NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak

NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak

ABD ile Meksika arasındaki ikili anlaşmaya varılmasının ardından NAFTA müzakerelerine Kanada da katılacak.

ABD ile Meksika arasında pazartesi günü varılan ve otomobil sektöründeki ikili ticaretin kurallarını yenileyen anlaşmanın ardından, Kanada da NAFTA anlaşmasının değiştirilmesi ile ilgili müzakerelere katılıyor.

Otomotiv sektörü kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre ikili anlaşmayla ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'da imal edilen ithal binek araçları ve yedek parçalarda belli bir kotanın aşılması halinde bunlara yüzde 25 gümrük vergisi getirebilecek.

Kaynaklara göre, Trump'ın ulusal güvenlik gerekçesiyle istediği vergiler gerçekleştiğinde, Meksika'dan gümrüksüz gelen otomobiller ve SUV tipi araçların sayısı yılda 2.4 milyonla sınırlanacak. Bunun üzerindeki ithalata gümrük vergisi uygulanacak.

Ancak ABD-Meksika ticaret anlaşmasının Kongre'den geçmekte zorlanabileceği belirtiliyor.

"Meksika'nın verdiği tavizler ağır"

Kanada Dışişleri Bakanı Chrysta Freeland, Meksika'nın ABD'ye verdiği tavizlerin "ağır" olduğunu ancak üç ülkenin 24 yıllık Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın yenilenmesi için yapılan müzakerelerin Trump'ın belirlediği tarih olan cuma gününe kadar sonuçlanması için yapılması gereken görüşmelerin önünü açacağını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile dün görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Freeland, "Bu tavizler Kanada ve ABD'deki işçiler için önemli olacak" dedi.

Trump pazartesi günü, eğer Kanada da yeni ticaret koşullarının görüşüleceği toplantılara katılmazsa, Meksika ili ikili anlaşmayı kullanacağını ve Kanada'ya karşı gümrük vergileri uyglulayacağını söylemişti.

AB-Meksika görüşmeleri nedeniyle iki aydır NAFTA müzakerelerine katılmayan Freeland, Meksika ikili anlaşmasının koşullarını kabul etmeye zorlanacak.

İkili anlaşmada, NAFTA'da yer alan anlaşmazlıkların çözümüyle ilgili bir mekanizmanın iptal edilmesini, ABD'nin isteği üzerine Meksika kabul etti. Yeni NAFTA için yapılacak üçlü görüşmelerde Kanada'nın da bu konuda baskıya maruz kalması bekleniyor.

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Vitesleri karıştırdı, markete daldı! Vitesleri karıştırdı, markete daldı!

Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı

Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi

Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır

Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak

Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı! Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı!

Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu

Aile kavgasında facia! Aile kavgasında facia!

10 bin liraya bilgisayar aldı, kargocu fark edince... 10 bin liraya bilgisayar aldı, kargocu fark edince...

Mertcan'ın karnesi kahretti Mertcan'ın karnesi kahretti

2023'e kadar depozito uygulamasına geçilecek 2023'e kadar depozito uygulamasına geçilecek

Uludağ'dan renkli görüntüler! Düşe kalka birinci olmaya çalıştılar Uludağ'dan renkli görüntüler! Düşe kalka birinci olmaya çalıştılar

Bursa'da tüfeği temizlerken parmağından oldu Bursa'da tüfeği temizlerken parmağından oldu

Belediye başkanının evi kurşunlandı! Belediye başkanının evi kurşunlandı!

Bursa'da ilişkisi olduğu 3 çocuk annesi kadını 9 kurşunla öldürdü Bursa'da ilişkisi olduğu 3 çocuk annesi kadını 9 kurşunla öldürdü

Parkta tecavüz dehşeti! Elbiseleri ateşe verildi Parkta tecavüz dehşeti! Elbiseleri ateşe verildi