğer sanıkların "en yüksek cezaya" çarptırılmasını istedi.

"BABAMIN SOL GÖZÜ PARAMPARÇA OLMUŞTU"

Şimşek babasının öldürüldüğü güne ilişkin hatırladıklarını da mahkeme heyeti ile paylaştı. 2000 yılında, henüz 13 yaşında Saarbrücken'de yatılı bir okulda öğrenciyken babasının vurulduğu haberini aldığını anlatan Şimşek, derhal babasının kaldırıldığı hastaneye gittiğini söyledi. Babası için "sol gözü paramparça olmuştu" diyen Şimşek, onu canlı olarak son kez o gün gördüğünü anlattı. Bugün 2 yaşında bir kızı olduğunu söyleyen Şimşek, "Ona dedesinin katilinin Naziler olduğunu anlatmak zorunda kalacağım" diye konuştu.

Enver Şimşek, ırkçı NSU örgütünün 8'i Türk, 1'i polis 10 kurbanının ilkiydi. Şimşek, 9 Eylül 2000'de Nürnberg'deki seyyar çiçek standında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

NSU'nun hayatta kalan tek üyesi Beate Zschäpe "cinayete iştirak" suçlamasıyla yargılanıyor. Federal Savcılık, Zschäpe için müebbet hapis cezası istedi. Mahkemenin bu yıl içerisinde hüküm vermesi bekleniyor.

Almanya'da, 2000-2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldürme, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunuyla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu bir yangında ortaya çıkmıştı. Örgütün diğer iki üyesi Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhardt bu yangında hayatını kaybetmişti.

Bursa'ya şehit ateşi düştü Bursa'ya şehit ateşi düştü

Bursalı şehidin evi Türk bayraklarıyla donatıldı Bursalı şehidin evi Türk bayraklarıyla donatıldı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan ittifak açıklaması CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan ittifak açıklaması

Bursa'da yangına müdahale eden itfaiyeci zor anlar yaşadı Bursa'da yangına müdahale eden itfaiyeci zor anlar yaşadı

Adana'da enteresan olay! 'Sarkıntılık edersem vur' dedi, öldürüldü Adana'da enteresan olay! 'Sarkıntılık edersem vur' dedi, öldürüldü

Çiftlik Bank soruşturmasında flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldı Çiftlik Bank soruşturmasında flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldı

3 Bakan seçim öncesi istifa edecek mi? Bozdağ açıklama yaptı 3 Bakan seçim öncesi istifa edecek mi? Bozdağ açıklama yaptı

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nden hastane yangınlarına tepki Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nden hastane yangınlarına tepki

Bursa'daki Cargill fabrikasından 16 kişi işten çıkarıldı Bursa'daki Cargill fabrikasından 16 kişi işten çıkarıldı

YSK Başkanı, sosyal medyada dolaşan azıyla ilgili açıklama yaptı YSK Başkanı, sosyal medyada dolaşan azıyla ilgili açıklama yaptı

İş adamı cinayetinin sebebi belli oldu İş adamı cinayetinin sebebi belli oldu

Pilottan kuleye: ''Aynı filmlerdeki gibi'' anonsu Pilottan kuleye: "Aynı filmlerdeki gibi" anonsu

Bursa Mudanya'da öğretmene yapılan şiddete sendikalardan büyük tepki! Bursa Mudanya'da öğretmene yapılan şiddete sendikalardan büyük tepki!

Kılıçdaroğlu'ndan 'adaylık' açıklaması! Kılıçdaroğlu'ndan 'adaylık' açıklaması!

Oğluyla birlikte kocasını öldürdü! Oğluyla birlikte kocasını öldürdü!

Bursa'da çarptığı aracın sürücüsünü yaralı vaziyette bırakıp kaçtı! Bursa'da çarptığı aracın sürücüsünü yaralı vaziyette bırakıp kaçtı!

'Pizzama tükürdü, 6 kilo verdim' 'Pizzama tükürdü, 6 kilo verdim'

'Nuh'un Gemisi bütün çıplaklığıyla kanıtlandı' 'Nuh'un Gemisi bütün çıplaklığıyla kanıtlandı'