MÜSİAD Avrupa'dan spekülatif atak açıklaması

MÜSİAD Avrupa'dan spekülatif atak açıklaması

MÜSİAD Avrupa Direktörü Burhan Sağlam, "ABD yönetiminin izlediği siyasi ahlaktan uzak politikalar stratejik, askeri ve ekonomik müttefik anlayışına kesinlikle uymamaktadır ve dünya ticaretine kısa ve orta vadede ciddi zararlar verecektir." dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Direktörü Burhan Sağlam, Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif ataklara tepki göstererek, "ABD yönetiminin izlediği siyasi ahlaktan uzak politikalar stratejik, askeri ve ekonomik müttefik anlayışına kesinlikle uymamaktadır ve dünya ticaretine kısa ve orta vadede ciddi zararlar verecektir." ifadelerini kullandı.

Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırım ve vergi artırımı kararının kendi ekonomisine zarar vereceğini vurguladı.

Küresel ekonomik gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini ifade eden Sağlam, ABD'nin tüm dünyaya karşı yürüttüğü ticari savaş sadece AB, Japonya ve Çin gibi büyük ekonomileri değil, aynı zamanda on yıllardır ekonomi ve finans sistemlerini stabilize etmeye gayret gösteren kalkınmakta olan ülkeleri de olumsuz etkilemektedir."değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin sergilediği tutumun uluslararası hukuk ve devletlerarası ilişkilerle bağdaşmadığını ifade eden Sağlam, "ABD yönetiminin izlediği siyasi ahlaktan uzak politikalar stratejik, askeri ve ekonomik müttefik anlayışına kesinlikle uymamaktadır ve dünya ticaretine kısa ve orta vadede ciddi zararlar verecektir. Yaptırım ve ceza vergisi uygulanması, ABD'nin kendi ekonomisini koruma altına almasından ziyade kendilerini de olumsuz etkileyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin son saldırısı Türk lirasına

Sağlam, ABD tarafından izlenilen söz konusu politikada yapılan son saldırının da Türk lirasına karşı olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

"Ekonomi ve finansıyla Batı sistemine entegre olmuş müttefik bir ülkenin para birimine yapılan bu saldırı elbette ABD'nin de çıkarına olmayacaktır. AB devletlerinin ve Türkiye'nin güçlü finansal bağları, Türk lirasının yaşadığı suni değer kaybı sebebiyle yeni bir sınava tabi tutulmuştur. Birçok Avrupa Bankası Türk şirketlerine verdiği ve toplamda 300 milyar doları yakın kredi nedeniyle Türkiye'nin istikrarlı bir ekonomiye sahip olmasını ümit etmektedir.

MÜSİAD Avrupa olarak bu ticaret savaşının tüm taraflarını aklıselime ve diplomatik saygıya davet ediyoruz. Duygusal ve yapıcı olmayan her karar bu krizin derinleşmesine ve uzun zamandır süregelen ilişkilerin zedelenmesine sebep olacaktır. Ümit ediyoruz ki, ABD yönetimini agresif dış ve ekonomi politikasından vazgeçer ve bu bağlamda taraf olan ülkeler açık olan her konu için en kısa zamanda uzlaşı sağlar."

Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar

Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü

Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga! Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga!

Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme! Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme!

Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir

Bursa'da sazlık alev alev yandı! Bursa'da sazlık alev alev yandı!

Bursa'da feci kazada ''Tabelalar şaşırtıyor'' iddiası Bursa'da feci kazada "Tabelalar şaşırtıyor" iddiası

Bursaspor'a kar engeli Bursaspor'a kar engeli

Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası

Bursa'da otomobil bariyere çarptı: 1'i bebek 3 yaralı Bursa'da otomobil bariyere çarptı: 1'i bebek 3 yaralı

Bursa'da fabrikanın menfezine düşen işçi ölümden döndü Bursa'da fabrikanın menfezine düşen işçi ölümden döndü

Bursa Büyükşehir'den Kızılay'a 'kan' aracı Bursa Büyükşehir'den Kızılay'a 'kan' aracı

Bursa'da korkunç kaza! 100 metreden uçan araçtan böyle kurtuldular Bursa'da korkunç kaza! 100 metreden uçan araçtan böyle kurtuldular

Sokak ortasında dehşet! Tacizle suçladı, öldürdü Sokak ortasında dehşet! Tacizle suçladı, öldürdü