NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak

NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak

ABD ile Meksika arasındaki ikili anlaşmaya varılmasının ardından NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak.

ABD ile Meksika arasında pazartesi günü varılan ve otomobil sektöründeki ikili ticaretin kurallarını yenileyen anlaşmanın ardından, Kanada da NAFTA anlaşmasının değiştirilmesi ile ilgili müzakerelere katılıyor.

Otomotiv sektörü kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre ikili anlaşmayla ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'da imal edilen ithal binek araçları ve yedek parçalarda belli bir kotanın aşılması halinde bunlara yüzde 25 gümrük vergisi getirebilecek.

Kaynaklara göre, Trump'ın ulusal güvenlik gerekçesiyle istediği vergiler gerçekleştiğinde, Meksika'dan gümrüksüz gelen otomobiller ve SUV tipi araçların sayısı yılda 2.4 milyonla sınırlanacak. Bunun üzerindeki ithalata gümrük vergisi uygulanacak.

Ancak ABD-Meksika ticaret anlaşmasının Kongre'den geçmekte zorlanabileceği belirtiliyor.

"Meksika'nın verdiği tavizler ağır"

Kanada Dışişleri Bakanı Chrysta Freeland, Meksika'nın ABD'ye verdiği tavizlerin "ağır" olduğunu ancak üç ülkenin 24 yıllık Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın yenilenmesi için yapılan müzakerelerin Trump'ın belirlediği tarih olan cuma gününe kadar sonuçlanması için yapılması gereken görüşmelerin önünü açacağını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile dün görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Freeland, "Bu tavizler Kanada ve ABD'deki işçiler için önemli olacak" dedi.

Trump pazartesi günü, eğer Kanada da yeni ticaret koşullarının görüşüleceği toplantılara katılmazsa, Meksika ili ikili anlaşmayı kullanacağını ve Kanada'ya karşı gümrük vergileri uyglulayacağını söylemişti.

AB-Meksika görüşmeleri nedeniyle iki aydır NAFTA müzakerelerine katılmayan Freeland, Meksika ikili anlaşmasının koşullarını kabul etmeye zorlanacak.

İkili anlaşmada, NAFTA'da yer alan anlaşmazlıkların çözümüyle ilgili bir mekanizmanın iptal edilmesini, ABD'nin isteği üzerine Meksika kabul etti. Yeni NAFTA için yapılacak üçlü görüşmelerde Kanada'nın da bu konuda baskıya maruz kalması bekleniyor.

Türkiye'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Türkiye'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart

Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan çete çökertildi Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan çete çökertildi

4 mahalleyi tehdit eden orman yangını 4 mahalleyi tehdit eden orman yangını

İzmir'de tarihi eser operasyonu: 18 parça tarihi eser ele geçirildi. İzmir'de tarihi eser operasyonu: 18 parça tarihi eser ele geçirildi.

Torba teklifteki 5. madde kabul edildi Torba teklifteki 5. madde kabul edildi

RTÜK'ten reyting rekortmeni dizilere ''şiddet'' cezası RTÜK'ten reyting rekortmeni dizilere "şiddet" cezası

Kaçırılan Berfin'in babası: 4- 5 kızı daha kaçırmışlar Kaçırılan Berfin'in babası: 4- 5 kızı daha kaçırmışlar

Bursa Yıldırım'da su kesintisi	Bursa Yıldırım'da su kesintisi

Özal Ailesi'nin köşkü satılıyor! İşte fiyatı... Özal Ailesi'nin köşkü satılıyor! İşte fiyatı...

Sendika başkanını öldüren zanlının ifadesi ortaya çıktı Sendika başkanını öldüren zanlının ifadesi ortaya çıktı

93 yaşındaki adam yanarak can verdi 93 yaşındaki adam yanarak can verdi

Koyun, kapağı çalınan rögara düştü Koyun, kapağı çalınan rögara düştü

Atatürk büstüne baltayla saldıran kadın hakkında flaş gelişme! Atatürk büstüne baltayla saldıran kadın hakkında flaş gelişme!

Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesi davasında sanığa yine 45 yıl Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesi davasında sanığa yine 45 yıl

Bursa'da Karlık ailesinin acı günü  Bursa'da Karlık ailesinin acı günü

1 kilogram, artık 1 kilogram olmayacak! 1 kilogram, artık 1 kilogram olmayacak!