Muhammed Hüseyin: 'Mescid-i Aksa baskınları din savaşı çıkarmayı amaçlıyor'

Muhammed Hüseyin: 'Mescid-i Aksa baskınları din savaşı çıkarmayı amaçlıyor'

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya sürekli baskın düzenlemesinin bir din savaşını ateşlemeyi amaçladığını belirtti.

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya sürekli baskın düzenlemesinin bir din savaşını ateşlemeyi amaçladığını belirtti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, "Dünyanın dört bir yanında bulunan Müslümanların inancına dokunan bu girişimler, Kudüs'ün Arap-İslam dokusunu asla değiştiremeyecektir. Ancak bu girişimlerin sürdürülmesi bölgeyi bir din savaşına sürükleyecektir." ifadesini kullandı.

Şeyh Hüseyin, Mescid-i Aksa'nın maruz kaldığı baskınların, tarihi gerçekleri saptırma planlarının bir ürünü olduğunu vurguladı.

Fanatik Yahudilerin İsrail polisinin yoğun güvenliği altında kitleler halinde Mescid-i Aksa'nın avlularına girmelerinin kutsal şehirde büyük bir gerilime neden olduğunu belirten Şeyh Hüseyin, "Bizim halkımızın evlatları yeni bir olay çıkarmaya çalışan bu girişimlere karşı sağduyuludur. Ancak halkımız Aksa'yı savunuyor ve savunmaya da devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

"Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınlarının din savaşı çıkarmayı amaçladığını" vurgulayan Şeyh Hüseyin, başta Mescid-i Aksa olmak üzere Kudüs'teki kutsal alanlara yönelik saldırıların son bulması çağrısında bulundu.

Şeyh Hüseyin, "Kudüs ve Kudüs'teki kutsallar üzerinde hak sahibi olanlar bizleriz. Her ne pahasına olursa olsun bundan vazgeçmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde, İbrani takvimine göre sözde Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü sayılan Tişa BeAv günü dolayısıyla sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah ve öğleden sonra bin 336 fanatik Yahudi'nin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün "Eski Şehir" bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'ya İsrail polisi korumasında baskın düzenlediğini belirtmişti.

Mescid-i Aksa'nın kapılarında Müslümanlar ile fanatik Yahudiler arasında bir dizi arbedenin yaşandığını belirten Dibs, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine tepki gösteren 6 Filistinlinin gözaltına alındığını söylemişti.

Baskın düzenleyen Yahudilerin sayısında "ciddi artış"

Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin sayısında geçen yıla oranla ciddi artış yaşanması dikkati çekti.

Yahudilerin, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerini destekleyen İsrailli "Yara" adlı derneğin bir süre önce yayımladığı raporda, geçen yıl Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısı toplamda 22 bin 256 iken, bu yılın ilk altı ayında söz konusu sayının 22 bin 206'ya ulaştığı belirtildi. Raporda, "Yıl sonunda bu sayının rekor seviyeye ulaşması bekleniyor." ifadesine yer verildi.

Son günlerde yapılan baskınlarla birlikte Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudilerin sayısı, geçen yılki rakamı aşarak 23 bini geçmiş durumda.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Bursa'da TOKİ'nin İznik evlerine icra şoku Bursa'da TOKİ'nin İznik evlerine icra şoku

Bursa'da tarihi handaki çelik kapı söküldü Bursa'da tarihi handaki çelik kapı söküldü

Bursa'da o soyulmaktan bıktı, onlar soymaktan bıkmadı Bursa'da o soyulmaktan bıktı, onlar soymaktan bıkmadı

Bursa Nilüfer'in 2019 bütçesi 394 milyon TL Bursa Nilüfer'in 2019 bütçesi 394 milyon TL

Bursa'da aç kalan köpekler ilkokul öğrencisine böyle saldırdı Bursa'da aç kalan köpekler ilkokul öğrencisine böyle saldırdı

Bursa'da fabrika yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı Bursa'da fabrika yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı

Genç kadının karnını kesip bebeğini çaldılar Genç kadının karnını kesip bebeğini çaldılar

İş adamı Mustafa Erkin Karaman'a silahlı saldırı İş adamı Mustafa Erkin Karaman'a silahlı saldırı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Ekim 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Ekim 2018 Perşembe)

Asgari ücrette çifte zam heyecanı Asgari ücrette çifte zam heyecanı

Bir hafta boyunca kemik suyu içti! Bakın ne oldu Bir hafta boyunca kemik suyu içti! Bakın ne oldu

Kazara öldürülen bisikletçinin ailesi: İyi ki öldürdün Kazara öldürülen bisikletçinin ailesi: İyi ki öldürdün

Dolar yüzde 18 geriledi, vatandaş indirim bekliyor Dolar yüzde 18 geriledi, vatandaş indirim bekliyor

Yüzde yüz yerli otomobilin ilk görüntüleri ortaya çıktı Yüzde yüz yerli otomobilin ilk görüntüleri ortaya çıktı

Gece yarısı dehşet! 'Çorbam niye geç geldi' deyip... Gece yarısı dehşet! 'Çorbam niye geç geldi' deyip...

Arda Turan'a FETÖ soruşturması Arda Turan'a FETÖ soruşturması

Milyonların beklediği haber! 3 zam birden... Milyonların beklediği haber! 3 zam birden...