Nemli: İnşaat sektörünü devletin mega projeleri sürüklüyor

Nemli: İnşaat sektörünü devletin mega projeleri sürüklüyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, inşaat sektörünü İstanbul 3. Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dev yatırımların sürüklediğini vurgulayarak, "Dönem dönem inşaat alanındaki kamu yatırımlarının oranı değişiyor. Şu anda arttığını çok net olarak hissediyoruz. Kamunun sürükleyici etkisi inşaat sektöründe hissediliyor." dedi. 

Bursa Çimento Fabrikası AŞ Genel Müdürü de olan Nemli, inşaat sektörünün doğrudan ve dolaylı etkilediği sektör sayısının 200'ün üzerinde olduğunu, buradaki büyümenin "sürükleyici bir sektör" olması dolayısıyla ekonomiye çok hızlı yansıdığını söyledi. 

Nemli, Türkiye gibi altyapı yatırımlarını henüz tamamlamamış, nüfusu çok hızlı artan bir ülkenin inşaat sektörüne çok ihtiyaç duyduğunu ancak tek belirleyici unsurun konut olmadığını vurgulayarak, "Konut çok önemli bir parametre ama özellikle son dönemlerde 'mega projeler' diye tabir ettiğimiz büyük altyapı yatırımlarının da devreye girmesiyle beraber inşaat sektörüne kamunun yaptığı destek ya da kamunun talepleri, sektörün büyümesinde önemli rol oynuyor." diye konuştu.

Türkiye'nin, geçen yıl 80 milyon ton civarında çimento üretimi olduğunu, bunun bir önceki yıla göre yüzde 8'lik bir büyümeye tekabül ettiğini anlatan Nemli, talebin çimento sektörünü de istikrarlı şekilde büyüttüğünü belirtti. 

Nemli, kentsel dönüşüm projelerinin özellikle son 5 yılda sektörün büyümesine önemli katkılar sağladığını belirterek, "Çimento sektörü olarak talebi karşılamakta sıkıntı yaşamadık ama inşaatlara ana hizmeti veren beton firmaları. Geçen sene belli bir dönemde, beton taleplerinin ciddi sıraya konulduğu, yetiştirmekte zorlanıldığı bir dönemi hazır betoncular yaşadı ama çimentocuların böyle bir sıkıntısı olmadı." ifadelerini kullandı. 

- Kış yaşanmaması sektöre olumlu yansıdı

Bu sene kış koşullarının yaşanmamasının inşaat sektörüne olumlu yansıdığına da değinen Nemli, şöyle konuştu: 

"Yılın ilk ayları itibarıyla neredeyse hiç kış yaşamadık bu sezon. Onun etkisi tabii inşaat sektöründe geçen yılla kıyaslandığında bir artı olarak gözüküyor. Uzun vadeli bir projeksiyon yaptığımda Türkiye'deki üretimin neredeyse her yıl, kriz dönemleri hariç yüzde 4-5 büyüdüğünü görüyorum hacimsel bazda. Kriz dönemlerinde küçülmeye girse bile sonraki iki dönem o küçülmenin de yüzde 4-5 büyümüş gibi telafi edecek bir büyümeyle karşı karşıyayız. Çünkü Türkiye çok genç nüfusa sahip ve çok hızlı büyüyen bir ülke, dolayısıyla bu altyapı ve konut inşaatı eninde sonunda bu aradaki farkı kapatıyor." 

Nemli, çimento sektörünün ihracatta ana pazarlarının Afrika ve Orta Asya, yakın pazarlarının, yaşanan sıkıntılara rağmen Irak, Suriye bölgeleri ve dünyanın bir ucunda olmasına rağmen ABD olduğunu kaydederek, "Türkiye çimento ihracatında geçen seneyi 7-7,5 milyon ton civarında kapatacak büyük ihtimalle. Bu yıl da bunun biraz daha üzerine çıkmasını bekliyoruz." dedi. 

- "Kamunun sürükleyici etkisi inşaat sektöründe hissediliyor"

Bursa ve bulunduğu bölgenin çok hızlı geliştiğine dikkati çeken Nemli, "Çevremizde gelişen büyük yatırımları, Osmangazi Köprüsü, devam eden İzmir Otoban bağlantısı, hızlı trenin de gelecekte devreye girdiğini düşünürseniz, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü düşünürseniz, biz Türkiye'nin batısında çok büyük ve zengin bir coğrafyanın tam merkezinde yer alıyoruz ve bu merkez muhtemelen hızla genişlemeye devam edecek." değerlendirmesinde bulundu. 

Nemli, inşaat sektörünü İstanbul 3. Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu, demiryolu projeleri gibi dev yatırımların sürüklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:  

"Dönem dönem inşaat alanındaki kamu yatırımlarının oranı değişiyor. Şu anda arttığını çok net olarak hissediyoruz. Yüzde 30 olduğu, yüzde 70 olduğu dönemler de var. Kamunun sürükleyici etkisi inşaat sektöründe hissediliyor. Özellikle konuttaki hafif durgunlukla beraber, kamu daha kuvvetli oranda hissediliyor. Gelecekte, kamu yatırımları, özellikle bu büyük projeler devam ettiğinde inşaat sektörü çok hızlı büyüyecek gibi gözüküyor. Şu anda tüm Türkiye çapına yayılmış, bir defa demiryolu taşımacılığı konusunda, hükümetin çok kararlı ve büyüyen bir politikası var. Sadece hızlı trenler değil, yeni hatların yapılması, mevcut hatların iyileştirilmesi, tren sefer sayılarının artırılması yönünde de çalışmalar var. Türkiye'nin her yerine yapılan çok ciddi yol çalışmaları var."

- "Israrlı bir şekilde beton yola geçişi savunuyoruz"

Beton yol yapımına da değinen Nemli, "TÇMB olarak olarak çok ısrarlı bir şekilde beton yola geçişi savunuyoruz. Beton yolların asfalt yola göre çok ciddi avantajları var ama 'tamamen asfalt yolu kaldıralım' gibi bir iddiamız da yok. Oradaki teorimiz şu; cari açığı dengeleyecek şekilde, ithalata engel olacak kadar beton yol yapılması lazım bu ülkede diyoruz ve bunun için de en uygun yerde en uygun projenin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu. 

Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler

Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba)

Dükkanının camına astı, gözaltına alındı! Dükkanının camına astı, gözaltına alındı!

Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor

Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var

New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası! New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası!

Söylentisi bile yetti! ''Fiyatlar gevşemeye başladı'' Söylentisi bile yetti! "Fiyatlar gevşemeye başladı"

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı

Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan

Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı

PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız

Dolar'da büyük düşüş! Dolar'da büyük düşüş!

Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu

Hazine'den 52 TL'lik düzeltme Hazine'den 52 TL'lik düzeltme

Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi

Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon

Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı